Προς το περιεχόμενο

Monitors μέχρι 100 Euro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι έχετε να μου προτείνετε? Ξέρω ότι αυτή η τιμή δεν αντιστοιχεί σε καλά monitors, και δεν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα ηχεία της κατηγορίας <100 ευρώ, αλλά για home studio τα θέλω χωρίς φοβερές απαιτήσεις..Δεν με ανδιαφέρει να έχει δυνατό ήχο, αλλά σχετικά αχρωμάτιστο και καθαρό..Αν υπάρχει κάτι πολύ καλό σε τιμή λίγο(το πολύ κάνα 20άρι)παραπάνω, τότε προτείνετέ το μου...

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν αγοράζεις reference monitor σε αυτά τα χρήματα αλλά computer monitor.

Monitor = ηχείο.

Reference = αναφορά.

 

Στην ηχογράφηση θέλουμε reference monitor. Για να μην έχεις λανθασμένη εντύπωση.

Τα computer monitor δεν έχουν στόχο την πιστότητα. Για reference monitor οι τιμές ξεκινούν από τα 300 και πάνω και για να είσαι μέσα μιλάς για 1000 και... Μπορείς να "κάνεις τη δουλειά σου" τώρα με κάτι φτηνό αλλά όταν θα ακούς τις μείξεις σου σε άλλα ηχεία πολύ πιθανόν να έχει πολλές αποκλείσεις. Οπότε κάποια στιγμή αργότερα θα πρέπει να επενδύσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοράζεις reference monitor σε αυτά τα χρήματα αλλά computer monitor.

Monitor = ηχείο.

Reference = αναφορά.

 

Στην ηχογράφηση θέλουμε reference monitor. Για να μην έχεις λανθασμένη εντύπωση.

Τα computer monitor δεν έχουν στόχο την πιστότητα. Για reference monitor οι τιμές ξεκινούν από τα 300 και πάνω και για να είσαι μέσα μιλάς για 1000 και... Μπορείς να "κάνεις τη δουλειά σου" τώρα με κάτι φτηνό αλλά όταν θα ακούς τις μείξεις σου σε άλλα ηχεία πολύ πιθανόν να έχει πολλές αποκλείσεις. Οπότε κάποια στιγμή αργότερα θα πρέπει να επενδύσεις.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου yameth. Για computer monitors λοιπόν σ'αυτά τα λεφτά έχεις να μου προτείνεις κάτι που ντάξει θα έχει μία σχετική πιστότητα στον ήχο κατά την μίξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει τίποτα.

Με αυτό το budget, θα προτιμούσα να αγοράσω ενα ζευγαρι ακουστικά ...τουλάχιστον θα ήξερα ότι θα είναι χρήσιμα ακόμη και όταν θα έχω ενα καλό ζευγάρι monitors.

 

Αν σε ενδιαφέρει αυτή η ενναλακτική, τσέκαρε για Akg, Beyer κλπ

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου