Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 Guitar Amplifier Combo γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι φίλε μου, δεν έχεις ανεκτικούς γείτονες, απλά αν ανοίγεις τον 100αρι Marshall στη μέση μέσα στο διαμέρισμα μάλλον εσύ έχεις κουφαθεί και δεν τους ακούς να σου βαράνε! ;)

;D ;D ;D Καλο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αυτός είναι βασισμένος σε κάποιον γνωστό ενισχυτή (όπως κάποιοι bugera που εναι αντίγραφα Plexi); τα 22 βατ μου θυμίζουν deluxe reverb

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο The Gear Page που διάβασα ούτε λίγο ούτε πολύ πάνω απο δύο χιλιάδες πόστ γι αυτόν τον ενιχυτή, κανείς δέν μπορεί να πει με βεβαιότητα αν είναι αντίγραφο κάποιου.

Εξωτερικά, μοιάζει με Bad Cat ή με Matchless, αλλά σάν ήχος...

Οι γνώστες τον τοποθετούν κάπου ανάμεσα σε VOX AC15 & FENDER BLUES JUNIOR, αλλά συμφωνούνε όλοι πως έχει δικό του χαρακτήρα και πολύ καλό ήχο.

Είχε κ ένα προβληματάκι με την αλλαγή των καναλιών, (chanell switching), απο βρώμικο σε καθαρό, αλλά βρέθηκε η λύση.

Μπορείτε να τον ακούσετε εδώ:

 

 

και εδώ:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον χτύπησα προχτές απο του Θωμά.

Εντυπώσεις μόλις έρθει

περιμένουμε! :)

 

αα μήπως πηρες τον V55 γιατί τον v22 δεν τον βρίσκω στο thomann.

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένουμε! :)

 

αα μήπως πηρες τον V55 γιατί τον v22 δεν τον βρίσκω στο thomann.

 

Τον 22 πήρα.  ;D

Μάλλον το τελευταίο κομμάτι, γιατί μετά απο την παραγγελία μου τον βγάζει out of stock και μόνο κατόπιν παραγγελίας.

Τον έχει όμως το Musicstore.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, δεν έχεις ανεκτικούς γείτονες, απλά αν ανοίγεις τον 100αρι Marshall στη μέση μέσα στο διαμέρισμα μάλλον εσύ έχεις κουφαθεί και δεν τους ακούς να σου βαράνε! ;)

εγω ειμαι σε αλλο σπιτι τι νομιζεις παιζουμε,περα απο την πλακα αυτα τα βατ ειναι τεραστια για μεσα στο σπιτι εγω σπανια εως καθολου δεν τον χρησιμοπιω στο σπιτι αλλα κανα 2 φορες που το δοκιμασα δεν αντεξα πανω απο 2 λεπτα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τους Αμερικάνους που το έχουν ξεψαχνίσει το ζήτημα, ο V 22 έχει ένα σχεδιαστικό πρόβλημα. Πρόκειται για ένα Ρυθμιστή τάσης, (Voltage regulator), ο οποίος τροφοδοτεί με ρεύμα το κύκλωμα που αλλάζει τα κανάλια. ( καθαρό - βρώμικο ).

Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό ΔΕΝ είναι ελλατωματικό, απλώς κάποιος δέν πρόβλεψε οτι η θερμοκρασία του ενισχυτή θα βάζει σε λειτουργία την ενσωματωμένη στον regulator θερμική του προστασία. Το αποτέλεσμα είναι όταν ο ενισχυτής λειτουργεί σε πολύ ζεστό περιβάλλον, και είναι στο βρώμικο κανάλι, λόγω υψηλής θερμοκρασίας, το ενσωματωμένο θερμίστορ "κλείνει" στιγμιαία τον Voltage regulator, με αποτέλεσμα ο ενισχυτής να επιστρέφει στο καθαρό κανάλι για λίγα δευτερόλεπτα, και μόλις κρυώσει ο  Voltage regulator, αρχίζει και πάλι η λειτουργία του, και επαναφέρει τον ενισχυτή στο βρώμικο κανάλι.

Πρόκειται για ανταλλακτικό που κοστίζει λιγότερο απο 1 €, δημιουργεί όμως αυτό το θέμα.

Οι Αμερικανοί προτείνουν 2 λύσεις, η απλούστερη είναι να βάλει κάποιος απλά μια ψύκτρα πάνω στο εν λόγω ανταλλακτικό. Όσοι το δοκιμάσανε έλυσαν το πρόβλημα οριστικά με κόστος περίπου 1,5 € και κυρίως χωρίς να κάνουν κάποια σημαντική παρέμβαση στην πλακέτα του ενισχυτή τους.

Η δεύτερη πιο ριζοσπαστική λύση που προτείνεται, ( όχι και τόσο τρομερή ), είναι η αλλαγή του Voltage regulator με κάποιον άλλο που έχει σχεδιαστεί για λειτουργία σε υψηλότερα επίπεδα θερμοκρασίας. Καί στην δεύτερη περίπτωση το κόστος είναι πολύ μικρό, κι επίσης συνιστάται η επιπλέον χρήση ψύκτρας και στο νέο ανταλλακτικό.

Καί οι δύο λύσεις δέν απαιτούν παρά βασική γνώση χρήσης κολλητηριού και ελάχιστα εργαλεία, ( για να βγεί το σασί και να φτάσει κάποιος στην πλακέτα), και χρόνο επισκευής περίπου στην 1 ώρα.

Απαιτείται επίσης προσοχή, και γνώση οτι δουλεύουμε πάνω σε λαμπάτο ενισχυτή, και οτι υπάρχουν τάσεις ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ, ακόμα κι όταν ο ενισχυτής είναι ΚΛΕΙΣΤΟΣ  κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ

Η επισκευαστική λύση που προτείνεται βρέθηκε απο τους τεχνικούς της Bugera στην Αυστραλία, και επισκευάζει τον ενισχυτή με τρόπο οριστικό, και το πρόβλημα της τυχαίας εναλλαγής καναλιών λύνεται χωρίς να επανεμφανιστεί ποτέ.

Βέβαια κάποιος μπορεί να μήν χρησιμοποιεί κάν το βρώμικο κανάλι, κ να μήν εντοπίσει ποτέ το ζήτημα αυτό, αλλά οι χρήστες αναφέρουν πολύ καλό drive απο το βρώμικο, οπότε είναι κρίμα να μήν χρησιμοποιείται.

Κάποιοι χρήστες επίσης αναφέρουν οτι ενισχυτές παραγωγής μετά τον Απρίλιο του 2010 δέν παρουσιάζουν πρόβλημα, ίσως η Bugera να διόρθωσε το ζήτημα καθώς δέχτηκε αρκετά μεγάλη πίεση απο πελάτες στις ΗΠΑ.

Εγώ πάντως παρήγγειλα τον συγκεκριμένο ενισχυτή εις γνώση του προβλήματος που ανέφερα πιο πάνω, με βάση τις ενθουσιώδεις κριτικές που παίρνει απο έμπειρους μουσικούς στις ΗΠΑ, οι οποίοι δίνουν την εκτίμηση οτι προκειται για ένα ενισχυτή που αξίζει πολλαπλάσια απο ότι κοστίζει. ( Κάποιοι τον συγκρίνουν με custom ενισχυτές των 3000 - 6000 $).  :o

Ίδωμεν  ;D ;D ;D

Άν χρειαστεί κάποιος λεπτομέρειες για τους κωδικούς των ανταλλακτικών, θα χαρώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ήρθε σήμερα το πρωί το ενισχυτάκι. Είχα μόνον δέκα λεπτά να το κοιτάξω, είναι πολύ όμορφο, δείχνει vintage όπως το βγάζεις απο το κουτί του, μέχρι και τα κουμπιά του δείχνουν "κιτρινισμένα" σάν απο καπνό  ;D

Έπαιξα λίγο και στα δύο κανάλια, με μια Τέλε Γιαπωνέζικη του 1999 με στόκ μαγνήτες.

Τα καθαρά του πολύ γλυκά και γεμάτα, και τα drive απλά καταπληκτικά. Το πολύ για Hard rock AC/DC ας πούμε, και όχι για metal. Το βαθάκι του θα το ήθελα λίιιγο πιο "μακρύ" για blues αλλά τις περισσότερες φορές είναι απλά εκεί και μένει απαρατήρητο, πράγμα που είναι μάλλον προσόν. Δοκίμασα και τις 2 εισόδους, normal / bright και μου άρεσε και στις 2. Στην bright περισσότερο. Τα καθαρά του ΔΕΝ Fenderίζουν, ούτε Voxίζουν όπως περίμενα. Είναι κάτι διαφορετικό. Γεμάτα και γλυκά θα έλεγα. Δέν έχουν εκείνο τον chiming ήχο που θα μου άρεσε πολύ, αλλά δέν το έψαξα και πολύ το ζήτημα του ήχου.

Το καθαρό κανάλι είχε πολύ headroom με την κιθάρα που το έπαιξα, ακόμη και με full gain δέν βρώμισε καθόλου. Το μάστερ το πήγα ως την μέση, είχε αρκετή ένταση για ένα μικρό λάιβ, νομίζω οτι εκεί τα 22 βάτ είναι μια χαρά. Το βρώμικο μπορεί κάποιος να το ισσοροπήσει ακαριαία με το καθαρό, αυτό ήταν μια έκπληξη, είναι απλά σάν να πατάς ένα πεταλάκι. Συνήθως οι δικάναλοι ενισχυτές δίνουν ακριβώς την αντίθετη αίσθηση, δηλαδή όταν πας στο βρώμικο κανάλι είναι σάν να αλλάζεις ενισχυτή. Εδώ περνάς απλά σε ντράιβ, και μου άρεσε πολύ αυτό.

Περισσότερα σύντομα, όταν βρώ χρόνο να το σκαλίσω λίγο παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιποοοοον.....

Παιδιά όσο το παίζω αυτό το διαβολάκι, τόσο περισσότερο μου αρέσει. Είμαι εντυπωσιασμένος από την συνολική απόδοσή του, και πρίν καν σκεφτώ την σχέση τιμής-απόδοσης. Ο ήχος είναι εξαιρετικά ζεστός, διαυγής και "γεμάτος". Προτιμώ την πέντοδο απο την τρίοδο η οποία έχει πιο άδειο ήχο, ο οποίος ακούγεται ασθενικός σε σχέση με την πέντοδο. Μπορεί κανείς να βγάλει πολλά και διάφορα ηχοχρώματα απο αυτόν τον ενισχυτή.

Τα ρυθμιστικά του ακούνε πολύ, είναι ευσίσθητα εννοώ, και για πρώτη φορά στα τόσα χρόνια απολαμβάνω τόσο πολύ τον neck μαγνήτη της Tele μου. Θα δοκιμάσω και μια Strat και μια 335 και θα σας πω πως ακούγεται επίσης. Πάντως για την ώρα νομίζω πως είναι τα πιο καλά επενδεδυμένα 248 € μου.  ;D

Full λάμπα combo 22 watt, 2 κανάλια, bass,middle,treble,presence & mid boost, digital reverb, triode and pentode mode, footswitch to control chanel switching and reverb, πολύ πολύ όμορφος, και στην τιμή ενός καλού πεταλιού  :o

Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

Ν α    μ η ν  χ α λ ά σ ε ι  γ ρ ή γ ο ρ α ;D  ;D  ;D  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Billy, μεγειά!

 

Για την τρίοδο, δοκίμασες και με κανένα βρωμο-πεταλάκι στην είσοδο? Μπορεί να σου αρέσει περισσότερο (σαν διαφορετική άποψη ήχου).  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου