Προς το περιεχόμενο

Τι δυνατοτητες εχει το Triton extreme σε rack μορφη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,Χριστος ανεστη,χρονια πολλα κ οτι επιθυμειτε.Μετα απο αρκετο καιρο κ ψαξιμο εχω να σας ρωτησω για ενα setup που ετοιμαζω να μου πειτε τις πολυτιμες συμβουλες σας.Καταρχην να σας πω οτι το μονο πληκτρο που εχω αυτη την στιγμη ειναι ενα Korg Pa-50 και το εχω αγορασει μονο κ μονο για να βγαλω προγραμμα λαικο που το προοριζω για δουλεια σε ταβερνακι. Το συγκεκριμενο οργανο μπορω να πω οτι με εχει κατα ενθουσιασει με τους ρυθμους του,οχι ομως κ με τους ηχους του αν εξαιρεσουμε καποια ακορντεονακια.Παντως  για την δουλεια που το θελω( οχι για μεγαλο μαγαζι κ για χαρτζηλικακι) μου κανει μια χαρα.Το ερωτημα μου λοιπον ειναι οτι θελω να εχω καποια οργανα με τα οποια θα ειμαι ευελικτος σε οποιαδηποτε δουλεια που ισως προκυψει.Δηλαδη εκτος του pa-50 που ειπαμε γιατι το εχω,θελω ενα οργανο που να μπορει να σταθει σε πιστα,μονο δηλαδη για λαικα κ αλλο ενα οργανο το οποιο να εχει γενικους πολυ καλους ηχους κ να μπορω να το χρησιμοποιησω τοσο στο σπιτι σε συνδεση με pc , ωστε να μπορω να κανω studio δουλειες,αλλα να μπορω ας πουμε να το παρω κ σε κανα live που μπορει να κατσει με rock μουσικη.με λιγα λογια τα θελω ολα. Ετσι σκεφτηκα οτι αφου pc με πολυ καλο προγραμμα που ξερω να το χειριζομαι εχω, θελω ενα πληκτρο που να εχει πολυ καλους φυσικους κ οχι μονο ηχους κ σκεφτηκα το motif xs.κ για τα ελληνικα σκεφτηκα το Extreme με το σωρο ετοιμων ηχων που υπαρχει και που ειναι δοκιμασμενη λυση.Καλα θα μου πειτε κ τοτε τι μας τα λες ολα αυτα αφου εχεις βρει τι θες? Το ερωτημα μου ειναι οτι επειδη δεν εχω χωρο να βαλω τοσα πληκτρα μαζι,σκεφτομουν να παρω το extreme σε rack και να του φορτωσω ολους τους ετοιμους ηχους σε αυτο,και να αγοραζα καινουργιο το motif xs που αφου θα ειναι και πληκτρο (οχι rack) ειναι σημαντικο να ειναι στην ζελατινα του αχρησιμοποιητο.Το θεμα ειναι γινεται αυτο? ειναι καλη λυση  το εν λογω setup για τις αναγκες μου? προτεινετε εσεις κατι αλλο? Να σημειωθει οτι δεν εχω  γνωσεις κατασκευης ηχων και επισης δεν εχω και πολυ χρονο δυστυχως να ασχοληθω με το θεμα.οποτε θελω μηχανηματα που να μου δινουν ετοιμες κ γρηγορες λυσεις...ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη αν κουρασα λιγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει το Triton Extreme σε μορφή rack? Από ό,τι ξέρω, το μόνο rack που υπήρξε από τη σειρά Triton ήταν το Triton Rack, το οποίο από άποψη δυνατοτήτων ήταν κάτι αντίστοιχο με το Triton Classic (το αρχικό Triton, όχι το Studio, ούτε το Le ούτε φυσικά το Extreme).  8)

 

Οι άλλες πιθανές επιλογές που έχεις είναι:

1) να τσιμπήσεις ένα M3 (61, 73 ή 88) και να το χρησιμοποιείς χωρίς τα πλήκτρα του όταν δε θέλεις να έχεις πολλά πλήκτρα. Η "μηχανή" του είναι ανεξάρτητη από τα πλήκτρα και έχει μορφή tabletop/rack.

2) να πάρεις ένα rack άλλης εταιρίας (π.χ. Motif ES Rack, XS Rack ή Roland Fantom XR) ή ακόμα και αυτό το ίδιο Triton Rack, που είναι συμβατό με τους ήχους της σειράς Triton (τουλάχιστον φορτώνει ό,τι έχει φτιαχτεί για το Triton Classic, δεν γνωρίζω για συμβατότητα με τα πιο νέα Triton Studio και Triton Extreme).

 

Το θέμα είναι ότι τόσο μεγάλη βιβλιοθήκη "λαϊκών" ήχων για τα Yamaha/Roland, όπως αυτή που υπάρχει για τα Korg, δεν θα βρεις. Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να αρχίσει να γίνεται κάτι ανάλογο και για το Μ3, αν δεν υπάρχει ήδη.

Στη θέση σου όμως θα επέλεγα το synth/module που μου αρέσει πραγματικά, από άποψη δυνατοτήτων, αφού όλα τους παρέχουν αρκετά εργαλεία για να φτιάξεις τους ήχους που θέλεις. Σε όλα τα καινούργια μηχανήματα (εκτός των Motif ES Rack και XS Rack που δεν έχουν ενσωματωμένο sampler/sample player) μπορείς να φορτώσεις δείγματα ήχων σε διάφορα φορμά, όπως Akai, Wav, Aiff κλπ.

Έτσι με λίγη (έως αρκετή) προσπάθεια θα μπορέσεις να φτιάξεις τους ήχους που θέλεις χωρίς να εξαρτάσαι από τη βιβλιοθήκη presets που υπάρχει ήδη για τη σειρά Triton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Cyclops αν οπως λες δεν υπαρχει σε rack το extreme, απλα με βλεπω να ξεχναω αυτο το setup.Τωρα η πρωτη απο τις επιλογες που μου δινεις δηλαδη να παρω Μ3,μπορει να βοηθαει το οτι ειναι σε μορφή tabletop/rack αλλα απο ψαξιμο που εκανα δεν υπαρχει τοσο μεγαλη γκαμα ηχων για λαικα που θα ηθελα και οσο αφορα φυσικους ηχους αλλα και γενικους απο διαφορα reviews δεν τα παει και τοσο καλα σε αντιθεση με το xs.Οποτε η δευτερη επιλογη που μου δινεις σαφεστατα φαινεται και πιο καλη,δηλαδη να παρω το Motif xs σε rack ωστε να εχω καλους ηχους που θελω κυριως για studio εφαρμογες αλλα και για κανα live για rock ομως, και για τα ελληνικα να παρω ενα extreme που δυστυχως θα ειναι μεταχειρισμενο,αλλα τι να κανουμε θα εχω ολη την γκαμα ηχων που θελω.Τωρα οσο για την τελευταια σου επιλογη που μου δινεις, να παρω ενα synth/module δεν ξερω κατα ποσο ευκολο η χρονοβορο μπορει να αποβει αυτο σαν ενεργεια μιας και δεν εχω πολυ χρονο να κατσω να ασχοληθω με ηχους γιατι εκτος του οτι δεν ξερω πιστευω οτι θελει αρκετο χρονο.Οποτε κοιταω για ετοιμες λυσεις. Αν λοιπον παρω το motif xs σε rack τι θα χασω σε σχεση με το να ειχα ολο το πληκτρο?Προσωπικα με ενδιαφερουν οι ηχοι του.Ευχαριστω για τον χρονο ολων αλλα και τον δικο σου που ασχοληθηκες μαζι μου Cyclops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα... αγόραζα το Roland Fantom XR.

Παίρνει 1 GB καρτα και 512 ΜΒ ram,μπορείς να φορτώσεις ότι ήχο θέλεις.

Είναι και σχετικά φτηνό  ;)

 

Όντως πολύ καλή λύση. Έχει sampler/sample player και 6 υποδοχές για SRX κάρτες, που προσφέρουν πλουσιοπάροχους ήχους έτοιμους χωρίς χρόνο φόρτωσης (π.χ. πιάνα, ορχήστρες, world ήχους, τύμπανα κλπ).

Δυστυχώς το Motif XS Rack δεν έχει καμία απολύτως δυνατότητα επέκτασης, ούτε τις PLG επεκτάσεις με εναλλακτικές μορφές σύνθεσης (μία δυνατότητα που δεν υπάρχει ούτε στην keyboard έκδοση του Motif XS, ένα concept που εγκαταλείφθηκε μετά το Motif ES) αλλά ούτε sampe RAM για να φορτώσεις δείγματα. Με λίγα λόγια είσαι περιορισμένος με ό,τι έχει η ROM των δειγμάτων.

Για μένα τα πιο δυνατά "σύγχρονα" synths/modules είναι το Fantom XR και το M3-M.

Με τη διαφορά βέβαια ότι το Μ3-Μ προσφέρει πλήρεις δυνατότητες sequencing κλπ.

Το Fantom XR είναι απλά synth module.

 

Αν επέλεγα κάποιο από τα παλιότερα modules, σαφώς θα χτυπούσα ένα K2600RS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To M3-M το εψαξα λιγο και δεν βρηκα κατι σχετικο ουτε στο intrenet. Αλλα δεν με ενδιαφερει το sequencer του μιας και οπως σας ειπα γραφω με pc.Το Xr ειναι σιγουρα ενδιαφερον,ομως φορτωνει ολους τους ηχους? δηλαδη αν το παρω μπορω να εχω τους ηχους (λαικους) που εχει το extreme? η μπαινουμε παλι στην διαδικασια να φτιαξουμε λιγο τον καθε ηχο? Επισης μπορω να πετυχω με το μηχανημα αυτο ηχους οπως του motif xs? δωστε λιγο τα φωτα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To M3-M το εψαξα λιγο και δεν βρηκα κατι σχετικο ουτε στο intrenet. Αλλα δεν με ενδιαφερει το sequencer του μιας και οπως σας ειπα γραφω με pc.Το Xr ειναι σιγουρα ενδιαφερον,ομως φορτωνει ολους τους ηχους? δηλαδη αν το παρω μπορω να εχω τους ηχους (λαικους) που εχει το extreme? η μπαινουμε παλι στην διαδικασια να φτιαξουμε λιγο τον καθε ηχο? Επισης μπορω να πετυχω με το μηχανημα αυτο ηχους οπως του motif xs? δωστε λιγο τα φωτα σας...

 

Το Fantom XR έχει διαφορετική φιλοσοφία από τα μηχανήματα της Korg. Με το XR θα έχεις πολύ περισσότερες δυνατότητες επέκτασης. Παίρνει μέχρι 6 κάρτες SRX με ό,τι ήχους μπορείς να φανταστείς (με 64MB με ROM δείγματα η καθεμία) και επιπλέον μέχρι 528MB δειγμάτων της επιλογής σου μέσω της επέκτασης sample RAM.

Από άποψη συμβατότητας, δεν υπάρχει καμία απολύτως μεταξύ των δύο μηχανημάτων (Fantom XR και Triton Extreme). Άλλωστε η Korg δεν έχει δώσει συμβατότητα με το Extreme ούτε καν στο δικό της workstation, το M3.

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε τους "λαϊκούς ήχους" του Triton Extreme, πρέπει να αρκεστείς σε αγορά μεταχειρισμένου Extreme. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε τους "λαϊκούς ήχους" του Triton Extreme, πρέπει να αρκεστείς σε αγορά μεταχειρισμένου Extreme. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

 

Το Fantom XR είναι sampler, υπάρχουν ήχοι με πολύ καλή ποιότητα για studio εφαρμογές,για Live το extreme είναι σιγουρα ποιό καλό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fantom XR είναι sampler, υπάρχουν ήχοι με πολύ καλή ποιότητα για studio εφαρμογές,για Live το extreme είναι σιγουρα ποιό καλό.

 

 

Σαφώς ένα ολοκληρωμένο keyboard είναι πάντα καλύτερο για live.

Πιστεύω πάντως ότι υπάρχουν αρκετά keyboards (synths/workstations), από όλους τους καλούς κατασκευαστές (Korg, Roland, Yamaha, Kurzweil κλπ), τα οποία μπορούν να βγάλουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από το Triton Extreme. Μπορείς να βάλεις ό,τι ήχο θέλεις σε ένα σύγχρονο sampler, αρκεί να θέλεις να καταναλώσεις την απαιτούμενη φαιά ουσία και προσπάθεια για να φτιάξεις ό,τι πραγματικά θέλεις. Σίγουρα δεν θα έχεις τα πάντα έτοιμα στο πιάτο, αλλά προτιμώ τη λύση αυτή. Επιπλέον θα έχεις καλύτερο synth, πιο σύγχρονο και με σαφώς περισσότερες δυνατότητες για να παίζεις κι άλλα είδη μουσικής, όχι μόνο "λαϊκά". ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση σου ειναι πολυ καλη αλλα παραλληλα και χρονοβορα,κατι το οποιο απ'την αρχη το ειπα (δεν υπαρχει χρονος).Υπαρχει καποιος που να εχει λαικους ηχους σε καποια αλλο πληκτρο και να με βοηθησει δυνοντας μου τους? λιγο δυσκολο το βλεπω.Για αυτο και συμφωνα με αυτα που μου λετε εχω να πω 2 πραγματα.Το πρωτο ειναι οτι επειδη θελω οπωσδηποτε καταξιωμενους ελληνικους ηχους και μαλιστα χωρις να χανω χρονο,η αγορα του extreme κρινεται απαραιτητη.Τωρα οσο αφορα τους πιο δυτικους ηχους,ισως ειναι καλυτερα πιστευετε (για ηχο μιλαω) να παρω το Fantom xr απο οτι το Motif xs?Γενικα εχει ηχους ετοιμους? η πρεπει και εκει να φαω χρονο?Το πληκτρο Motif xs δηλαδη τι επεκτασεις παραπανω εχει απο το Motif xs σε rack?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου