Προς το περιεχόμενο

EJ stratocaster αυτοκόλλητο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, ή αν το γνωρίζετε οι πιο σχετικοί ένα θέμα που υπάρχει με τα αυτοκόλλητα στο headstock της eric johnson stratocaster (το αναφέρω για να μην την πατήσει κάποιος που δεν το γνωρίζει.)

Για κάποιο ακατανόητο σε εμένα λόγο, τo αυτοκόλλητο logo του headstock και το μικρότερο (contour body) σε αυτη τη κιθάρα είναι τοποθετημένα πάνω απο το βερνίκι...

Αποτέλεσμα, το αυτοκόλλητο φεύγει! Σε κάποιο περασμα χορδών ακουμπώντας το (μάλλον με ιδρωμένα δάχτυλα?) έφυγε ένα κομματι.. ένα άλλο στράβωσε αλλα καταφερα να το "φέρω"..

Στην αρχή άρχισα να σκέφτομαι μήπως το μανίκι είναι "μαιμού" (αν και είναι ακριβώς στα χαρακτηριστικά που πρέπει). Το σώμα ήξερα πως είναι οκ μιας και έχω βγάλει pickguard και έχω δει τι γίνεται.

Το έψαξα λοπον στο ίντερνετ και το βρήκα ως "κοινό" παράπονο σε ej owners που έπαθαν το ίδιο...

Δεν ξέρω αν υπάρχει σοβαρός λόγος να συμβαίνει αυτό, πάντως όσοι έχετε ej μακριά τα χέρια σας απο το logo, φεύγει για πλάκα!

 

φώτο απο το logo που πλέον γράφει Fender ...Ratocaster  ;D

13102011752.thumb.jpg.5af2d288d523ab814e4d314c677da72a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τιθεται θεμα γνησιοτητας, ειναι φαινομενο συχνο σε fender  δυστυχως (και μια παλια srv που ειχα, ειχε το ιδιο προβλημα) και μαλλον εχει να κανει με το ιστορικα ακριβες (παλια νομιζω περναγαν τα logo πανω απο το βερνικι, ή καποια απο τις συνηθεις

'βαρεμαρες" της fender.

 

Αυτο που θα ειχε ενδιαφερον θα ηταν αν το συγκεκριμενο ειναι ικανο για να ανοιξεις θεμα εγγυησης.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι γνήσιο φυσικά (είναι πολύ συγκεκριμένα τα χαρακτηρηστικά αυτου του μανικιού, φαίνεται με μια ματιά αν είναι οκ) απλα η ενστικτώδης πρώτη σκέψη ήταν αυτη..

Το εντυπωσιακό είναι το πόσο εύκολα φεύγει το sticker!

Ναι, ίσως κάποιος που την εχει αγοράσει "πρώτο χέρι" και θέλει να ασχοληθεί θα μπορουσε να το δει το θέμα της εγγύησης...

 

Ιστορικά "σωστό" μπορεί να είναι το sticker πάνω απο το βερνίκι... άμα φύγει όμως το sticker, άντε να την πουλήσεις μετά (εγω δεν θέλω, αλλά λέμε).

 

Έχει 2-3 αστοχίες πάντως η ej γενικά. Θεωρώ αστοχία το συγκεκριμένο θέμα του sticker (καλά, όχι και σημαντική πλην του θέματος μεταπώλησης), το θέμα με το νίτρο που κολλάει σαν μέλι... ειδικα στο μανίκι. Έχω περάσει πολύ ώρα αφαιρώντας απο τη πίσω πλευρά "κιλά" απο νίτρο, και ακόμα και τώρα δεν μπορώ να πω οτι είναι οκ...

Και τέλος αστοχία την έλλειψη string tree.. "κουδουνάει" το όργανο, πως να το κάνουμε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι γνήσιο φυσικά (είναι πολύ συγκεκριμένα τα χαρακτηρηστικά αυτου του μανικιού, φαίνεται με μια ματιά αν είναι οκ) απλα η ενστικτώδης πρώτη σκέψη ήταν αυτη..

Το εντυπωσιακό είναι το πόσο εύκολα φεύγει το sticker!

Ναι, ίσως κάποιος που την εχει αγοράσει "πρώτο χέρι" και θέλει να ασχοληθεί θα μπορουσε να το δει το θέμα της εγγύησης...

 

Ιστορικά "σωστό" μπορεί να είναι το sticker πάνω απο το βερνίκι... άμα φύγει όμως το sticker, άντε να την πουλήσεις μετά (εγω δεν θέλω, αλλά λέμε).

 

Έχει 2-3 αστοχίες πάντως η ej γενικά. Θεωρώ αστοχία το συγκεκριμένο θέμα του sticker (καλά, όχι και σημαντική πλην του θέματος μεταπώλησης), το θέμα με το νίτρο που κολλάει σαν μέλι... ειδικα στο μανίκι. Έχω περάσει πολύ ώρα αφαιρώντας απο τη πίσω πλευρά "κιλά" απο νίτρο, και ακόμα και τώρα δεν μπορώ να πω οτι είναι οκ...

Και τέλος αστοχία την έλλειψη string tree.. "κουδουνάει" το όργανο, πως να το κάνουμε  ;D

 

το νίτρο όταν ιδρώνεις αναπνέει και απορροφάει ιδρώτα, οπότε κολλάει. Η λύση είναι κάθε φορά που θα παίξεις και μόλις τελειώσεις το παίξιμο να το περνάς με υγρό για βερνίκια. Εγώ βρήκα τη λύση στο πορτοκαλί μπουκαλάκι (με σπρει) της Gibson. Όταν το αλείψεις και το σκουπίσεις πολλές φορές με ένα καθαρό βαμβακερό πανάκι, θα γυαλίζει και θα γλιστράει. Αυτή είναι η λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που εχεις θεμα με το string tree. Σε ολες τις στρατ μου (και εχω 5 ζωη να χουνε  ;D ;D ;D ) δεν περναω ποτε τις χορδες μεσα απο το string tree. Ξεκουρδιζονται λιγοτερο (καθε σημειο τριβης ειναι εν δυναμει και αιτια ξεκουρδισματος) και δεν ειχα ποτε προβλημα με το να φευγουν οι χορδες απο το nut. Αυτο με το sticky neck ισχυει 100% στις johnson, ωστοσο αν κανεις λιγο υπομονη και γραψεις ωρες παιξιματος πανω της θα φυγει απο μονη της (η stickyness οχι το νιτρο ;D)  χωρις να δαπανας θερμιδες  ;D για να βγαλεις το νιτρο.

 

 

Τωρα που το σκεφτομαι, στα οσα λες σχετικα με το logo, δεν θυμαμαι να παρατηρησα κατι αναλογο σε αλλες johnson που εχω παιξει, οποτε καλο θα ειναι καποιος κατοχος να μας επιβεβαιωσει αν το ιδιο ισχυει και στην δικια του. Kαι μια μικρη DIY ιδεα, μηπως να περναγες πανω απο το logo ενα πολυ μικρο "προστατευτικο" στρωμα βερνικιου? Αν το κανεις διακριτικα δεν θα εχει καποιο εμφανισιακο προβλημα

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ειναι καποιος κατοχος να μας επιβεβαιωσει αν το ιδιο ισχυει και στην δικια του

 

Μετά απο 1,5 χρόνο αρκετά συχνής χρήσης δεν έχω τέτοιο θέμα . (ακόμα ?  ??? )

 

Σχετικά με το string tree: αν κάνεις λάθος και φας πολύ κάποιο αυλάκι στο nut , όντως κουδουνάει .... το έπαθα στη ΜΙ αλλά δε βαριέσαι  :) .

 

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που εχεις θεμα με το string tree. Σε ολες τις στρατ μου (και εχω 5 ζωη να χουνε  ;D ;D ;D ) δεν περναω ποτε τις χορδες μεσα απο το string tree. Ξεκουρδιζονται λιγοτερο (καθε σημειο τριβης ειναι εν δυναμει και αιτια ξεκουρδισματος) και δεν ειχα ποτε προβλημα με το να φευγουν οι χορδες απο το nut. Αυτο με το sticky neck ισχυει 100% στις johnson, ωστοσο αν κανεις λιγο υπομονη και γραψεις ωρες παιξιματος πανω της θα φυγει απο μονη της (η stickyness οχι το νιτρο ;D)  χωρις να δαπανας θερμιδες  ;D για να βγαλεις το νιτρο.

 

 

Τωρα που το σκεφτομαι, στα οσα λες σχετικα με το logo, δεν θυμαμαι να παρατηρησα κατι αναλογο σε αλλες johnson που εχω παιξει, οποτε καλο θα ειναι καποιος κατοχος να μας επιβεβαιωσει αν το ιδιο ισχυει και στην δικια του. Kαι μια μικρη DIY ιδεα, μηπως να περναγες πανω απο το logo ενα πολυ μικρο "προστατευτικο" στρωμα βερνικιου? Αν το κανεις διακριτικα δεν θα εχει καποιο εμφανισιακο προβλημα

 

Πάντως με το "μάτι" ή με την αφή δεν ειναι εμφανές πως είναι απο πάνω κολλημένο.. μονο αν το πιέσεις θα το δείς να φευγει! Στο ψάξιμο σε φορουμ πάντως βρήκα κι άλλους με ej που είχαν το ίδιο θέμα, έφευγε δηλαδη το logo...

Αν υπάρχουν άλλοι κάτοχοι ej ας μας διαφωτίσουν κι αυτοι.

Καλή η diy ιδέα σου, αλλα δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσα να περάσω απο πάνω. Αν κάποιος ξέρει, ας μας πει.

 

Το string tree.. τι να πω, στη δική μου κουδουνάει η σι και λίγο η σολ. Και δεν είναι πειραγμένο το nut. Την πήρα 2ο χέρι βέβαια, αλλά σε κατάσταση βιτρίνας, άπαιχτη τελείως, χωρίς μετατροπές..

Με το κούρδισμα δεν έχω θέμα, μόνο ένα (μικρό) θέμα με το κουδούνισμα, το οποιο να σου πω την αλήθεια δεν του δίνω πλεον σημασία  8)

 

Το πρόβλημα του sticky neck (πολύ sticky όμως λέμε!) το έλυσα (σχεδόν) με το να τρίψω (πολύ!) το μανίκι απο πίσω..

Ευχαριστω τον φίλο για την πρόταση για το υγρό της gibson. Το θέμα ειναι πως σε live έχει ήδη αρχίσει να κολλάει στο πρώτο 15λεπτο και δεν γίνεται να σταματαω να καθαρίζω. Πλέον το έλυσα ελπιζω με σημαντικότατη αφαίρεση νίτρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν ειναι αυτοκολλητο,ειναι decall δηλ.ΧΑΛΚΟΜΑΝΙΑ και ναι ΟΛΕΣ οι vintage style Fender για λογους αυθεντικοτητας το εχουν ΠΑΝΩ απο το βερνικι ,οπως το ειχαν ΟΛΕΣ οι Fender της "χρυσης εποχης" του Leo (1949-1966).

 

Tωρα σε καποιες φευγει ,σε καποιες δεν φευγει (στις περισσοτερες) αν εχεις προβλημα που εφυγε επικοινωνησε με το customer service της Fender & θα σου στειλουν αλλο (αφου βεβαια σου ζητησουν να πιστοποιησεις την αυθεντικοτητα της κιθαρας με καποια φωτο)

 

Εμενα μου ειχαν στειλει πριν απο πολλα χρονια ενα decall για Jaguar του 63!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν ειναι αυτοκολλητο,ειναι decall δηλ.ΧΑΛΚΟΜΑΝΙΑ και ναι ΟΛΕΣ οι vintage style Fender για λογους αυθεντικοτητας το εχουν ΠΑΝΩ απο το βερνικι ,οπως το ειχαν ΟΛΕΣ οι Fender της "χρυσης εποχης" του Leo (1949-1966).

 

Tωρα σε καποιες φευγει ,σε καποιες δεν φευγει (στις περισσοτερες) αν εχεις προβλημα που εφυγε επικοινωνησε με το customer service της Fender & θα σου στειλουν αλλο (αφου βεβαια σου ζητησουν να πιστοποιησεις την αυθεντικοτητα της κιθαρας με καποια φωτο)

 

Εμενα μου ειχαν στειλει πριν απο πολλα χρονια ενα decall για Jaguar του 63!!!

 

Χαλκομανία αρχηγέ μου! έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω αυτη τη λέξη ;D Σωστός, κι εγω οταν εγραφα "αυτοκόλλητο" κάπως μου ερχόταν...!

Καλή η ιδέα σου, δεν χάνω κάτι να στείλω ένα μειλ. Στο μειλ μου πάντως με ερώτηση περί χρονολογίας κατασκευης απάντησαν γρήγορα.

θενκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου