Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να εχω νεους ηχους σε Korg Le


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να μου εξηγησει καποιος με πολυ απλα λογακια[σα να απευθυνεται σε χαζο] πως μπορω να προσθεσω νεους ηχους στο συνθεσ. [Korg Le]..

 

Διαβαζοντας καποιες αλλες δημοσιευσεις ειδα κατι για .PCG και κατι αλλα που δεν καταλαβαινα. επισης κατεβασα κι ενα "Lelibby" χωρις να εχω ιδεα τι ειναι και τι να το κανω.

 

το συνθ. το εχω τρια χρονια και γενικα κατεχω τις λειτουργειες [sequenser κτλ] αλλα σε σχεση με θεματα software,προγραμματων ακομα προσπαθω να τα ξεμπερδεψω.

 

γενικα πως μπορω να αποκτησω περισσοτερους ηχους.υπαρχουν πακετα [τιμες?]

συνηθως γραφω κομματια με συμφωνικα οργανα [πολλα εγχορδα κτλ]

 

και κατι τελευταιο: υπαρχει τροπος ν αυξησω την πολυφωνια του οργανου?[πολλα ζηταω ε?]

 

ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί φίλε μου, μπορώ να σε βοηθήσω......... θα προσπαθήσω...... :lol:

 

Λοιπόν............

 

Το .pcg είναι ένα αρχείο που περιέχει μέσα τα δεδομένα του συνθ, δηλαδή το περιεχόμενο των banks σε ήχους, τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει στους ήχους και στα combinations, αν τους έχεις κάνει edit, τις global settings, τα arpeggiator patterns, τα drumkits κ.λ.π. Δηλαδή ότι αλλαγές έχεις κάνει για να τις σώσεις μπαίνεις στο media *αφου βάλεις μια smart media, κανεις save pcg, το ονομάζεις π.χ. cos_dr.pcg και έτσι φτιαχνεις όσα τέτοια αρχεία θέλεις και μετά τα ανακαλείς όποτε θέλεις. Μπορεις να ανακαλέσεις όχι μόνο όλο το pcg αλλά και τα εσωτερικά δεδομένα μεμονομένα όπως τα ανέφερα παραπανω, π.χ. μονο έναν ήχο απο όλους μπαίνοντας πιο μέσα απο το media μενου, θα το δέις, συμβουλέψου και το manual είναι αρκετά κατατοπιστικο.

 

Μπορείς να εισάγεις νέα .pcg με τον εξής τρόπο. Π.χ. μπές στο www.korgforums.gr στα downloads, κατέβασε νέα pcg, αν έχεις μετά card reader ρίχτα στην smartmedia και μετά φόρτωσε τα απο το triton και να, έχεις νέους ήχους τρίτων.

 

Το lelibby είναι ένα librarian που ουσιαστικά μπορείς να ανοίξεις στον υπολογιστή σου ένα αρχειο pcg και να το επεξεργαστείς, π.χ. να αλλάξεις την σειρα των ήχων, τα περιεχόμενα της bank, αλλα και edit στους ήχους αλλά φυσικά δεν μπορείς να ακούσεις τι κάνεις και μετά να φτιάξεις νέο αρχείο pcg που ανοίγει μόνο στην σειρά triton.

 

Νεους ήχους μπορείς να προσθέσεις αν κατεβάζεις pcg όπως σου είπα πρίν, υπάρχουν και site οπως το Kidnepro που τα κατεβάζεις επι πληρωμής, Μπορείς να φτιαξεις μόνος σου, ή μπορείς αν έχεις την sampling card να ρίξεις wav δειγματα ή akai, δηλαδή νεες κυματομορφές και μετα να γίνεις καλό στο edit και να φτιάχνεις δικούς σου ήχους, σαν εμένα τον παίχτη *μετριοφροσύνη που νοιώθω σήμερα το πρωι¨<(εγώ είμαι καλός στο edit και η μισή Ελλάδα :lol: )

 

Αν θές νέους ήχους να φτιάξεις γρήγορα άκου μια πατέντα

 

Μπές σε έναν ήχο, μπές στο edit } basic} osc1 kai 2 } άλλαξε τις hi kai low rom, δηλαδη ψάξε και τυχαία και άλλαξε και μετά άλλαξε με copy - paste τα εφε, δηλαδή βάλε τα εφέ ενος άλλου ήχου στον ήχο που πειράζεις. Οι συνδιασμοί ακόμα και τυχαία είναι άπειροι. το ίδιο και στα combination

 

Για να αυξήσεις την πολυφωνία γινεται αν μπείς edit στα programms και κάνεις όσα προγραμματα δουλεύουν me double oschillator , single

 

Ουσιαστικά η πολυφωνία είναι 64 και δεν μεγαλώνει, απλά εξαρτάται απο την δομή των ήχων και αναλόγως μειώνεται.

 

Ελπίζω να βοήθησα :cry:

]

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα ότι το θέμα υπάρχει δύο φόρές και έχει απαντήσει και ο φίλος underground. Ας βοηθήσουν οι επιβλητικοί :!: μας modulators να τοποθετηθεί σωστα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε cos_dr,δεν χρειαζεται το δικο μου το post. Σαν ειδικος επι τον θεματων της Korg του απαντησες μια χαρα.

Ποτε θα μας πεις τις εντυπωσεις σου απο το OASYS. Πηγα και το ακουσα και μου βγηκαν τα αυτια και τα ματια !!!

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δυστυχώς έπρεπε να σβηστεί και η απάντηση του underground μαζί με το διπλό ποστ. Σόρυ. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ησουν κατατοπιστικοτατος. thanks..

φοβαμε μονο μην κανω καμια γκαφα και σβησω τιποτα ηχουσ απ το Triton..[αν και δε νομοζω αφου γινεται μεσω τισ Smart]

 

thanks a lot again :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

card reader δεν εχω :( [αν καταλαβαινω το σωστο πραγμα] . ..

πως θα τα μεταφερω?? να υποθεσω οτι δε γινετε χωρις card reader-ποσο κανει περιπου αυτο το πραμα??

 

 

μπηκα στο //www.korgforums.com [οχι .gr] και κατεβασα καποια ,τα εβαλα και στο leliby..καλη φαση..δεν περιμενα να γινονται τετοια πραγματα..εχω μεγαλη περιεργεια να δω ποσο καλοι ειναι αυτη οι ηχοι..

 

-η συμβουλη με το edit των ηχων μεσα στο Triton επισης καλη φαση..μιας και περνεις απειρα αποτελεσματα.. :P [το ειχα σκεφτει αλλα δεν ξερω γιατι δεν το 'κανα]

 

-το αλλο για την πολυφωνια φανταζομε κανοντας τον oscil single κατι χανεις απ την ποιοτητα του ηχου [θα το εξακριβωσω μονος μου]

 

ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα edit σε υπαρχωντες ηχους αλλα εχω τα εξης προβληματακια:

 

-οταν παω να αποθηκευσω στην smart card αποθηκευει τον "πειραγμενο ηχο" στην αρχικη του μορφη,χωρις τις αλλαγες..οπως επισης κι οταν εχο πειραξει εναν ηχο κι αλλαξο ηχο οταν επιστρεφο στον "πειραγμενο" ειχε επανελθει στην αρχικη του μορφη (εχει σχεση με το MIDI Filter?)[αυτο συμβαινει και στο PROGAM KAI στο COMPIN]

 

-στην σμαρτ καρτ δεν μπορεις ν αποθηκευσεις εναν ηχο μεμονωμενα?? γιατι απ οτι δοκιμασα μονο ολοκληρη την bank αποθηκευει

 

-για να αποθηκευσω στην internal memory ενα COMPI πρεπει να σβησο εναν αλλο COMPI?? Γιατι αν καταλαβα καλα εχει μονο μια θεση ελευθερη στο USERS μεσα στο COMPI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τι ωραία μέρα σήμερα μετά από ένα βροχερό Σαββατοκύριακο,..................... Γαβ, γάβ θα έκανα αν ήμουν σκύλος και θα κουνούσα παιχνιδιάρικα την ουρά μου............ γαβ! 8O

 

Παραλίγο να μήν ξαναβλέπατε καλοί μου φίλοι post μου στο noiz, αφου ξημερώματα Σαββάτου προς Κυριακή , στις 06.30 , θα γινόμουν ένα με τις μπαριέρες και τα αναχώματα, στην Κακιά Σκάλα, στο ρεύμα προς Αθήνα.

 

Οχι, δεν φταίω εγώ, που ήμουν τύφλα στο μεθύσι γυρίζωντας από ένα σκυλάδικο στο Λουτράκι, που έτρεχα με 120 στο βρεγμένο δρόμο στις στροφές, που κλείναν τα μάτια μου γιατι είχα ξυπνήσει στις 9 την προηγούμενη και ήμουν με 4 ώρες ύπνο...................., φταίει η κατάσταση των Ελληνικών Δρόμων, οι δρόμοι φταίνε. Αλλα σαν πιλότος που είμαι ξύπνησα έγκαιρα και το έσωσα. Ο συνοδηγος που κοιμόταν δίπλα μου δεν θα μάθει ποτέ ποσο κοντά έφτασε στο τέλος του.

:oops: :oops: ΄

Όμως είμαι ακόμα ζωντανός, είμαι σκύλος ωρέ και δεν πεθαίνω, και προχωρώ στο θέμα μας :lol:

 

1. Ήχους και preset του triton δεν μπορείς να χάσεις αφού μπορείς ανα πάσα στιγμή να κάνεις από τα global settings, Load/preload demo data και να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση. Αυτό γίνεται και πατώντας συνεχόμενα ένα πλήκτρο όταν το ανοίγεις που αυτή την στιγμή μου διαφεύγει.

 

2. Το card reader το χρειάζεσαι για να μεταφέρεις δεδομένα που σώνεις στην smart media από και πρός τον υπολογιστή σου. Σε μια βόλτα μου στην Στουρνάρα βρήκα προχθες ένα 15 σε ενα με 18 ευρώ. Καλό είναι να το πάρεις για να κάνεις back up στον υπολογιστή και οι smart media, έχουν ένα όριο 1.000.000 εγγραφών περίπου.* γαμώ τα επιχειρήματα!! :?

 

3. Οι ήχοι που συστήνω και πραγματικά είναι ενα καλό δείγμα του τι μπορεί να φτιάξει κάποιος από τα preset της σειράς triton είναι το Legacy Collection που μπορείς να κατεβάσεις απο το Korgforums.Αν έχεις sampling card ή βάλεις ram simmaki κατέβασε το shakuhachi *enigma, που ήταν δική μου παραγγελία και μου το έφτιαξε μετά απο αφόρητες πιέσεις ο guru του irishacts sharp, και το διέθεσε σε όλους με αποτέλεσμα να κάνει πολλούς triton users ανα τον κόσμο ευτυχισμένους που έχουν αυτόν το φοβερό ήχο. ¶γιος άνθρωπος

 

4. Πράγματι αν κάνεις single τους oschillators χάνεις

 

5. Βγαλε το protection απο τα global settings και επίσης όταν κάνεις edit ήχο πρώτα θα τον σώσεις από το utility

 

6. Oxi μεμονωμένα, μπορείς να σώσεις ολόκληρη την bank αλλά το ίδιο δεν είναι?

 

7. Ναι, για να σώσεις combi πρεπει να σώσεις πάνω σε άλλο εκτός από το c127. Μαλακία τους. Οστόσω μπορείς να σώσεις programs από το d064 και επάνω, και please note οτι τα preset combinations χρησιμοποιούν τις banks A,B,C, και όχι την D

 

Πάντως διάβασε και το manual και κάνε και εσύ μια e-mail διαμαρτυρία στο bon studio και στην Korg για ελληνικό manual μην πάω και τους σπάσω στο ξύλο καμια μέρα .......... γιατί είμαι και τσαμπουκάς!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου underground, όσων αφορά το Oasys, δεν είμαι άξιος να μιλήσω γι αυτό , θα ήταν βλασφημία, δεν είμαι έτοιμος και η αλήθεια είναι οτι μας ήρθε δανεικό, δεν είναι δικό μου. Είπα ψέμματα. :roll: :cry: :oops: :P 8)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου