Προς το περιεχόμενο

Αποτυχημένος .....setuporas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλησα να κάνω την πρώτη μου απόπειρα να σετάρω μια fender squier bullet strat.Που να ξεκινήσω και που να καταλήξω....τέσπα,το αποτέλεσμα ήταν να σπασω το nut.Τώρα,αν τα πάρουμε απ την αρχή,έκανα ότι έλεγε ο sf,δηλαδή,καθάρισα,γυάλισα,λίπανα,κούρδισα,και...έβαλα το καποτάστο,μέτρησα,χρειαζόταν relief το μπράτσο οπότε χαλάρωσα ελαφρά το truss rod,μέχρι εκεί όλα καλά.Απο εκεί και πέρα,το intonation δεν ερχόταν με τίποτε,ειδικά στα καντίνια,δηλαδή με κέντρο συντονισμένη ανοιχτή χορδή,είχα πάντα μείον 25% απόκλιση στο δωδέκατο.Δεν πτοούμαι,θα πάρω μερικά nuts και θα πειραματιστώ,το πολύ πολύ να αποτύχω πάλι και να την πάω σε μάστορα.Δώστε μου όμως τα φώτα σας για το προβληματικό intonation,και μια τελευταία ερώτηση.Ποιά είναι η χρυσή τομή του ελάχιστου action σε συνδυασμό με απουσία fretting buzz,υπάρχει κάποιος κανόνας,ή ρυθμίζεις και ψάχνεσαι μέχρι να σου "κάτσει" καλύτερα ? Και τελικά πειραματιζόμενος υπάρχει περίπτωση να καταστρέψω τελείως το όργανο ή η χειρότερη καγκουριά που μπορούσα να κάνω είναι αυτή που ήδη έκανα ?

Ευχαριστώ

 

Δημήτρης

Phd Setup Defector

Mcsc Strato Destroyer

Διδάκτωρ αποτυχημένος εκτελεστής/συνθέτης.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον φιλε μου τα πραγματα ειναι απλα Το να σκαλιζουμε πραγματακια τα οποια δεν κατεχουμε (ασχετα τις παιχτηκες μας γνωσεις) φυσικο και βεβαιο ειναι να γινουν λαθη πολλες φορες και σοβαρα. Γι αυτο λοιπον η συμβουλη μου σαν ειδικος ειναι να μην τα πειραζουμε αν δεν ξερουμε το καθ ενα τι κανει που αποσκοπει και τι σημασια εχει πανω εκει που ειναι. Τωρα εσπασες ενα nut μετα μπορει να χαλασει κατι αλλο.. Το τεχνικο θεμα καθε οργανου ανηκει σε γνωστες!! Ενας μαστορας θα στην σεταριζε ωραιοτατα και με πολυ μικρο κοστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η χρυσή τομή του ελάχιστου action σε συνδυασμό με απουσία fretting buzz,υπάρχει κάποιος κανόνας,ή ρυθμίζεις και ψάχνεσαι μέχρι να σου "κάτσει" καλύτερα ?

 

Η χρυσή τομή που ζητάς νομίζω ότι έχει να κάνει καθαρά με τα προσωπικά μας όρια ανεκτικότητας ως προς το buzz, όπως επίσης και τα προσωπικά μας γούστα ως προς το action (και φυσικά και το στυλ παιξίματός μας). Δηλ. αυτό που εσύ θεωρείς πρόβλημα,για μένα να είναι ΟΚ και αντιστρόφως.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nut πως το έσπασες;

Χρειάστηκε ταλέντο,έμπνευση και προσπάθεια.Ηταν κολλημένο με θερμοκόλλα,και βάζοντας ένα λεπτό κατσαβιδάκι για να το αφαιρέσω,έμεινε το μισο στην ταστιέρα...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ οτι το είχες κολλήσει εσυ με θερμόκολλα;

 

Πάντως η ζημιά περισσότερο θέμα βιασύνης ήταν παρά οτιδήποτε άλλο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρυσή τομή που ζητάς νομίζω ότι έχει να κάνει καθαρά με τα προσωπικά μας όρια ανεκτικότητας ως προς το buzz, όπως επίσης και τα προσωπικά μας γούστα ως προς το action (και φυσικά και το στυλ παιξίματός μας). Δηλ. αυτό που εσύ θεωρείς πρόβλημα,για μένα να είναι ΟΚ και αντιστρόφως.

 

Σε χάνω λίγο,και ξέρεις που ? Ποιός δεν θα ήθελε "βουτυρένιο" action με το βέλτιστο ηχητικό αποτέλεσμα,ή για να το χοντρύνω λίγο,ποιός θα ήθελε να παίζει κιθάρα με το τόξο του κόναν του βάρβαρου ? (πονάει,και δυσκολεύει την εκτέλεση....οχι ?)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ οτι το είχες κολλήσει εσυ με θερμόκολλα;

 

Οχι φίλε μου,έκανα καγκουριά είπαμε,αλλά την κόλλα την είχε απο τη μαμά της.Και να σου πω την αλήθεια φανταζόμουν ότι το nut θα ήτανε "χύμα" αφού έτσι κι αλλιώς το συγκρατούν οι χορδές,αλλά ο κατασκευαστής έτσι ήθελε....

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χάνω λίγο,και ξέρεις που ? Ποιός δεν θα ήθελε "βουτυρένιο" action με το βέλτιστο ηχητικό αποτέλεσμα,ή για να το χοντρύνω λίγο,ποιός θα ήθελε να παίζει κιθάρα με το τόξο του κόναν του βάρβαρου ? (πονάει,και δυσκολεύει την εκτέλεση....οχι ?)

 

Άλλοι θέλουν ψηλό action, άλλοι χαμηλό, άλλοι ενδιάμεσο. Σου φαίνεται περίεργο;

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι θέλουν ψηλό action, άλλοι χαμηλό, άλλοι ενδιάμεσο. Σου φαίνεται περίεργο;

 

Ναι,μου φαίνεται,αλλά για να το λές,έτσι θα είναι.Γνωρίζω άτομα που δε γουστάρουν πχ καθόλου υδραυλικό τιμόνι,όχι για θέμα αίσθησης και απόκρισης(που έτσι κι αλλιώς έχουν επιλυθεί),απλά έτσι τους αρέσει.Οπότε,ναι,μου φαίνεται περίεργο,αλλά και το πιστεύω.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου