Προς το περιεχόμενο

Πως και τι για μια αρχη στο μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

funky_bassman

To Ibanez που προτείνεις είναι μια καλή περίπτωση για αρκετούς λόγους: Ναι έχουν πολύ ωραία μπράτσα και «γρήγορες» ταστιέρες, είναι  ελαφριά και ευκολόπαιχτα σε γενικές γραμμές, αλλά κυρίως είναι value for money. Παίζουν πάντα πολύ καλύτερα από την τιμή αγοράς τους, ακόμα και τα πολύ φτηνά- το ίδιο και οι κιθάρες. Είχα στο παρελθόν ένα 4s και ένα 5s που έγραψαν πολλά χιλιόμετρα σε πρόβες και lives. Βέβαια συνήθως είναι «ουδέτερα» σαν χροιά το οποίο δεν είναι απαραίτητα και κακό. Πάντως ε, δεν είναι και τόσο τραγικά τα «ηρωϊκά κούτσουρα» FENDER, MUSICMAN, G&L, απλά συνήθειο θέλουν και κυριώς να γουστάρεις πιο vintage ήχο. Από την άλλη, ο φίλος μας ας τα πιάσει στο χέρι να δει τι του αρέσει περισσότερο και σίγουρα θα συμφωνίσω μαζί σου ότι ταστιέρα και μπράτσο είναι ότι βολεύει τον καθένα. Εγώ πχ δεν μπορώ να παίξω με τίποτα σε V shape- βλέπε Warwick...   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω και εγω την γνωμη μου.

Οπωσδηποτε δασκαλος - μετρονομος - κλιμακες (για να προχωρησεις γρηγορα)ειναι ευκαιρια τωρα στην αρχη να μαθεις σωστα καποια πραγματα οσο για το guitar pro προσεχε ειναι παγιδα τα περισσοτερα τραγουδια που θα κατεβαζεις απο το νετ θα ειναι λαθος.

Οσο για το οργανο για αρχη παρε κατι που θα σου αρεσει οπτικα θα κραταει το κουρδισμα και θα ειναι για σενα ευκολο στο πιασημο ολα τα υπολοιπα ερχονται(ΝΟΙΖ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε είναι τι θα σου κάτσει... Μπορεί να πρότεινα (προσωπικά) Ibanez αλλά αν μάθεις σε τέτοιες ταστιέρες, δύσκολα πας κάπου αλλού μετά οπότε είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι... (και πάρε οπωσδήποτε ένα big muff)

 

Εγω απο Ibanez πήγα σε G&L μια χαρουλα!

Πάρτε G&L (tribute για καλη τιμη).

big muff καλό για Cliff σολα, αλλα μηπως για αρχή να δανείζεται τα πετάλια του κιθαρίστα? Χεχε.

Οχι οτι μου πεφτει λογος, αλλα βρίσκω επικίνδυνες τις επιρροες απο Cliff για την καριερα στο μπασσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου