Προς το περιεχόμενο

Πώς βγάζω την στρώση μπογιάς της κιθάρας μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πςςς μια χαρά ρελικιά...

Μια χαρά, χάλια την έκανε. Αν ήταν έτσι τα ρελικ...όλοι θα είχαμε από μία.

Το πειστικό ρελίκ (όπως έχεις πεί πολλές φορές ο Πάνσοφος), είναι πολύ δύσκολο.

Εγώ θέλω να δώ τι θα καταφέρει ο φίλος μας στο τέλος...και πόσο θα του κοστίσει το όλο εγχείρημα. Μέχρι που θα βάλω και στοίχημα, ότι πιο φτηνά θα του έρθει ένα έτοιμο, βαμένο Rockinger ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια χαρά, χάλια την έκανε. Αν ήταν έτσι τα ρελικ...όλοι θα είχαμε από μία.

Το πειστικό ρελίκ (όπως έχεις πεί πολλές φορές ο Πάνσοφος), είναι πολύ δύσκολο.

Εγώ θέλω να δώ τι θα καταφέρει ο φίλος μας στο τέλος...και πόσο θα του κοστίσει το όλο εγχείρημα. Μέχρι που θα βάλω και στοίχημα, ότι πιο φτηνά θα του έρθει ένα έτοιμο, βαμένο Rockinger ;D

Μπα δεν προκειτε να την δωσω εξω για βαψιμο,με τοσα που ζητανε οχι απο rockinger οπως ειπες αλλα απο warmoth θα επαιρνα,την αφηνω ως εχει,και το καλοκαιρακι που θα εχω χρονο θα κανω αποπειρα βαφης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το καλοκαιρακι που θα εχω χρονο θα κανω αποπειρα βαφης...

Ωραία, έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου για καλό τρίψιμο ;D

 

με τοσα που ζητανε οχι απο rockinger οπως ειπες αλλα απο warmoth θα επαιρνα

Δεν νομίζω, ξεχνάς τα μεταφορικά και τα τελωνεία. ;)

Χωρίς πλάκα βέβαια, τα μισά από όσα σου ζητάνε, θα τα δώσεις σε υλικά και πάλι δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που φαντάζεσαι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eάν υπολογίσουμε ότι ένα Rockinger έχει 200 ευρώ (και τόσο πάει και ένα βάψιμο από επαγγελματία)...

Λέω ότι θέλεις filler-sealer, κανα 2 σπρέυ μπογια (θέλεις και χρώμα που δεν υπάρχει έτοιμο παναθεμά σε...), λούστρο, κρέμες και γυαλόχαρτα...με κανένα 70-80 ευρώ (εάν δεν κάνεις καμμιά πατάτα), μπορείς να τη καταφέρεις.

Πάλι δεν έχεις τα μηχανήματα (βούρτσες) για να τη γυαλίσεις όπως φαίνονται οι "κανονικές", και τις γνώσεις για να τη γυαλοχαρτίσεις.

Τον χρόνο που θα κάνεις, δεν τον έβαλα...

Λέω λοιπόν ότι χοντρά χοντρά θα δώσεις 100 ευρώ. Η επόμενη σκέψη είναι εάν αξίζει να ασχοληθείς και όχι να δώσεις άλλα 100 και να πάρεις ένα πανέτοιμο, πανέμορφο, καλόπαιχτο Rockinger (ναι ξέρω ότι δεν έχει στο χρώμα που θές...πάρε ένα άσπρο) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά, χάλια την έκανε. Αν ήταν έτσι τα ρελικ...όλοι θα είχαμε από μία.

 

Μην τον ακούς αυτόν. Κάνει σαγρέ κιθάρες. Άρχισε της στα χαστούκια με το μπρελόκ, κανα δυό καψιματάκια, πετατην κανα δυο φορές σε τσιμεντένιο πάτωμα και είσαι σένιος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει σαγρέ κιθάρες.

Κάνω ΚΑΙ σαγρέ κιθάρες. ;D ;D

Και από αυτή την εμπειρία, γράφω ότι γράφω. Εάν μια κιθάρα έχει μικρό κόστος αγοράς, προσπαθώ να βρώ μία λύση να γίνει όσο πιο όμορφη γίνεται με το μικρότερο κόστος...γενικά λοιπόν, οι σαγρέ (ή μαρμάρινες, ή τexture...) λύσεις, δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα σε ανθρώπους όπως εμείς.

Με τις "σαγρέ" θέλω...μηδενικό τρίψιμο-στοκάρισμα (αυτό το ξέχασα παραπάνω), καθόλου Sealer, καθόλου ξανατρίψιμο, και μόνο λούστρο στο τέλος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά (ακολουθεί γνήσια απορία) δεν γυαλίζονται από τη χρήση στα επίμαχα σημεία;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι κιθάρες γυαλιζονται από τη χρήση στα επίμαχα σημεία, ότι λουστρο και εάν έχουν. Το λουστρο που χρησιμοποιούμε, ακόμα και στις σαγρε, είναι πολυουρεθανη 2 συστατικών...τι καλύτερο θέλεις? 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ δεν χάνεται το σαγροειδές της επιφάνειας; Δεν γίνεται φλατ ή γυαλιστερό;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου