Προς το περιεχόμενο

Το καημένο το μπράτσο μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ταλαίπωρο το μπράτσο της 18χρονης στρατ μου (που έχει ήδη φάει μια ψιλοεπισκευή) έχει ένα θέμα: γύρω στο 12ο τάστο από τη μεριά των μπάσων έχει ένα απότομο "κατέβασμα", το οποίο μάλιστα χειροτερεύει αν σφίξω τη βέργα

Αυτή η φωτογραφία το δείχνει λίγο χειρότερο από ότι είναι, αλλά παίρνετε μια ιδέα:

4539267982_31f89f0d66_o.jpg

 

Γύρω στο 12ο τάστο το μπράτσο έχει ένα αδυνάτισμα, ενώ και τα νερά στρίβουν λίγο, οπότε μάλλον είναι το αδύνατο σημείο του (κι αυτό είναι μείον του :( )

4539268054_24c52afe49_o.jpg

 

Εδώ προσπάθησα να δείξω ότι έχει ένα μικρό "μπάσιμο" και από το πλάι

4539268120_de69594527_o.jpg

 

Εδώ φαίνεται από τη μεριά της γέφυρας

4539268194_45d67e44b4_o.jpg

 

Καμιά ιδέα; καμιά κουβέντα παρηγοριάς; κανένα φιλικό χτύπημα στον ώμο;  :-\ Και κάποτε σκεφτόμουνα και μήπως την πουλήσω, αλλά έτσι δε θέλω να ψάχνω βέβαια για κανένα κορόιδο να του την πουλήσω για ντουφέκι...

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε στην θέση σου θα πήγαινα σε μάστορα να μου φτιάξει καινούριο μανίκι (περίπου 350€ κοστίζει), ή θα αγόραζα έτοιμο από κάποιο site και θα το αντικαθιστούσα (πάλι κάπου στα 350€). Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα δεν διορθώνεται αλλιώς.

Πάντως δεν είναι τραγικό το ποσό που πρέπει να επενδύσεις για να την κάνεις και πάλι καινούρια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σε καταλάβω φίλε μου εγώ θα σου πω μια φιλική κουβέντα η πρώτη μου κιθάρα στο 8 τάστο στη σολ έχει κάνει γούβα το σιδεράκι και πάντα ακούγεται σαν σιτάρ εκεί και κουβαλάει μόνο μία 10ετία. Απάντηση αλλαγή μπράτσου και κάψε το παλιό μην το βλέπεις και μαραζώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παρεις ενα πολυ καλο μπρατσο και με λιγοτερα απο τα 350 που ειπε ο Grinder. Βρες ενα με τα μεγεθη/ξυλα/φινιρισμα που θες και καντο τραμπα με το τωρινο, το οποιο κρατας για λογους πληρωτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την (οχι και τοσο ωραια) αισθητικη πλευρα, εχεις αντιμετωπισει προβληματα buzzing ή με το playability?

 

Θα μου πεις εχεις προβληματα οταν σφιγγεις τη βεργα...

Αν ομως ακουγεται και παιζει καλα (και δεν ειναι η βασικη σου κιθαρα) αστην οπως ειναι..! ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παρεις ενα πολυ καλο μπρατσο και με λιγοτερα απο τα 350 που ειπε ο Grinder. Βρες ενα με τα μεγεθη/ξυλα/φινιρισμα που θες και καντο τραμπα με το τωρινο, το οποιο κρατας για λογους πληρωτητας.

 

Όντως από την Rockinger κάνεις την δουλειά σου και με λιγότερα από 200€

http://www.rockinger.com/index.php?lang=DEU&list=WG034

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως χαλιεμαι οταν σε μια κιθαρα δεν παιχαινει ασιθητα το μανικι (ή ακομα χειροτερα, μενει ιδιο) κοντα στο 12ο και κατω. Σε κιθαρα που μαλιστα λεπταινει, μαλλον θα παθαινα αναφυλαξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου