Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με onboard καρτα ηχου...


DaveMurrayJr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!! >:(

 

Ξεκιναω που λετε χθες το πρωι και κανω φορματ στο pc μου(P4 HT 3GHz, 2Gb ram, MSI mobo), γιατι ειχε μαζευτει πολυ σαβουρα.

 

Ιδια Windows, ιδια προγραμματα μεσα, ιδιοι drivers. Το συστημα ειναι ολοιδιο με πριν, με μονη "απωλεια" καποια αχρηστα προγραμματα, που δεν εχουν να κανουν με ηχο. Χρησιμοποιω την onboard καρτα ηχου.

 

Ανοιγω που λετε το πολυαγαπημενο Winamp, να φτιαξω σιγα σιγα τη βιβλιοθηκη του. Περναω τα κομματια, παω για ρυθμισεις. τα παντα ξανα ιδια με πριν το φορματ. Ξεκιναω να ακουσω μουσικη, και να αραξω γενικα στο pc. Ταυτοχρονα βαζω να γινει το install του msn. Βλεπω οτι οταν δουλευε ο επεξεργαστης, η μουσικη απο το Winamp σκαλωνε. Αν και παραξενευτηκα, λεω θα ειναι λογω install. Το αγνοω. Αργοτερα, ανοιγω το youtube να δω κατι βιντεακια που μου εστειλαν. Οπως ανοιγω τις καρτελες και τις βαζω να φορτωνουν, παρατηρω το ιδιο φαινομενο στο Winamp. Λεω, τι σκ@τα???

 

Δοκιμαζω πιο παλιους drivers στην καρτα ηχου, δοκιμαζω πιο καινουριους, πειραζω τα buffer του Winamp, πανω και κατω, τιποτα!!! βγαζω και το sp3, και μενω με το 2. ΤΙΠΟΤΑ!!! Το προβλημα υπαρχει γενικα οταν ο επεξεργαστης δουλευει, εστω και λιγο, και δεν ειναι εντελως idle.

 

Επειδη εχω απελπιστει, πριν καταφυγω στην λυση της καινουριας καρτας ηχου, μηπως εχει κανενας καμια ιδεα μπαααας και διορθωθει το προβλημα??? Εγω εχω ξεμεινει!

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nope, τιποτα τετοιο.

Δοκιμασα να κλεισω το hardware acceleration, ή διαφορες αλλες επιλογες που εχει στις ρυθμισεις του directsound output, αλλα τιποτα :-[ :-\

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Εβαλα τους τελευταιους που εχει στο site της μητρικης μου. Μετα κατι πιο παλιους που ειχα, παλι απο κει, και μετα ξανα τους καινουριους.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  :)

 

Απ'τη στιγμή που δούλευε σωστά πριν το format, δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις κανιμόθρια κάρτα ήχου  ;)

 

Λίγη υπομονή και θα το βρούμε το πρόβλημα.

 

Το φαινόμενο που παρατηρείς με το Winamp, συμβαίνει και με το Windows Media Player ή το VLC (δηλαδή και με άλλους media players);

 

Αν ναι, δες στις ρυθμίσεις της κάρτας αν υπάρχει boost για το μικρόφωνο και δοκίμασε να κάνεις mute τα κανάλια που έχεις εκτός από το Out και το wave.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικροφωνα, auxiliary, line in και λοιπα τρεχα γυρευε mute-αρισμενα. Μονο το Wave και το SW Synth για το Guitar Pro ειναι ανοιχτα.

 

Με Media Player 11, και VLC τα ιδια...

Μονο τα ηχεια εχω συνδεμενα πανω.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ιδιο προβλημα. Βέβαια τον υπολογιστή τον έχω τρία περίπου χρόνια σε ανελέητη λειτουργία. Αγόρασα USB κάρτα ήχου πραγματικά plug & play και ηρέμησα. Αν περίμενα από εγχώρια αγορά θα χρειαζόμουν κανένα μήνα υπομονής(απο 3 Ιαν 09 έχουν έλλειψη όλα τα μεγάλα αλλά και μικρά καταστήματα computers-πλαισιο/multirama κλπ) και τρείς φορές περισσότερα χρήματα (πλήρωσα μαζί με τα έξοδα αποστολής 4€ την κάθε κάρτα και πήρα τρείς-σε περίπτωση αστοχίας να έχω πλήν όμως δουλεύουν και οι τρεις- ενώ την ίδια ακριβώς λόγω συσκευασίας με την επωνυμία τους την πουλάνε 13.50€-ΝΤΡΟΠΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις εκκίνηση σε safe mode 640x480 VGA και δες αν εξακολουθεί το πρόβλημα.

 

Το σκεφτηκα και αυτο. Αλλα προφανως δεν εχει νοημα γιατι στο safe mode δεν φορτωνονται drivers, οποτε δε θα εχω γενικα ηχο. :P

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου