Προς το περιεχόμενο

Διασκευες που ξεχωριζουν


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας Χρονια Πολλα σε όλους, μερες που είναι.

 

 

 

Εδω και καποιο καιρο σκεφτομουν να ανοίξω ενα θέμα με κάποιες διασκευές που -για εμένα- ξεχωριζουν αρκετα απο το αρχικο κομμάτι και προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο στον ακροατη.

Ευκαιρια λοιπον να βαλει εδω ο καθενας καποια διασκευη ενος κομματιου που του αρεσε, τον αγγιξε, του κινησε το ενδιαφερον.

 

Ξεκιναω εγω λοιπον, με μερικες διασκευες που απεχουν πολυ απο το πρωτοτυπο (οι περισσοτερες) και απο οχι και τοσο γνωστους καλλιτεχνες (θα αφησω πχ απ'εξω το Stairway to Heaven απο Zappa και το Superstition απο SRV παρολο που ειναι και αυτα στα αγαπημενα μου).

 

Τhe Apples - Killing

 

Οι Apples, μια απλα Τ-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ι-Α μπαντα (χωρις κανενα ιχνος υπερβολης) εχουν διασκευασει το γνωστοτατο Killing In the Name Of των Rage againist the maschine. Εχει αρκετο ενδιαφερον, και βεβαια οταν παιζει αυτο το κομματι στα live τους γινεται το ελα να δεις. (το embed μας το παιζει δυσκολο η ειναι η ιδεα μου?)

 

 

 

 

Τhe Third Degree - Mercy

 

Καινουργια ανακαλυψη αυτοι οι τυποι. Χτες σε ενα δισκοπωλειο που ημουν ειχε ενα κουτι με μπολικα 45αρια singles, ολα καινουργια απο 3-5 ευρω, οποτε πηρα ενα στην τυχη και τανταααααα. Oι The Third Degree κανουν μια πολυ γουστοζικη διασκευη του γνωστου Mercy της Duffy που σιχαθηκαμε να ακουμε συνεχεια στο ραδιοφωνο  ;D. Το B side που ακομα δεν καταφερα να ακουσω ειναι το ιδιο κομματι σε instrumental εκδοση.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Y-V0K7BHDt4

 

 

Τhe John Taylor Quartet - Whole Lotta Love

 

Αλλη μια πολυ ωραια μπαντα σε μια instrumental διασκευη του κλασσικου whole lotta love των Led Zeppelin. Groovy  8)

Eπισης απο τους ιδιους αξιζει να ακουσετε το theme του Dirty Harry (Go ahead, make my day).

 

http://www.youtube.com/watch?v=OreRJriXods

 

 

 

Τhe Small Town Bullies - Also Sprach Zarathustra

 

Πολλοι που ακουσαν αυτο το κομματι ψαχνοντουσαν αρκετη ωρα να βρουν τι τους θυμιζουν τα πνευστα

 

τααα...τααα...τουμ...ΤΑΤΑΑΑΑΑΑΝ! (space odyssey 2001 theme)

 

Δυστυχως δε βρισκω αυτη την εκτελεση σε youtube οποτε θα αρκεστειτε στο myspace, 2o κομματι

 

http://www.myspace.com/smalltownbullies

 

 

Gershon Kingsley - Popcorn (Orchestra Cubana)

 

Αυτο δεν ειναι τοσο διασκευη απο καποια αλλη μπαντα οσο αλλη μια ενδιαφερουσα εκτελεση, γενικες πληροφοριες:

 

Composer Gershon Kingsley (of Perrey and Kingsley) first recorded it for his 1969 album Music to Moog By. In 1971 the song was re-recorded by Kingsley's band First Moog Quartet. Stan Free, member of the First Moog Quartet, rerecorded the instrumental with his band Hot Butter in 1972. The record was one of a rash of Moog synthesizer-based releases that characterized "synth-pop" of the 1960s and 1970s.

 

The title refers to the short staccato or sharp "popping" sound used.

 

There were two 7" covers, both released in 1972 under Musicor Records and Stateside labels.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περάστε μια βόλτα κι από δω... http://www.noiz.gr/index.php?topic=167184.0 (κι αν υπάρχει κανένα παλιότερο θρεντ λινκάρετε για να τα μαζέψουμε)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τις αγαπημένες μου διασκευές παραμένει το I want you (she 's so heavy) των Beatles από Coroner (νομίζω το είχα ξαναποστάρει κάπου παλιότερα)

 

 

Επίσης, μια πρόσφατη διασκευή που μου άρεσε (αν και είναι επανεκτέλεση ουσιαστικά) είναι το Bridge of Sighs του Robin Trower από τους Opeth (με ένα πρόχειρο search δεν βρήκα κάτι στο youtube δυστυχώς).

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

 

Θέματος Ανάσταση, για να εκθειάσω τούτες τις δυο εκπληκτικές διασκευές.

 

 

Εκπληκτική διασκευή, οι Tool κατάφεραν πραγματικά να φέρουν αυτό το έπος στα μέτρα τους.

 

 

 

Με αυτό το cover, αλλά και την εκτίμηση που τρέφουν στους the Who, οι Green Day ανέβηκαν 1000 σκαλιά στα μάτια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joe Cocker Woodstook With a Little Help from My Friends

Kαλα ολοκληρο noiz και κανεις δεν σκεφτηκε ΑΥΤΗΝ  την διασκευη ;

Για μενα ειναι η καλυτερη που εχει γινει μεχρι τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου