Προς το περιεχόμενο

Terumi track.


Terumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yameth,

 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Τι εννοείς οτι τα hihat και οι υψίσυχνοι ήχοι "καίνε" τα μπάσα;

Ότι "χαλάνε" τις μπάσσες συχνότητες;

Αν γίνεται κάτι τέτοιο, πώς είναι δυνατόν και τι πρέπει να κάνουμε για να αποφύγουμε αυτό το εφφέ;

 

Μου έχουν πεί για απογύμνωμα των συχνοτήτων του τύπου "το snare είναι απο τάδε συχνότητες εώς ταδε (περίπου) τα άλλα τα κόβουμε με eq και τα πετάμε". Αυτό ισχύει;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν έγραψα "οτι τα hihat και οι υψίσυχνοι ήχοι "καίνε" τα μπάσα"... :lol:

 

Έγραψα ότι:

 

"Πρέπει να προσέχει κανείς τους υψησυχνους ήχους, π.χ. hi-hat, γιατί "καίνε" από χαμηλές εντάσεις.

 

Δηλαδή η στάθμη σε αυτές τις συχνότητες είναι πολλές φορές "δυνατότερη" απ' ότι φαίνεται στα μέτρα.

 

Γι αυτό καλό είναι η τελική μίξη να γίνεται σε χαμηλή ένταση οπου τα μπάσα δεν είναι έντονα και τα πρίμα βγαίνουν μπροστά. :wink:

 

Σχετικά με την μέθοδο EQ που αναφέρεις, εγώ δεν την υποστηρίζω γιατί μπορεί να κόψεις overtones. Ένα hi-pass filter σε ένα ταμπούρο βέβαια ή στη φωνή κλπ είναι ευπρόσδεκτο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα hi-pass filter σε ένα ταμπούρο βέβαια ή στη φωνή κλπ είναι ευπρόσδεκτο.

 

swstos. ena filter einai o'ti kalytero gia na dior8v8ei afto to problem.

kai se oti afora ta mpasa, einai panta 8ema goustou, egw prosopika bazw liga parapanw, ala me metro. pantos sou xana lew mprabo.

 

emena pali h isagogh den me xalase, opos sou ipa kalo 8a htan na baleis ena hxaki sto background ths isagoghs, kanena synth me poly reverb isos. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πολύ το κομματι. Το άκουσα τουλάχιστον 20 φορές και το χρησιμοποιησα και σαν background για να αυτοσχεδιάσω με την κιθάρα.

 

Το μόνο σημείο που θα μπορούσα να πώ ότι θέλει το κατι-τις του είναι εκείνος ο ήχος στην εισαγωγή. Ισως είναι αυτό που λένε οτι "η πρώτη εντύπωση μετράει"

 

terumi συνεχισε ακάθεκτος ....

 

Αλήθεια ποιό είναι το τέμπο του κομματιου και των delay ?

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶γγελε,

 

Συνήθως τα κομμάτια που γράφω είναι στα 97 bpm.

Μάλλον και αυτό εκεί είναι. Το delay είναι synched σε ρύθμιση 8dotted (όγδοο παρεστιγμένο).

Σου υπενθυμίζω οτι το κομμάτι είναι 9/8 (στο 1:02 λεπτό, παίζει ζειμπέκικος ρυθμός αυτούσιος), άσχετα που στη πορεία δεν του φαίνεται.

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου