Προς το περιεχόμενο

Ιδέα για practice room - Βοήθεια & Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν χώρο 65 τετραγωνικών περίπου και θα ήθελα να τον διαμορφώσω έτσι ώστε να βρισκόμαστε με τη μπάντα μου και να δουλεύουμε λίγο κάποιες ιδέες κάνοντας παράλληλα πρόβες σε studio/προβάδικο. Θέλω να γίνει αυτό κυρίως για να μην έχουμε την έγνοια συνεχώς να βιαζόμαστε για την ώρα και να μπορούμε να παίζουμε μουσική λίγο πιο χαλαρά.

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι :

 

Trigged drums με mesh heads -> laptop με bfd/superior drummer->line in στο pc

Cymbals -> overhead μικρόφωνα -> line in στο pc

Κιθάρες/Μπάσσα -> πεταλιέρες -> line in στο pc  

Φωνή -> mic (πιθανα καποιο πυκνωτικό με mic shield σαν αυτό)->line in στο pc

 

H κάρτα ήχου που θα χρησιμοποιήσω θα είναι πιθάνα κάποια με 8 εισοδους mic ή της alesis ή της presonus (ή τελος πάντων κάποια σε αυτό το budget).

 

Απο το pc σκέφτομαι μια έξοδο σε ενισχυτή ακουστικών και απο εκεί να ακούμε με ακουστικά.

 

1ο) Πιστεύετε ότι θα λειτουργήσει ?

2ο) Τι ακουστική διαμόρφωση θα πρέπει να κάνω για τα πιατίνια ?(σημ.: e-pads θα προτιμούσα να μην χρησιμοποιήσω)

 

Αν δεν υφίσταται αυτό που σκέφτομαι έχετε κάποια ιδέα για "ήσυχη πρόβα" σε σπιτι χωρίς ηχομόνωση ?

 

Ο χώρος φαίνεται στα συνημμένα.

Διαστάσεις: 7x9 m, ύψος 2.4 m

 

studio1.thumb.png.8bfb46992c6602856a5b43730ecbb34e.png

studio2.thumb.png.58af94d3689bfc2141b604af885d029f.png

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το εχω δοκιμασει, δεν εχω ιδεα ποσο καλα κανει αυτο που ισχυριζεται, απλα απο την προσεγγιση που σκεφτεσαι, μου μοιαζει οτι θα σε ενδιαφερει :

 

http://www.jamhub.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1. Έχω δει παρόμοια πανελ σε τουμπανιέρηδες. Μπορείς να πάρεις φύλλα πλέξιγκλας σχετικά φτηνά και να το φτιάξεις μόνος σου (τι πρωτότυπο, να προτρέπω κάποιον προς το DIY).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα χρηματα εχεις σκοπο να διαθεσεις?

 

 

Νικος

 

Υπολογίζω budget γυρω στο χιλιάρικο πάνω-κάτω έχοντας μόνο :

Drums

Pc-Laptop

Όργανα-ενισχυτές

Κάποια λίγα low budget μικρόφωνα (ζευγάρι μικρού διαφράγματος πυκνωτικό,4-5 δυναμικά)

2 xenyx 1202  

Ακουστικά για όλα τα άτομα

 

δες κ αυτό

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/plexiglass-ds-1-drum-shield.html

 

κάποια παρόμοια κατασκευή ίσως σας φανεί χρήσιμη

 

 

 

+1. Έχω δει παρόμοια πανελ σε τουμπανιέρηδες. Μπορείς να πάρεις φύλλα πλέξιγκλας σχετικά φτηνά και να το φτιάξεις μόνος σου (τι πρωτότυπο, να προτρέπω κάποιον προς το DIY).

 

Δεν με ενδιαφέρει τόσο η ηχομόνωση των drums αφου νομίζω (διορθώστε με αν έχω λάθος) ο θόρυβος απο τα mesh heads και απο τα πιατίνια αντιμετωπίζεται εύκολα με κάποια ακουστικά closed-back. Ρωτάω τι είδους ηχοδιαμόρφωση χρειάζομαι για να μην ακουγονται άσχημα τα πιατίνια.

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζω budget γυρω στο χιλιάρικο πάνω-κάτω έχοντας μόνο :

Drums

Pc-Laptop

Όργανα-ενισχυτές

Κάποια λίγα low budget μικρόφωνα (ζευγάρι μικρού διαφράγματος πυκνωτικό,4-5 δυναμικά)

2 xenyx 1202  

Ακουστικά για όλα τα άτομα

 

Δεν με ενδιαφέρει τόσο η ηχομόνωση των drums αφου νομίζω (διορθώστε με αν έχω λάθος) ο θόρυβος απο τα mesh heads και απο τα πιατίνια αντιμετωπίζεται εύκολα με κάποια ακουστικά closed-back. Ρωτάω τι είδους ηχοδιαμόρφωση χρειάζομαι για να μην ακουγονται άσχημα τα πιατίνια.

 

Μπορεις να φτιαξεις πανελ με πετροβαμβακα, τσεκαρε την κατασκευη που εχουμε κανει εμεις. 1000 λογικα θα φτασουν αν τα κανεις μονος σου. Για ηχομονωση δεν φτανουν, οποτε αν εχεις προβλημα με το θορυβο δεν θα πετυχει

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Γενικά εκτός απο την ακουστική των πιατινιών πιστεύεις ότι το όλο σκηνικό μπορεί να πετύχει και να είναι πρακτικό όπως σκέφτομαι το setup (και απο άποψη μηχανημάτων-latency) ?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Γενικά εκτός απο την ακουστική των πιατινιών πιστεύεις ότι το όλο σκηνικό μπορεί να πετύχει και να είναι πρακτικό όπως σκέφτομαι το setup (και απο άποψη μηχανημάτων-latency) ?

 

Για προβες θα ειναι μια χαρα, αν θελησετε να γραψετε κατι σοβαρο ομως και να το δωσετε για μιξη καλυτερα θα ειναι να πατε σε στουντιο

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου