Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση 2 κεφαλών, γίνεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα μία απάντηση γιατί το σκέφτομαι καιρό να κάνω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει κάπου και ακόμη σημαντικότερο αν γίνεται... Τι εννοώ: Σκέφτομαι να αγοράσω μία κεφαλή Fender για το μπάσο (και συγκεκριμένα αυτή http://www.dv247.com/guitars/fender-bassman-250-hd-head-bass-guitar-amp-head--41594) και να την συνδέσω με μία Gallien Krueger Backline 250s που έχω... Να έχω δηλαδή ως τελικό την Fender και ως "προενίσχυση" την GK. Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο και έτσι να εκμεταλλευτώ τα απίστευτα πρίμα της GK καθώς και το Overdrive Channel που έχει? Θα μπορούσα να το κάνω συνδέοντας από το DI της GK το σήμα στο Input της Fender? Γενικά θα μου πρόσφερε κάτι αυτός ο συνδιασμός?

Edit: Η GK έχει output 8 ohm ενώ η Fender 4 ohm...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τρομάζεις!

 

πιστεύω πως για αυτό το θέμα την απάντηση θα την έχει αύριο που θα μπει το τεχνικό μέρος στο φόρουμ. εγώ δεν έχω ιδέα.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες γινεται μονο αμα ο GK εχει "Preamp out"  και ο fender "Power amp in"..

Ετσι παρακαμπτεις τον τελικο του GK και την προενισχυση του Fender και δουλευουν ρολοι...ολες οι υπολοιπες αλχημιες μαλλον ζημια θα κανουν κατα την αποψη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, το signal chain σου θες να είναι:

 

Μπάσο -> (input) GK (DI out) -> (input) Fender (speaker out) -> Speaker Cabin

 

Φυσικά και γίνεται, κανένα πρόβλημα. Απλά έτσι θα περνάς το σήμα σου τόσο από την προενίσχυση του GK (πρώτο shaping) όσο και από του Fender (δεύτερο shaping) και το αποτέλεσμα θα είναι κάπως δραστικό. Απλά θέλει καλό έλεγχο με EQ και εντάσεις για να μην υπεροδηγήσεις τον Fender με πολύ hot σήμα από τον GK (αν και μπορεί να έχει ενδιαφέρον το overdrive που μπορεί να προκύψει).

 

Αν δε σε ενδιαφέρει η προενίσχυση του Fender, μπορείς να συνδέσεις το DI out του GK στο Power Amp IN ή στο Return (FX loop) του Fender (άν έχει) ώστε να στείλεις το σήμα απευθείας στον τελικό του.

 

Αλλά γιατί δεν παίρνεις απλά έναν τελικό ενισχυτή;

 

PS: το 4 και 8 Ω που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση, όπως καταλαβαίνεις, αφού αναφέρονται καθαρά στην αντίσταση εξόδου για το μεγάφωνο. Εσύ παίρνεις από DI out...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε ενδιαφέρει η προενίσχυση του Fender, μπορείς να συνδέσεις το DI out του GK στο Power Amp IN ή στο Return (FX loop) του Fender (άν έχει) ώστε να στείλεις το σήμα απευθείας στον τελικό του.

 

Ναι, κάτι τέτοιο θα σκεφτόμουν κι εγώ.

 

Ίσως αν μπορούσες να βάλεις κανένα λινκ με φωτό και απο τις δύο να σε βοηθήσουμε καλύτερα με τη συνδεσμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Gallien είναι αυτός

back250.jpg

και ο Fender είναι αυτός

41594_l.jpg

Γενικά η συνδεσμολογία που σκέφτομαι να κάνω είναι:

Μπάσο -> Πετάλια -> GK input -> GK DI out -> Fender Input

ή

Μπάσο -> Πετάλια -> GK FX Loop In -> GK FX Loop out -> Fender Input

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνονται όλα αυτά, αλλά το βασικό ερώτημα είναι άλλο:

 

τί ακριβώς θέλεις να επιτύχεις με αυτή τη συνδεσμολογία;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να έχω 2 EQ να πειράζω, να έχω περισσότερα Watt αλλά να χρησιμοποιώ το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ overdrive channel της GK (όποιος δεν το έχει ακούσει χάνει) καθώς και τα χαρακτηριστικά ψηλά της αλλά να έχω τον τελικό ήχο της Fender...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου