Προς το περιεχόμενο

Ηρθε η rockinger tele!


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια μικροτερη διαμαρτυρια ......δεν ειμαι φαν του χρυσου......ασ βαλουν και κανα string tree chrome....... εχω που εχω τη SRV με τα χρυσαφικα της ε δε χρειαζομαι και αλλο χρυσαφικο............

 

 

τωρα αυτο που κολλαει??

η κιθαρα εχει μονο chrome hardware & βεβαια CHROME string tree (εκτος και αν εννοεις "χρυσο" το χρωμα των saddles τα οποια ειναι απο μπρασο,οπως πρεπει να ειναι σε καθε τελε που σεβεται τον εαυτο της :lol: )

θα ξαναφερουν με maple που θα μας πανε....

 

 

Εγώ πάντως ,αν και δεν έχω και καμία μεγάλη εμπειρία για να έχω σεβαστή γνώμη για το θέμα, πιστεύω ότι οι περισσότεροι μπερδεύουν τις καλοκατασκευασμένες και καλοσεταρισμένες κιθάρες με αυτές που είναι κατασκευασμένες από "καλά ξύλα".

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!!! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α' date='ανεβασα καποιες φωτο της εκπληκτικης Rockinger του Mechm στο galery :wink:[/quote']

 

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!! Ψήνομαι κι εγώ!

Ειδικά με το ωραιότατο ντε-κωλ-άκι που βάλατε... :lol: :lol: :lol:

 

Superfunk ωραία σιελ παντοφλίτσα έχεις ;)

 

Το παντοφλικό πρέπει να είναι custom κινέζικο μοντέλο :lol: :lol:

Στο headstock όμως βλέπω 8O λογότυπο της fender :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσο μεγαλη σημασια παιζουν τα ξυλα φαινεται αλλωστε απο τον εκπληκτικο ηχο πολλων ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ κιθαρων τυπου Danelectro...

καθως και απο το φοβερο ηχο των απο κοντρα πλακε κατασκευασμενων "σκαφων" τυπου Gibson es335 & Gretsch....

 

Υπάρχουν και ακρυλικά σώματα (κιθάρες της B.C.Rich' date=' παλιά μπάσσα της Ampeg), μεταλλικά μπράτσα (οι πρώτες Kramer) και πολλά άλλα...

Όλα αυτά ίσως να ακούγονται πράγματι καλά, αυτό δεν σημαίνει πως δεν παίζει ρόλο το υλικό στον ήχο!

 

Πιστεύω ότι ο Superfunk χρησιμοποιεί την υπερβολή για να δείξει κάνει αισθητή την ακόμα και σε αυτή την περίπτωση αιρετική άποψη του. Ότι δηλαδή μικρό ποσοστό της διαφοράς χαρακτήρα δυο οργάνων οφείλεται στο ξύλο. Δεν είναι δυνατόν όμως να μην παίζει ρόλο!

Τί να πω? αν ισχύει η θεωρία του όπως την διατυπώνει χωρίς υπερβολή και μου αποδειχτεί αυτό ένα είναι σίγουρο. Ο κόσμος δεν θα είναι ο ίδιος και πολλούς που θεωρούσα προφεσόρες θα μου τους βγάλει λαλάκες :?[/quote']

 

για να εξηγηθω καλυτερα :wink: :

 

γραφοντας οτι "το ξυλο δεν παιζει ρολο" δεν εννοω οτι δεν εχει καμμια σημασια,απλα οτι παιζει μικροτερο ρολο στην ΤΥΧΑΙΑ & μυστηριωδη εξισωση του τελικου ηχου μιας κιθαρας. (που αποτελειται απο τα εξης ΒΑΣΙΚΑ συστατικα τα ΧΕΡΙΑ του παικτη,τις ΧΟΡΔΕΣ (παλιες,νεες,χοντρες,λεπτες),τους μαγνητες & τη ρυθμιση τους,τη ΓΕΦΥΡΑ (βαρια,ελαφρια) , τα ξυλα του σωματος (με διαφορετικα βαρη) & μπρατσου (με διαφορετικα ΠΑΧΗ και ΤΑΣΤΑ) και βεβαια ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ η ΡΥΘΜΙΣΗ & το σετ απ της κιθαρας!)

 

για να μπω ακομα πιο βαθια στο θεμα :lol: μετα απο πολλους πειραματισμους εχω καταληξει οτι το ΕΙΔΟΣ του ξυλου δεν παιζει ρολο,δηλαδη οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ "καλα" & "κακα" ξυλα και δεν μπορουμε να κανουμε αφελεις γενικευσεις του στυλ "το alder ακουγεται πιο ζεστο".

 

Γιατι?Για τον πολυ απλο λογο οτι καθε κομματι ξυλου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο απο ενα αλλο σε ολα τα χαρακτηριστικα του με σημαντικοτερο αυτο του ΒΑΡΟΥΣ.

 

Το ΒΑΡΟΣ και η μαζα του ξυλου ΠΑΙΖΟΥΝ ρολο στον ηχο (γενικοτερα εχω παρατηρησει οτι οι πιο βαριες κιθαρες ειναι πιο πριμες με τους ιδιους μαγνητες απο αλλες ελαφρυτερες & εχουν περισσοτερο sustain.

Ομως ΚΑΝΕΝΑ κομματι π.χ ash δεν μπορει να ειναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ βαρυτερο απο π.χ. ενα κομματι baswood για να λεμε οτι αυτοματα μια κιθαρα απο ash θα ειναι πιο "λαμπερη" απο μια με baswwod

 

ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος γινεται και με τις ταστιερες γιατι ακομα και αν η ελαχιστη περιοχη που καταλαμβανει σε σχεση με το υπολοιπο μπρατσο μια ταστιερα οντως επηρεαζε τον ηχο τοτε θα επρεπε οι κιθαρες με rosewood να ηταν πιο ΠΡΙΜΕΣ απο αυτες με Maple μια και το rosewood ειναι ΠΟΛΥ βαρυτερο & dense απο το maple!!

 

Καποιο ανθρωποι απλως μπερδεψαν το ΧΡΩΜΑ του ξυλου με τον ΗΧΟ του (μαυρο το rosewood αρα και πιο σκοτεινος ο ηχος του :lol: :lol: )

 

εχω "συναρμολογησει" πανω απο 30 telecaster τα τελευταια 5 χρονια και η πιο πριμαριστη και σκαστη ηταν μια φτιαγμενη απο alder & rosewood!!

 

οσο για τα περι φινιρισματος τι να πω εκτος του οτι οι κιθαρες με τις οποιες επαιζε ο HENDRIX ηταν κυριως strat του 1969 ΠΝΙΓΜΕΝΕΣ μεσα σε παχια στρωματα "κακοηχου" πολυεστερα,αν επηρεαζε αυτο αρνητικα τον ηχο του το αφηνω στην κριση σας!! :lol:

 

παντως η καλυτερη tele που εχω ακουσει ποτε στη ζωη μου ειναι μια επισης πνιγμενη στον πολυεστερα tele του 1974 που εχει ενας φιλος μου...

 

Οι μαγνητες ομως που ουσιαστικα ειναι η μονη διεξοδος της κιθαρας προς τον ενισχυτη παιζουν τρομερο ρολο στον ηχο,εχω κανει παρα πολλα πειραματα και ενω οταν αλλαζα μπρατσα μεταξυ κιθαρων ο ηχος παρεμενε σχεδον ιδιος η αλλαγη μαγνητων τις μεταμορφωνε εντελως (οπως αλλωστε και μια απλη αλλαγη ποντεσιομετρων με αλλα μεγαλυτερης η μικροτερης αντιστασης!!) το ιδιο δραματικα μεταμορφωνει τον ηχο μιας κιθαρας το απλω σηκωμα ενος μαγνητη για 1 χιλιοστο,πολυ περισσοτερο απο την αλλαγη του σωματος με αλλο!!)

 

Τελος παντων επειδη η συζητηση εχει κουρασει.. :lol: ας πιστευει ο καθενας οτι πιστευει,απο τη στιγμη που η κιθαρα (και ο ΠΑΙΚΤΗΣ) βγαζει καλο ηχο δεν με νοιαζει κι αν ειναι φτιαγμενη απο φενιζολ (χωρις πλακα η αγαπημενη μου Crucianelly που μπορειτε να ακουσετε εδω

 

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/SUPERFUNK/Track05.mp3

 

 

ειναι φτιαγμενη απο ΠΛΑΣΤΙΚΟ με "γεμιση" απο φενιζολ για να μην κανει feedback!)

 

 

 

Το παντοφλικό πρέπει να είναι custom κινέζικο μοντέλο

Στο headstock όμως βλέπω λογότυπο της fender

 

το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ παντοφλακι ειναι της γυναικας μου,που εβγαλε και τη φωτο,και περικαλω ειναι CUSTOM κινεζικο οχι απλο!! :lol: :lol:

 

το λογοτυπο οντως δεν ειναι "ηθικα" σωστο (ομως δεν παμε να κοροΪδεψουμε κανενα πλασαρωντας η πουλωντας την κιθαρα για αυθεντικη Fender...) αλλα ειναι "αδειο" το headstock χωρις αυτο,οποτε το κοτσαρα σαν δωρακι ! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, να πω και γω μερικα πραγματα για την κιθαρα μου.

η κατασκευη της μου φαινεται πολυ προσεγμενη και η κιθαρα ειναι πολυ ομορφη εξαιτιας των λευκων φετων που δεν φαινονται στην φωτο.

 

οταν λεω οτι οι φωτογραφιες δεν ειναι αντιπροσωπευτικες εννοω οτι λογω του flash χανεται ολη η ομορφια του sunburst.αλλα τι να κανουμε.οποιος ερθει μια βολτα απο το σπιτι θα την δει να καταλαβει!

αυτο που με εχει ενθουσιασει ομως πιο πολυ σε αυτην την κιθαρα ειναι το πανευκολο μπρατσο της.

 

επισης χθες καταλαβα την σημασια του setup, αφου ο superfunk πραγματικα την εκανε ΟΠΛΟ και τον ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για ολη την βοηθεια. :wink:

 

cimg00577sw.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω το λευκο "φιλετο" της "καπως" φαινεται..

 

CIMG0061.jpg

 

η κιθαρα εχει την ισως ωραιοτερη rosewood Ταστιερα που εχω δει ποτε,στην αρχη νομισα οτι ηταν εβενος!!Τοσο σκουρα και "πυκνη" ηταν!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ανάβετε φωτιές!!! με το έναι χέρι στο ποντίκι είμαι και με το άλλο να συγκρατώ το πρώτο να μη κάνει κλικ την παραγγελία...:lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ανάβετε φωτιές!!! με το έναι χέρι στο ποντίκι είμαι και με το άλλο να συγκρατώ το πρώτο να μη κάνει κλικ την παραγγελία...:lol:

 

Aν πάρουμε δύο μαζί λες να μας κάνουν καμιά εκπτωσούλα;;; :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου