Προς το περιεχόμενο

Μπορεί η Μουσικότητα να διδαχτεί?


vangelisvagman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ all

 

Κάνω λάθος ή έχετε κολλήσει με την ιδέα ότι μουσικότητα συναντιέται μόνο στους μουσικούς; Αν είναι έτσι, για ποιον παίζετε αυτά που παίζετε;

 

εννοείται πως δε χρειάζεται να είναι κανείς μουσικός! απλά αν έπαιζαν κι εκείνοι μουσική ίσως να διέπρεπαν... όλοι έχουμε ταλέντα κάπου, φτάνει να το ανακαλύψουμε.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία από το να πιστεύει κανείς κάτι τέτοιο;

 

strong words, softly spoken  ;)

 

Έχετε γνωρίσει άνθρωπο που πιστεύετε πως δεν το έχει ούτε λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε γνωρίσει άνθρωπο που πιστεύετε πως δεν το έχει ούτε λίγο?

 

Ναι βασικά, ένας φίλος μου κιθαρίστας παρεπιπτόντως, τι να δοκιμάζει δεύτερα φωνητικά, τι σε σολφέζ, τι σε απλά ρυθμικά να τα αναπαράγει. Απελπισία.

Βέβαια, μιας και αυτόν είχα στο νου μου πριν που έγραψα, το συγκεκριμένο άτομο εγκατέλειπε οποιαδήποτε προσπάθεια με το που του φαινόταν κάτι στο ελάχιστο δύσκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικά, ένας φίλος μου κιθαρίστας παρεπιπτόντως, τι να δοκιμάζει δεύτερα φωνητικά, τι σε σολφέζ, τι σε απλά ρυθμικά να τα αναπαράγει. Απελπισία.

Βέβαια, μιας και αυτόν είχα στο νου μου πριν που έγραψα, το συγκεκριμένο άτομο εγκατέλειπε οποιαδήποτε προσπάθεια με το που του φαινόταν κάτι στο ελάχιστο δύσκολο.

 

 

τότε γιατί έπαιζε? δηλαδή τι έπαιζε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε γιατί έπαιζε? δηλαδή τι έπαιζε?

Γιατί? γιατί γούσταρε.

Μέταλ, φάση megadeth (θα θελε :P)

 

Επικές εποχές, σε στούντιο με κανένα δυο ακόμα φίλους μου να κοπανάνε ανελέητα χαχαχα

Μέχρι κ εγώ πέρασα από ντράμερ για το χαβαλέ.

(Τότε δεν έπαιζα μπάσο και δεν το είχα καν σκεφτεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που μετά απο 8 σελίδες για ένα τέτοιο ασαφές θέμα μείνατε ον-τόπικ!! Βελτιωνόμαστε εδώ στο νόιζ!  ;D (Διάβασα μέχρι τν μέση, κ συμφωνώ με τους περισσότερους)

 

Να πω και εγώ μια σχετική ιστορία που κυκλοφορεί:

 

Λέγεται ότι πήγε κάποτε κάποιος στον Mozart και του είπε:

-Δάσκαλε θέλω να σε ρωτήσω: Για να γίνω μεγάλος μουσικός, τι πρέπει να κάνω;

-Πρέπει να πας στο ωδείο, να μάθεις μουσική, αρμονία, πιάνο, πολλές ώρες την μέρα μελέτη κλπ

-Μα εσείς γράφατε συμφωνίες σε ηλικία 7 ετών, εγώ γιατί να τα κάνω όλα αυτά;

-Γιατί εγώ δεν ρώτησα ποτέ κανέναν!

 

 

Αυτό για μένα είναι μουσικότητα...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε εναν συνδιασμο webster-wikipedia μπορουμε να δουμε οτι απο το 1853 οι αγγλόφωνοι ορίζουν ως μουσικότητα 3 διαφορετικά πράγματα ως βάση. Την ευαισθησία/αντιληψη την γνώση & το ταλέντο στον χώρο της μουσικής. Αναφέρεται ακόμα και η μουσικότητα στην ικανότητα εφαρμογής μιας χορογραφίας πάνω σε μια μελωδία, ενω εγω θα προσθέσω οτι κατι αναλογο ισχύει και στην ποίηση με την μουσικότητα των λέξεων και της γλώσσας. Εδω θα μπορούσαμε να σκεφτούμε την μουσικότητα της ελληνικης γλώσσας στο χώρο του ροκ και να χαλασουμε την μέρα μας. Πάντως λαμβανοντας τα παραπανω υπόψιν, ανασκευάζω την θεωρία μου στο οτι ο καθεις εχει διαφορετικό επίπεδο 'μουσικότητας' αλλα δε πιστεύω οτι υπάρχουν άτομα που δεν θα μπορουσαν με την καταλληλη καθοδήγηση να έχουν μια μικρη επαφή με αυτον τον ασαφή όρο. Και ΠΡΕΠΕΙ να θεωρήσουμε την μουσικότητα ως ένα σύνολο απο ικανότητες. Εαν κάποιος τις κατεχει ολες με ευκολία απο μικρή ηλικία, τοτε ειναι ευλογημένος αλλα κάτι τέτοιο δεν έχει να κανει με την "μεταδοτικότητα" που μας "καιει" σε αυτες τις σελίδες.

 

Υγ. Και ενα ενδιαφερον αρθρακι πανω σε μια ερευνα για την μουσικη μας αντιληψη σε βιολογικο επιπεδο: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/05/090526093925.htm

Αλλα πολυ πιο οντοπικ ειναι αυτο το αρθρο: http://www.sciencedaily.com/releases/2008/08/080813110453.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά τι είναι η μουσικότητα? Τα όργανα έχουν μουσικότητα? Μπορεί ένα όργανο να διδαχθεί μουσικότητα ή την έχει από γεννησιμιού του?

Δηλ το "ξύλο μετα μουσικής" που θα εφαρμοστεί αυτές τις ημέρες κάποιος το έχει διδάξει στα όργανα ή τα διαλέγουμε ακριβώς γι αυτό?

 

Άκουσα το πρωί, στις ειδήσεις ότι στο "Άσυλο" στοκάρουν μπιτονάκια βενζίνης...συναυλία θα έχουμε φοβάμαι...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου