Προς το περιεχόμενο

Fender Stratocaster hum


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συντροφοι!

 

Εχω μια fender stratocaster USA, και εχω παρατηρησει οτι εχει hum στις θεσεις 2,4 του switch. Αλλη strat κιθαρα που εχω παιξει "υσηχαζει" σε αυτες τις θεσεις.

 

Να σας πω οτι ο neck και bridge εχουν αλλαχτει (δυστηχως) απο προηγουμενο ιδιοκτητη σε HS3, ο μεσαιος ειναι μαματος. Οι HS3 εχουν πολυ ελαχιστο hum, αλλα σε συνδιασμο με το μεσαιο και φυσικα ο μεσαιος μονος του εχει hum.

 

Ειναι λογικο να εχει hum σε αυτες τις θεσεις, η μηπως δεν εγινε σωστα η τοποθετηση των HS3 ;;

 

 

Surfαρωντας τυχαια επεσα πανω σε αυτο:

"Fender stayed true to the original design and the centre pickup is not reverse wound - meaning that all five pickup positions are prone to hum."

 

Ισχυει;;;

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα!

ισως ειναι θεμα

1 καποιας ψυχρης κολλησης

2 μη υπαρξης/κακης γειωσης

ο μεσαιος μαγνητης τι ειναι?

παντως υπαρχουν αναλογα θεματα αν κανεις ενα γρηγορο search στο forum.em.icon.wink.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεσαιος ειναι fender, μαμισιος. Παντως οι δυο HS3 οταν παιζουν μονοι τους εχουν ελαχιστο hum (πρεπει να ανεβασω volume για να το παρω ειδηση)

 

Στις 2,4 δεν συμβαινει κατι τραγικο, δηλαδη ειναι το hum που βγαζουν οι single coil. οκ δεν εχω προβλημα. Απλα σε αλλη κιθαρα που επαιξα οχι fender, στις 2,4 γινοταν cancel o θορυβος.

 

Εχεις δικιο δεν εψαξα παλια post :oops:

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gpolic καταρχάς καλωσήρθες στο φόρουμ. :wink:

 

Κατά δεύτερον, μπορεί πριν αλλαχτούν οι μαγνήτες, ο μεσαίος να ήταν σε reverse polarity με τους άλλους δύο μαμίσιους, αλλά να μην είναι πια :wink:

 

Αν σε ενοχλεί, ένας τεχνικός θα μπορούσε να το διορθώσει μάλλον εύκολα.

 

Επιπλέον, οι HS3 δεν έχουν 4 καλώδια; Ίσως θα είχες καλύτερο "φεντεριάρικο" ήχο αν η καλωδίωση ήταν έτσι ώστε να γίνεται αυτόματα σπλιτ στις θέσεις 2 και 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gpolic καταρχάς καλωσήρθες στο φόρουμ. :wink:

 

Κατά δεύτερον' date=' μπορεί πριν αλλαχτούν οι μαγνήτες, ο μεσαίος να ήταν σε reverse polarity με τους άλλους δύο μαμίσιους, αλλά [b']να μην είναι πια[/b] :wink:

 

Αν σε ενοχλεί, ένας τεχνικός θα μπορούσε να το διορθώσει μάλλον εύκολα.

 

Επιπλέον, οι HS3 δεν έχουν 4 καλώδια; Ίσως θα είχες καλύτερο "φεντεριάρικο" ήχο αν η καλωδίωση ήταν έτσι ώστε να γίνεται αυτόματα σπλιτ στις θέσεις 2 και 4.

 

+10!

 

απλα ο μεσαιος δεν ειναι πλεον μετα την αλλαγη reverse polarity οπως πριν,δυστυχως πρεπει να αλλαχτει ο μαγνητης μια και για να αντιστραφει η πολικοτητα του απο εγχωριο τεχνικο χλωμο το βλεπω...(θα μπορουσες να αντιστρεψεις τα καλωδια του & να γλυτωσεις απο το θορυβο αλλα δυστυχως τοτε οι μαγνητες θα εβγαιναν εκτος φασης με οχι και τοσο ..καλο ηχητικο αποτελεσμα & χαμηλη εξοδο)

 

για δοκιμασε να βαλεις στη μεση τον neck Μαγνητη απο το original set (λογικα πρεπει να εχει αντιστροφη πολικοτητα απο τον μεσαιο που εχεις τωρα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10!

 

απλα ο μεσαιος δεν ειναι πλεον μετα την αλλαγη reverse polarity οπως πριν' date='δυστυχως πρεπει να αλλαχτει ο μαγνητης μια και για να αντιστραφει η πολικοτητα του απο εγχωριο τεχνικο χλωμο το βλεπω...(θα μπορουσες να αντιστρεψεις τα καλωδια του & να γλυτωσεις απο το θορυβο αλλα δυστυχως τοτε οι μαγνητες θα εβγαιναν εκτος φασης με οχι και τοσο ..καλο ηχητικο αποτελεσμα & χαμηλη εξοδο)

 

για δοκιμασε να βαλεις στη μεση τον neck Μαγνητη απο το original set (λογικα πρεπει να εχει αντιστροφη πολικοτητα απο τον μεσαιο που εχεις τωρα)[/quote']

 

Είναι πιο εύκολο να αντιστραφεί η πολικότητα στους άλλους δύο μαγνήτες.

 

Η πρόταση για τον παλιό neck επίσης έξυπνη και νομίζω θα δουλέψει! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως δεν εχω τους original μαγνητες 8O 8O

Ουτε και ο τυπος που μου την πουλησε τους ειχε, απο οτι μου ειπε δηλαδη. Κριμα, γιατι θα ηθελα να εχει τον original ηχο της η κιθαρα, αλλα δεν πειραζει.

 

Αυτο με το σπλιτ δεν το επιασα φιλε dienekes (ασχετος!)

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως δεν εχω τους original μαγνητες 8O 8O

Ουτε και ο τυπος που μου την πουλησε τους ειχε' date=' απο οτι μου ειπε δηλαδη. Κριμα, γιατι θα ηθελα να εχει τον original ηχο της η κιθαρα, αλλα δεν πειραζει.

 

Αυτο με το σπλιτ δεν το επιασα φιλε dienekes (ασχετος!)[/quote']

 

Κρίμα για τους μαγνήτες. :?

 

Να σου πω την αλήθεια, οι HS3 μου φαίνονται λίγο μονοδιάστατοι, αλλά φυσικά είναι θέμα προτίμησης. Αν θέλεις "αληθινό" Strat ήχο, θα πρέπει μάλλον να τον ψάξεις αλλού.

 

Σπλιτ: οι μαγνήτες σου είναι στην ουσία humbuckers. Αν δεν κάνω λάθος, έχουν 2 coils το ένα πάνω στο άλλο, ώστε να γίνεται hum canceling. Σε όλους τους humbuckers με 4 καλώδια, μπορείς να απομονώσεις το ένα coil, παίρνοντας έναν πιο "single coil" ήχο. Με την κατάλληλη καλωδίωση, αυτό το split μπορεί να γίνει αυτόματα, στις θέσεις 2 / 4 στη δική σου περίπτωση. Νομίζω ότι χρειάζεσαι άλλο διακόπτη (τύπου superswitch με περισσότερες επαφές).

 

Σε κάθε περίπτωση ένας τεχνικός μπορεί να σε διαφωτίσει για τις δυνατότητες αλλά και το κόστος του εγχειρήματος. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 καποιας ψυχρης κολλησης

 

Ποιά αλήθεια η διαφορά με τη θερμή κολληση;Έτσι πως το θέτεις δεν είναι καλό πράμα ε;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου