Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση 2 κεφαλών, γίνεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bασικά οι απαντήσεις του Babtua είναι πιστεύω σαφέστατες και πολύ σωστές, αλλά αν επιμένεις να προχωρήσεις σε έναν τέτοιο πειραματισμό, θα μπορούσες να τον κάνεις έχοντας και τις δυο κεφαλές συνδεδεμένες επάνω στην ίδια καμπίνα, και παίρνοντας το καθαρό του ενός ενισχυτή σε εναλλαγή με το βρώμικο του άλλου με το πάτημα ενός footswitch:

 

headbone-ss-3d-setup-w-logo.jpg

http://www.tonebone.com/tb-headbone-ss.htm

 

Βγαίνει και σε διαφορετικές εκδόσεις για tube ή ss ενισχυτές. Άψογο και επαγγελματικό μηχάνημα με τα ανάλογα φορτία κλπ, αλλά ακριβό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτό που έκανες με το πικάπ σου δεν είναι τόσο παράδοξο, δεδομένου ότι η έξοδος του πικάπ θέλει ενίσχυση ΠΡΙΝ την προενίσχυση, με τα λεγόμενα "phone stage"

 

Ναι, με τη διαφορά ότι το signal chain είχε ως εξής: πικάπ ενσωματωμένο σε στερεοφωνικό (εκείνα των 80s που είχαν διπλό κασετόφωνο, εκουαλάιζερ, αναλογικό ραδιόφωνο και πικάπ επάνω επάνω, όλα σε ένα κουτί) -> έξοδος μεγαφώνων (!) σε είσοδο ενισχυτή 5W (!) - > έξοδος μεγαφώνων του 5W σε είσοδο line ενισχυτή HiFi (!)

 

Μιλάμε για απίστευτο overkill... αν μου το έλεγες σήμερα θα γελούσα, αλλά 14χρονος τότε μου φαίνονταν όλα απλά. Το σύστημα δούλευε πολύ καλά, με απίστευτα tight και punchy μπάσσα (αυτός ήταν ο στόχος μου).

 

Παρεμπιπτόντως, λέγεται "phono stage" ή σωστότερα "RIAA preamp" γιατί πέρα από την προενίσχυση στο ιδιαίτερα ασθενές σήμα της (δυναμικής) κεφαλής του πικάπ, κάνει και shaping τον ήχο για την ιδιαίτερη απόκριση των μαγνητικών κεφαλών (χονδρικά +20db στα μπάσα, 0db στα μεσαία και -20db στα πρίμα) κατά τα πρότυπα της RIAA (Recording Industry Association of America). Αυτή είναι η καμπύλη RIAA και ο αντίστοιχος shaping προενισχυτής υπάρχει πίσω από κάθε είσοδο Phono...

 

Τώρα όσο για το headbone που αναφέρει ο bloody παραπάνω, μάλλον δε θέλει κάτι τέτοιο γιατί αν κατάλαβα καλά ο στόχος είναι "shaping GK βγαλμένο από Fender ηχόχρωμα" ή κάτι τέτοιο τελος πάντων.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο στόχος είναι "shaping GK βγαλμένο από Fender ηχόχρωμα" ή κάτι τέτοιο τελος πάντων.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ κυνηγάω... Να διευκρινίσω ότι όταν μιλάω για περισσότερα watt αναφέρομαι στο ότι η Fender κεφαλή είναι 250watt ενώ η GK 125watt και όχι ότι θα έχω τελικά 250+125!!! Νομίζω πως το είπα αυτό όταν είπα ότι θέλω ως ΤΕΛΙΚΟ την Fender παρακάμπτοντας κάπως τον τελικό της GK και στέλνοντας το προενισχυμένο και διαμορφωμένο σήμα (και όχι το ενισχυμένο σήμα) της GK στο EQ και στο τελικό της Fender... Το ότι θα έχω 2 EQ μου φένεται λογική αναζήτηση (γιατί ας πούμε να έχω πετάλι EQ και όχι το απείρως καλύτερο για εμένα EQ της GK?) Στην ουσία θέλω να χρησιμοποιήσω την GK ως πεταλάκι (αν είναι δόκιμος όρος) και να χρησιμοποιώ το OD της και το EQ της...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενοχλεί καθόλου απλώς μου αρέσει το ηχόχρωμα του Fender πάρα πολύ... Και επειδή θέλω να ανεβώ σε watt και ο Fender είναι η άμεση επιλογή μου, σκεφτόμουν αν μπορώ να εκμεταλλευτώ κάπως τον GK...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου