Προς το περιεχόμενο

Εξοπλίζοντας καινούργιο μπασίστα.


Arkoudelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την απανταχού κοινότητα,

    Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω να μαθαίνω μπάσσο (μετά απο 10 χρόνια κιθάρα....) και θα ήθελα λίγο μια πιο έμπειρη γνώμη. Σκέφτομαι να χτυπήσω ενα Epiphone Thunderbird Pro και ένα σετ AshdownMAG 300H Head + MAG410 Deep EVOII Cabinet. Το στύλ που θέλω να ασχοληθώ είναι κλασσικό ροκ/πανκ/μέταλ και λίγο black στυλ Opeth.

 

Το μπάσο το έχω δοκιμάσει σε ένα φίλο και μου άρεσε. Τον ενισχυτή όμως όχι. Τον έχει ακούσει κάποιος? Επίσης πια είναι η γνώμη σας για το συνδιασμό για πρωτάρη μπασσίστα? Και η κλασσική ερώτηση: 4οχορδο ή 5άχορδο?  ;D

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες σας!  8)

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/_SET_-Ashdown-MAG-300-H-Head-MAG-410T-Cab-Cable/art-BAS005

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Epiphone-Thunderbird-PRO-IV-Bass-TBK-Trans-Black/art-BAS0003856-000

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Epiphone-Thunderbird-PRO-V-Bass-TBK-Trans-Black/art-BAS0003859-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί να πάρεις τόσο μεγάλο ενισχυτή ή μάλλον, τόσο μεγάλη και βαριά καμπίνα?

Αν σου χρειάζεται 4χ10 να ξέρεις οτι η συγκεκριμένη καμπίνα έχει αντίσταση 8Ω,

ο ενισχυτής βγάζει 300 watt στα 4Ω, στα 8Ω θα βγάζει 210-220 watt, κρίμα να

έχεις 4χ10 και να μην μπορείς να εκμεταλλευτείς όλη την ισχύ του. Υπάρχει και

ashdown 4x10 στα 4Ω http://www.thomann.de/gr/ashdown_mag_414t_deep.htm

ενώ πολύ καλό deal φαίνεται και αυτή η marshall με πολύ μεγαλύτερο power

handling αλλά ακόμα βαρύτερη http://www.dv247.com/guitars/marshall-mbc410-bass-guitar-speaker-cabinet--46722

 

edit: Η ashdown στα 4Ω υπάρχει και στις αγγελίες με 200 ευρώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρεις τόσο μεγάλο ενισχυτή ή μάλλον, τόσο μεγάλη και βαριά καμπίνα?

+1

 

Στο σπίτι σου δε θα μπορείς να τον ανοίξεις. Σε πρόβες/λάιβ να τον πηγαινοφέρνεις δε θα μπορείς. Εκτός και αν έχεις home studio τι να πω.

 

Ξεκαθάρισε τη χρήση που θα κάνεις στον ενισχυτή σου, δηλαδή, θα χρησιμοποιείται στο σπίτι μόνο για να μελετάς; Θα πηγαίνεις να παίζεις κ σε κάποιο γκρουπ με αυτόν; Προβλέπεις να πηγαινοέρχεται σε τακτικά λάιβ;

 

Αν σε όλα τα παραπάνω απαντάς ναι, θα σου έλεγα να κοιτάξεις κανέναν ενισχυτή μέχρι 150watt, που να μπορείς να τον κουβαλάς. Καλή περίπτωση ο roland cb-100, τον έχω κ εγώ και με έχει βολέψει ιδιαιτέρως και είναι στα χρήματα που φαίνεται ότι θες να διαθέσεις, και φθηνότερος κιόλας.

 

Αν θα τον χρησιμοποιήσεις μόνο μέσα στο σπίτι, πάρε έναν μέχρι 30 άντε 50watt όσο οικονομικό θες και θα σαι μια χαρά.

 

4χορδο vs 5χορδο, είναι κάτι που θα το δεις και εσύ στην πορεία. Σαν όργανα αντιμετωπίζονται με διαφορετικό τρόπο. Αν δεν βρίσκεσαι σε γκρουπ ώστε να δεις αν τυχόν χρειάζεσαι αυτή την πιο χαμηλή B θα έλεγα πάρε 4χορδο και βλέπεις στην πορεία.

 

Παρεμπιπτόντως, ο Ashdown που σε ενδιαφέρει υπάρχει στημένος ακριβώς έτσι στα zero gravity studios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά,

 

Βασικά ο ενισχυτής θα βρίσκεται σπίτι κατά κύριο λόγο. Από την άλλη θα ήθελα να πάρω κάτι που θα μπορέσω να το αξιοποιήσω μελλοντικά σε μια μπάντα για πρόβες και live, καθώς δε θέλω να παίζω μια ζωή μόνος μου  8) :o

 

Απλά προτιμώ να πάρω έναν ενισχυτή, αναλόγου budget με αύτον που ανέφερα στο post μου, που να καλύπτει τα παραπάνω απο το να πάρω κάτι φτηνό που δε θα ξέρω πως να το ξεφορτωθώ αργότερα!  ??? ??? ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο ενισχυτής θα βρίσκεται σπίτι κατά κύριο λόγο. Από την άλλη θα ήθελα να πάρω κάτι που θα μπορέσω να το αξιοποιήσω μελλοντικά σε μια μπάντα για πρόβες και live, καθώς δε θέλω να παίζω μια ζωή μόνος μου  8) :o

 

Απλά προτιμώ να πάρω έναν ενισχυτή, αναλόγου budget με αύτον που ανέφερα στο post μου, που να καλύπτει τα παραπάνω απο το να πάρω κάτι φτηνό που δε θα ξέρω πως να το ξεφορτωθώ αργότερα!  ??? ??? ???

 

Το θέμα είναι πως αν πάρεις κεφαλή κ καμπίνα 4χ10 θα ψάχνεις σαν παλαβός πως να τη ξεφορτωθείς αν δεν είναι για να βγαίνει από το σπίτι.

Ακόμα και σε 2 3 λάιβ να κάνεις πάλι μπελάς θα σου είναι. Πάρε έναν βολικό (δηλαδή ελαφρύ) και δυνατό combo (μέχρι 150watt και πολλά λέω) και θα σαι μια χαρά.

Τον δικό μου τον roland που λέω, στο σπίτι δεν ανοίγει με τίποτα πάνω από το 2. Σε μικρό μαγαζί με υπαρκτό PA βγήκε υπέρ άνετα έχοντας τον ανοιχτό στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτής βγάζει 300 watt στα 4Ω, στα 8Ω θα βγάζει 210-220 watt, κρίμα να

έχεις 4χ10 και να μην μπορείς να εκμεταλλευτείς όλη την ισχύ του.

 

αυτό σηκώνει συζήτηση... παίρνουμε εξοπλισμό για να μας εξυπηρετήσει ή για να τον εξυπηρετήσουμε;  ???

 

4χ10 --> ευαισθησία περίπου 103dB//W/m  (ίσως και παραπάνω), άρα με 16W βγάζει στο ένα μέτρο 115dB... δεν είναι απαραίτητο να της δώσεις όση ισχύ σηκώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία επομένως κινούμαι σε λύση τύπου Roland. Είναι ο Roland που παραθέτω στο link παρακάτω; Σε παρόμοια τιμή καμμία άλλη πρόταση π.χ το δεύτερο link; Πάντα στο στύλ που ανέφερα παραπάνω βεβαίως! =)

 

 

Link 1: http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Roland-Cube-100-Bass-Combo-/art-BAS0001802-000

 

Link 2: http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Basses/Bass-amps-cabinets/Hartke-Kickback-15-Combo-120-W.-8-Ohm-1x15-Speaker/art-BAS0000483-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτός είναι.

Οι Hartke είναι καλής ποιότητας ενισχυτές. Καλό είναι να πας να ακούσεις και τους 2. Γιατί είναι αρκετά διαφορετικοί. Ο ένας έχει 15ρι μεγάφωνο αλουμινίου, ο άλλος 12ρι.

Επίσης σε θέμα βάρους ο ρολαντ είναι σχεδόν τα μισά κιλά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλάδη άμα μου αρέσει ο Hartke θα κάνω και μπράτσα; Πολύ καλό μου ακούγεται!!!  8) :o :P

Για να κλείνει το θέμα λοιπόν και να μη σας ταλαιπωρώ άλλο, σε πιο μαγάζι/α θα μπορούσα να τσεκάρω τους ενισχυτές αυτούς με το Thunderbird mou?  ;D

 

Και επίσης ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!  8) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλάδη άμα μου αρέσει ο Hartke θα κάνω και μπράτσα; Πολύ καλό μου ακούγεται!!!  8) :o :P

Για να κλείνει το θέμα λοιπόν και να μη σας ταλαιπωρώ άλλο, σε πιο μαγάζι/α θα μπορούσα να τσεκάρω τους ενισχυτές αυτούς με το Thunderbird mou?  ;D

 

Και επίσης ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!  8) :D

 

Τον roland σίγουρα στο roland planet (google it)

Τους Hartke πρέπει να έχει ο Διαμαντόπουλος. Και όπως θα πας στα μαγαζιά αυτά, δοκίμασε κ άλλους (από άλλες εταιρίες) σε ανάλογα χρήματα, και ανάλογα watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου