Προς το περιεχόμενο

Ξεχείλωμα μάζεμα χρόνου (κοινώς time warp)


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσπαθώ αυτές τις μέρες, να αναγεννήσω ένα παλιό κομμάτι.

Αυτό ήταν ηχογραφημένο και σωσμένο πριν χρόνια ζωντανά.

Εχει κάποια μέρη που θέλω να διατηρήσω αυτά που παίχτηκαν (και να τα ξαναπαίξω - και συνεπώς τα θέλω ως οδηγό).

Όμως αυτά είναι γραμμένα προφανώς σε εκτός click mode, κοινώς μας έφευγε κάπως ο χρόνος, όχι ότι ήταν σημαντικό, όμως τώρα θέλω να είναι αυστηρά στο κλικ.

 

Και θέλω να ρωτησω το εξής.

Ας πούμε στο συγκεκριμένο μέρος είναι στα περίπου 58bpm. Και το νέο θα είναι φιξ στα 58.

Αυτά που γράφτηκαν κυμαίνονται από 56-59 λέμε...

Γίνεται να φέρω (το παλιό audio track ως οδηγό) με τοπικό edit στα 58?

Ξέρω ότι μπορώ να τα φέρω στο κλικ, αλλά έχοντας φτιάξει τελικά κυμαινόμενο tempo track.

 

όλα αυτά στο cubase.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό το βίντεο και χρησιμοποίησε το tempo trαck ανάλογα.  Παίξε με τους αλγόριθμους που έχει το cubase για το time stretching για το καλύτερο αποτέλεσμα.

 

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδα το βίντεο με άλλον Browser αλλά αυτό που κάνει αλλάζει τις αξίες του tempo track.

εγώ θέλω να μείνει σταθερό το tempo track.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν σαφής.

 

Κάνεις tempo detection. Κατόπιν στο pool κλικάρεις την επιλογή musical mode. Διαλέγεις μετά τον αλγόριθμο (elastic audio) που σου ταιριάζει.

 

Πας στο tempo detection και ορίζεις το bpm. Στη δικιά σου περίπτωση σβήνεις όλα τα κουτάκια και βάζεις το πρώτο κουτάκι στα 58. Αυτόματα θα πάει το κομμάτι στο bpm που θέλεις.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν σαφής.

 

Κάνεις tempo detection. Κατόπιν στο pool κλικάρεις την επιλογή musical mode. Διαλέγεις μετά τον αλγόριθμο (elastic audio) που σου ταιριάζει.

 

Πας στο tempo detection και ορίζεις το bpm. Στη δικιά σου περίπτωση σβήνεις όλα τα κουτάκια και βάζεις το πρώτο κουτάκι στα 58. Αυτόματα θα πάει το κομμάτι στο bpm που θέλεις.

 

εχει μια λογική όπως το λες, αλλά το κομμάτι είναι σχεδόν free. Το τέμπο το δίνει άλλες φορές κάποιο κρουστό, πιατίνι, κλπ, μπάσο ή ό,τι άλλο.

Δύσκολα να πετύχει αλγόριθμος.

Ήθελα να το τραβάω μόνος μου εκεί που πρέπει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Γεια σου dimsonic!!

 

Νομίζω πως μια έκδοση του ableton live 9 θα σε βοηθούσε πολυ με αυτά τα πράγματα.. Όμως σε cubase μπορείς να δοκιμάσεις να παίξεις με τα warp markers στο sampler του cubase.

Στο YouTube εχει ααααπειρα βιντεάκια. Ψάχτο. Ενδεικτικά σου παραθέτω κάποια:

 

Καλή συνέχεια!!

 

Υ.γ. Εγώ στη θέση σου αν υπήρχε η δυνατότητα απ´ολες τις απόψεις, παιζει να τα ξανάγραφα.. Η απλά θα άφηνα τα λάθη όλα μεςα και θα προσπαθούσα να κανω ένα αξιοπρεπές mastering. Όλα έχουν μια ιςτορικη μαγεία. Το βρίσκω πιο αρτιστικο απτό να κάθομαι να Φτιάχνω με τις ώρες κλικικλικι απειρα που λέει ο λόγος off of beats.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε. ..

βλεπω μπηκες δυνατά και εποικοδομητικα στο νοιζ!

Το πρόβλημα το ελυσα εδω καο αρκετό καιρό.

Σε λιγο καιρό θα ακούσετε και δείγματα ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου