Προς το περιεχόμενο

Εξοπλίζοντας καινούργιο μπασίστα.


Arkoudelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί δεν χρησιμοποιείτε κάτι τέτοιο, ειδικά εσείς οι μπασίστες;

 

βγαίνουν και σε μικρώτερα μεγέθη, σπαστά

 

http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=11933&LANG=GR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή τον έχω τον cube-100 και έχει χρειαστεί να τον μεταφέρω με τα πόδια αρκετές φορές επέτρεψε μου να πιστεύω πως 17 κιλά στο ένα χέρι για πανω απο 200 μέτρα είναι ελαφρώς μαρτύριο. επίσης στα 17 κιλά προσ8εσε το βάρος ενός μπάσου και μετα πες μου αν ειναι καλά :)

 

Εννοείται και συμφωνώ μαζί σου. Εγώ και στα 5μ δεν την παλεύω καθόλου. Αλλά από τα 17 στα 25 κιλά, εκεί ούτε ένα σκαλάκι δε μπορώ να τον ανεβάσω.

Και ακριβώς γι αυτό προτίμησα αυτό ώστε έστω μέχρι ένα αυτοκίνητο να μπορώ να τον πάω. Τον 25... δεν παίζει :D

 

γιατί δεν χρησιμοποιείτε κάτι τέτοιο, ειδικά εσείς οι μπασίστες;

 

βγαίνουν και σε μικρώτερα μεγέθη, σπαστά

 

http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=11933&LANG=GR

Συμπαθές αν μένεις σε μια πόλη που μπορείς να το κάνεις αυτό. Με σπασμένα ή ανύπαρκτα πεζοδρόμια απλά δεν παίζει. Φροντίζεις να έχει κάποιος αυτοκίνητο για να τον φορτώσεις/ ξεφορτώσεις από το σπίτι στον προορισμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο ενισχυτής μου πιάνει το μισό πορτ μπαγκαζ μου και το άλλο μισό το pedal board... Γενικά το να είσαι μπασίστας απαιτεί station vagon!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το να είσαι μπασίστας απαιτεί station vagon!

Όταν πήρα μια 2χ10 26 κιλών με 47cm βάθος, έβγαλα τα πίσω καθίσματα για να την

πάρω μαζί μου σε άλλη πόλη, άρα... διθέσιο station wagon. Όταν πήγα να την περάσω

πλαγίως απο μια στενή πόρτα σφήνωσα ;D

Για μια τέτοια

http://www.dv247.com/guitars/marshall-mbc810-bass-guitar-speaker-cabinet--46723

70 κιλών θα χρειάζονται 4 για να την κουβαλήσουν σαν φέρετρο και να την βάλουν

σε νεκροφόρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αν πας να σκάσεις 600 ευρώ για να πάρεις 8Χ10 και πας και πάρεις Marshall ή έχεις λεφτά για ξόδεμα ή δεν είσαι μπασίστας ή έχεις ΠΟΛΥ περίεργα γούστα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήρα μια 2χ10 26 κιλών με 47cm βάθος, έβγαλα τα πίσω καθίσματα για να την

πάρω μαζί μου σε άλλη πόλη, άρα... διθέσιο station wagon.

Κεφαλή, μπάσο (και πετάλι) και 2Χ10 σε ένα μικρό αυτοκίνητο. Το κάνω συνέχεια

Τα χω χωρέσει και σε μηχανή(!)  :o αλλά δεν συνιστάται.

Και μεταφέρονται σχετικά εύκολα.

 

Αν πάτε και σε neo καμπίνες (ή σε μία Traveler) με έναν markbass και το μπάσο στη πλάτη τα πράγματα είναι ακόμα πιο εύκολα. Αλλά στοιχίζουν......

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιέργεια πήγα και δοκίμασα το παλιό το Thunderbird σε μαγαζί αλλά με strap αυτή τη φορά...................νομίζω καταλαβαίνετε που το πάω: Neck Dive?! Αν και για τα φράγκα του δε το συζητάμε πετάει στη κυριολεξία =P. Δοκίμασα και κάτι Squier και μου αρέσανε σα παίξιμο πιο πολύ αλλά το κεραυνόπουλο μου αρέσει πιο πολύ σαν ήχος.

 

Τελίκα σκέφτομαι να πάρω ενα πιο ακριβό μπάσσο και ένα practise ενισχυτή για αρχή. Εν ολίγης:

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Fender-Am-Standard-Precision-Bass-RW-Candy-Cola-inkl.-Case/art-BAS0003184-000

 

Τώρα για practise ενισχυτή τι μου προτείνετε για να μη φάω όλα τα εξάρχεια με το Fender στη πλάτη;  ;D ;D ??? ??? :P :P :P :P

 

Συγγνώμη αν σας έχω πρήξει λίγο απλά θα εκτιμούσα για άλλη μια φορά τις γνώμες σας! Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων! =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Tbirds γενικά έχουν μια τάση για βουτιές αλλά το πρόβλημα εξααφανίζεται αν βάλεις τη βίδα στο πίσω μέρος σαν SG, το δικό μου σε αντίθεση με τις φωτογραφίες ήρθε με τη βίδα στο πίσω μέρος οπότε δεν έχει πρόβλημα. Όντως για 300 ευρώ έχει ΤΕΛΕΙΟ ήχο και η κατασκευή του είναι αρκετά καλή. Αν είσαι σε θέση να χαλάσεις απο 300->1000 ευρώ εννοείται ότι θα είναι καλύτερο απο το epiphone, καμιά σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα ένα video στο youtube σχετικά με το φιξ του κεραυνόπουλου. Ειλικρινά δε ξέρω αν θα ήθελα να του ανοίγω τρύπες μόλις το πάρω. Πλάκα πλάκα ξέρετε κανένα καλό μάστορα για μπάσα που θα μου έκανε αυτή τη δουλειά με το κεραυνόπουλο + ένα σετάρισμα για να μου δώσει ότι μπορεί να δώσει το έρμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου