Προς το περιεχόμενο

Πώς βγάζω την στρώση μπογιάς της κιθάρας μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυχεροι και μυαλωμενοι καλημερα σας......με τοση τεχνολογια που προτεινατε.ειλικρινα,εξυσα και λουστραρα ενα παλιο κομοδινακι που ειχα.... :-)

Να γινοτανε το ιδιο και στα συνθια μου...θα τα εβαφα ολα...σε λευκο γυαλαδα !!!

αχ...: -(...επηξα στις μαυριλες.....παρεπιπτοντως..σας ζηλευω..γιατι θα θελα πολυ καποια στιγμη να βρω οχι μονο ελευθερο χρονο..αλλα να μαι ελευθερος και απο καμποσες εννοιες..να κατσω διπλα σε ενα κιθαριστα..και να μαθαινω να γρατζουναω αρμονικα.

Την καλημερα μου  να χετε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή έκανα το ίδιο σε squier όργανο της εποχής (το οποίο έγινε απίστευτο, αν θελετε ανεβάζω και φωτο...) έχω να σου προτείνω τα εξής: 1. τρίψε ΜΟΝΟ με γυαλόχαρτο ψιλό (240) και ΜΟΝΟ στο χέρι. Μόλις τελειώσεις το τρίψιμο, πάρε ένα καινούριο σφουγγάρι κουζίνας και τρίψε ελαφρά από την πράσινη μεριά. Το αποτέλεσμαθα είναι ένα φινίρισμα πολύ ανώτερο από αυτό που έχει ήδη η squier. Μετά μπορείς να περάσεις ό,τι βερνίκι θες (εγώ έβαλα ματ με λίγο κίτρινο και λίγο καφέ, που πλησιάζει το χρώμα του παλιού βερνικιού με νίτρο...)

 

2. Μην βιαστείς να χαρείς... Το σώμα squier του 85-95 δεν είναι one piece. Είναι κόντρα πλακέ. Αυτό θα το καταλάβεις όταν βγάλεις το βερνίκι από τα πλάγια (πως ήταν τα θρανία στο σχολείο?). Απλώς φαίνεται one piece, γιατί αυτό που είδες προς το παρόν είναι το πρώτο layer του κοντρα πλακέ. Μην το παρακάνεις με το ξύσιμο, γιατί θα αγριέψει.

 

Υπάρχει μια ακόμη περίπτωση (έχω δει ξυσιμο και σε καινούριο squier...) Είναι 200 κομμάτια, σαν ξύλο του ΙΚΕΑ, και είναι περασμένο πρίν από τα βερνίκια μια στρώση χρώματος απομίμησης ξύλου. σε αυτή την περίπτωση, αν δεν το τρίψεις πολύ, θα φύγει μόνο το εξωτερικό βερνίκι και θα φαίνεται όντως σαν one piece.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. τρίψε ΜΟΝΟ με γυαλόχαρτο ψιλό (240) και ΜΟΝΟ στο χέρι. Μόλις τελειώσεις το τρίψιμο, πάρε ένα καινούριο σφουγγάρι κουζίνας και τρίψε ελαφρά από την πράσινη μεριά. Το αποτέλεσμαθα είναι ένα φινίρισμα πολύ ανώτερο από αυτό που έχει ήδη η squier. Μετά μπορείς να περάσεις ό,τι βερνίκι θες (εγώ έβαλα ματ με λίγο κίτρινο και λίγο καφέ, που πλησιάζει το χρώμα του παλιού βερνικιού με νίτρο...)

Έτσι μπράβο...και όταν το πετύχεις, ξαναέλα να σου πούμε και τι λούστρο θα βάλεις ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου πήρε περισσότερο από 2 ώρες. Βέβαια, είμαι και μπρατσαρας...

Σοβαρά τώρα, η καλή δουλειά θέλει γυαλόχαρτο... εγώ έφτιαξα τρελό όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ...επειδη εχω ασχοληθει κιεγω στα νιατα μου η συμβουλη μου...

α .αν θελεις να φαινονται τα νερα του ξυλου τοτε  χρησιμοποιησε την περιπτωση του διαυρωτικου οπως πολυ σωστα περιεγραψαν οι προηγουμενοι ακομα και η μαρκα που σου προτεινουν ειναι διαπιστωμενα η καλυτερη...

β . στην περιπτωση που θες λευκο χρωμα οπως γραφεις πραγμα που ειναι και πιο δυσκολο θελει πολυ καλο τριψιμο για τυχον ανωμαλιες στην επιφανεια εννοειται οτι εχει μεινει υποστρωμα απο το παλιο λουστρο και μετα το περνας λακα δυο συστατικων για την μεγιστη αντοχη αλλα αυτο μαλλον θελει ειδικο τεχνιτη που να ξερει απο βαψιμο με πιστολι...σε καθε περιπτωση εννοειτε οτι η κιθαρα πρεπει να λυθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετα το περνας λακα δυο συστατικων για την μεγιστη αντοχη αλλα αυτο μαλλον θελει ειδικο τεχνιτη που να ξερει απο βαψιμο με πιστολι...

Έχεις χάσει επεισόδια... ;D ;D

http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζαμπα τοτε την τριβεις,επρεπε να βαψεις κατευθειαν πανω απο το παλαιο χρωμα,καλυτερη βαση δεν υπαρχει.. :)

 

κατ ευθειαν?  :o

 

Μικρο κομματι εχω ξυσει δεν το συνεχισα,για πες λοιπον πως εχει η διαδικασια...με πιστολι η υπαρχουν σπρει? και αυτο που εχω ηδη ξυσει τι υλικα και τι διαδικασια θελει?

 

Αυτό εννοώ...γιατί δεν ρωτάτε όταν αρχίζετε να χαλάτε? Να λέγατε ότι δεν σας λέμε....

Εχεις δικιο...

Στην αρχη ξεκινησα για ενα relic αλλα σεληνιαστικα μετα.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,πηρα remover durostick και με μια σπατουλα βγαινει μια χαρα το χρωμα,προς το παρον την εκανα relic για μετα εχει ο θεος! ;D

 

 

2. Μην βιαστείς να χαρείς... Το σώμα squier του 85-95 δεν είναι one piece. Είναι κόντρα πλακέ. Αυτό θα το καταλάβεις όταν βγάλεις το βερνίκι από τα πλάγια (πως ήταν τα θρανία στο σχολείο?). Απλώς φαίνεται one piece, γιατί αυτό που είδες προς το παρόν είναι το πρώτο layer του κοντρα πλακέ. Μην το παρακάνεις με το ξύσιμο, γιατί θα αγριέψει.

 

 

Eχεις δικιο,ειναι 4 κομματια τα εχουν κολησει και απο πανω εχουν βαλει καπακι...

Ιδου το αποτελεσμα,κραξτε ελευθερα.. ;D

 

DSC00517.jpg

DSC00518.jpg

DSC00519.jpg

DSC00512.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου