Προς το περιεχόμενο

Απορίες για το στήσιμο των drums και μια απορία για το practi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους φασαριόζους φίλους μου.

 

Είχα μια απορία που μπόρει να απασχολίσει άρκετα έναν νεαρό drummer στα πρώτα του βήματα.

 

Πώς είναι το σώστο στήσιμο του σετ;

Δεν εννοώ σάφως το που είναι, τι, αυτό είναι άλλωστε προσοπίκη προτίμιση.

Εννοώ σε τι απόσταση και ύψος πρεπεί τα τυμπάνα να είναι από τα χέρια σου για να μην κούραζεσαι(δεν έχω ιδιαίτερο προβλήμα κούρασης αλλά καλό θα ήταν και για τέχνικη και για ταχητήτα να είναι οσο καλύτερα γίνεται).

 

Επείσης, ενώ παίζω παρατηρώ ότι το δεξί χέρι όταν παίζει ride κούραζεται πόλυ πιο γρήγορα απο το hi-hat. το ύψος του πιστεύω είναι σώστο τώρα λίγο η απόσταση που έχει το χέρι με προβλήματιζει, πρέπει να το τεντώνω ελάφρος.

 

Το σετ έχει hi-hat,base drum,snare,2 tom tom, 1 floor tom, crash, ride.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα ελπιζω να σε βοηθησω μιας και ειμαι ισως ο πιο μεγαλος στην ηλικια στο ΦΟΡΟΥΜ.

Υπαρχει μια εμπειρια 38 ετων περιπου.Απ'οτι καταλαβαινω δεν εχεις δασκαλο γιατι αν ειχες θα επρεπε να σου δειξει τη σωστη θεση που πρεπει να καθεται ο ντραμερ.

Πριν απο ολα θα πρεπει να λαβεις υπ'οψη το υψος σου ετσι ωστε οταν καθεσαι στο σκαμνι να σχηματιζει το σωμα σου δυο Ορθες γωνιες ΠΕΡΙΠΟΥ(μια κορμος / μηροι και μια μηροι/ ποδοκνημικη.Αν δε εχεις την δυνατοτητα η δευτερη γωνια να γινει ελαφρως ΑΜΒΛΕΙΑ  ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ.τΑ ΧΕΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ ΓΕΝΙΚΩΣ ..δηλαδη να εισαι ''καβαλα '' στο σετ και οχι στο ιδιο επιπεδο η ''μεσα " σ'αυτο .

ΤΑ ΠΙΑΤΑ ειδικα το ride πρεπει να ειναι περιπου στο υψος του αγκωνα του δεξιου χεριου ενοοω η κατω μερια του ride αν υπολογισεισ βεβαια κει την κλιση που του δινουμε.

Πιο πολλα αν γραψω ισως μπερδευτης αν μπορεις και ανοιξης το youtube σε διαφορα drum clinics

θα παρεις μια ιδεα  για τον τροπο που πρεπει να καθεσαι.Επισης εδω στο forum εχουμε ανοιξη κατα καιρουσ διαφοτρα τετοια threads οπυ θα σε βοηθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους φασαριόζους φίλους μου.

 

Είχα μια απορία που μπόρει να απασχολίσει άρκετα έναν νεαρό drummer στα πρώτα του βήματα.

 

Πώς είναι το σώστο στήσιμο του σετ;

Δεν εννοώ σάφως το που είναι, τι, αυτό είναι άλλωστε προσοπίκη προτίμιση.

Εννοώ σε τι απόσταση και ύψος πρεπεί τα τυμπάνα να είναι από τα χέρια σου για να μην κούραζεσαι(δεν έχω ιδιαίτερο προβλήμα κούρασης αλλά καλό θα ήταν και για τέχνικη και για ταχητήτα να είναι οσο καλύτερα γίνεται).

 

Επείσης, ενώ παίζω παρατηρώ ότι το δεξί χέρι όταν παίζει ride κούραζεται πόλυ πιο γρήγορα απο το hi-hat. το ύψος του πιστεύω είναι σώστο τώρα λίγο η απόσταση που έχει το χέρι με προβλήματιζει, πρέπει να το τεντώνω ελάφρος.

 

Το σετ έχει hi-hat,base drum,snare,2 tom tom, 1 floor tom, crash, ride.

Σαφως διαφερει η αποσταση για ολους μας, αναλογα με το μηκος του βραχιονά μας. Πρεπει μονος σου να βρεις την πιο ξεκουραστη αποσταση ωστε να μην τεντωνεσαι εστω και ελαφρως, οπως γραφεις. Διοτι και θα κουραστεις πιο γρηγορα και μπορει να κανεις και ζημια αν επιμενεις να τεντωνεσαι πολυ. Να βρεις μια θεση ωστε να νοιωθεις χαλαρα και ανετα στο σετ σου και σου παραθετω (ειδικα για το δεξι σου χερι) ενα κλιπακι του Billy Ward για να δεις προφιλ ,την αποσταση του βραχιονά του απο το ride στο 00:44 εως 00:49  και ποσο αυτος δεν τεντωνεται πολυ και συνεπως δεν κουραζεται πολυ. Αυτα τα πολυ-πολυ λιγα απο εμενα που εχω και εγω τετοια προβληματα, ειδικα οταν καθομαι σε αλλα σετ και οχι στο δικο μου. Oπότε προσαρμόζω το ride και οτι αλλο χρειαζομαι.

Ετσι με διδαξε ο Δασκαλός μου.

Εχω την βεβαιοτητα οτι με πολλες ωρες στο σκαμπω, με επιμονη και υπομονη θα καταλαβεις σε ποια αποσταση τα μελη σου αισθανονται καλα. Ελπιζω να σου απαντησουν καταλληλα οι πολυ πιο εμπειροι απο μενα. Νομιζω οτι εισαι τυχερος που σου απαντησε και ο πλεον εμπειροτερος ολων Pericles. Eγω απλα εψαξα λιγο και σου βρηκα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να προσθεσω οτι πολυ σημαντικο ειναι και το να παιζεις σωστα.Γιατι και να καθεσαι σχετικα καλα,αν εισαι στο ride και παιζεις με ολοκληρο το χερι τοτε θα κουραστεις πολυ γρηγορα(και πολλα αλλα δυσαρεστα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω τον December για τα καλα του λογια και ζητω συγνωμη για τα περιεργα λαθη που εκανα γραφοντας το post μου αλλα ημουν κουρασμενος μετα απο 2 ωρες πεζοπορια (ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για ενδυναμωση των ποδιων και γενικα του κορμου ) Μετα απο ενα ντουζακι

ηρθα στα ισα μου .Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου