Προς το περιεχόμενο

Αποτυχημένος .....setuporas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πειράζει αν έχεις πχ νατ κομμένο για 12ρες,και βάλεις 10ρες ? Αφού στην ουσία το βάθος δεν μας ενδιαφέρει,τι πειράζει να έχει μια σχετική άνεση στο πλάτος η χορδή ? Αν θες λύσε μου την απορία σε παρακαλώ.

 

δεν πειραζει,πειραζει ομως αν εχεις nut κομμενο για 10αρες και πας να βαλεις...12αρες... ;D,προσωπικα τα nut τα κοβω ενα gauge "παραπανω" (δηλ.αν ειναι να βαλω 10αρες τα κοβω για 11αρες).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πάντως μη πάρεις τους κανόνες για την αποσταση ταστιέρας-χορδών τοις μετρητοίς.

 

ένας πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας στο πόσο χαμηλά είναι το "πιο χαμηλό δυνατό" action είναι τα τάστα.

 

σε φτηνες κιθάρες συχνά αναγκάζεσαι να ανεβάσεις λίγο το action για να μην ακουμπάει χορδή σε ένα συγκεκριμένο κακοβαλμένο τάστο ας πούμε.

 

γενικά εγώ προτιμώ στις χορδές που παίζω με πιο πολλή ατάκα, στα καντίνια δηλαδή, να έχω όσο το δυνατό λιγότερο μπαζζ

 

...ναι,απλά μέχρι να ξεψαρώσω λίγο,πρέπει να έχω κάποιες σταθερές,όταν και άν καταλάβω καλά τι επιδρά ,πως και που,δεν θα τα παίρνω τοις μετρητοίς.Δεν πιστεύω πάντως να είναι τόσο κατασκευαστικά χάλια η σκουάιερ που να μη σετάρετε με τίποτε,έτσι ? μη παιδεύομαι και τσάμπα δηλαδή...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πειραζει,πειραζει ομως αν εχεις nut κομμενο για 10αρες και πας να βαλεις...12αρες... ;D,προσωπικα τα nut τα κοβω ενα gauge "παραπανω" (δηλ.αν ειναι να βαλω 10αρες τα κοβω για 11αρες).

 

Α γειά σου!! να αρχίσει να λειτουργεί και η λογική μου για να προχωράει το θέμα ΄)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω να υπάρχει όργανο που να μη σετάρεται με τίποτα.

 

προσωπικά, η squier affinity που πήρα και προσπάθησα να μάθω να σετάρω πάνω της, έχει ένα τάστο μάλλον κακοβαλμένο οπότε αναγκάστηκα να ανεβάσω το action για να τη φέρω εκεί που θέλω.

 

όπως και νά'χει εγώ πιστεύω πως αν το intonation σου είναι σωστό, το ύψος των χορδών μπορείς να το ρυθμίσεις με βάση το πώς σου κάθεται όταν παίζεις.

φτιάχνεις truss rod, παίζεις λίγο, ρυθμίζεις, ξαναπαίζεις, ξαναρυθμίζεις, φτιαχνεις intonation και είσαι μια χαρά! ά! και εννοείται πως κουρδίζεις όλη την ώρα, ε? ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο κατασκευαστικά χάλια η σκουάιερ που να μη σετάρετε με τίποτε,έτσι ? μη παιδεύομαι και τσάμπα δηλαδή...

 

καινουργιες χορδες εβαλες?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια,καινούριες,το θέμα είναι ότι πρέπει να περιμένω να πληρωθώ να πάρω νάτ για να δούμε τι παίζει,όπως πάντα,τωρα που έγινε η ....θάλασσα γιαούρτι,έχασα το κουτάλι  ;D

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα νέο nut αλλά να έχεις μαζί και το παλιό για να μη σου δώσουν ό,τι να 'ναι. Και ΜΗΝ πληρώσεις πολλά, κανά δυο ευρώ έχει ακόμη και στο Νάκα... Αν βρεις, πάρε nut από γραφίτη καθώς βελτιώνει αρκετά τη σταθερότητα του κουρδίσματος αλλά να μη κοστίζει πολύ.

Γενικά η squier μπορεί να σεταριστεί ικανοποιητικά αλλά θέλει να δει κανείς όλες τις παραμέτρους του σετάπ:

Το intonation μπορεί να "φεύγει" λόγω άλλων παραγόντων: 

-το τρέμολο(είναι πολύ οικονομικό και θέλει πατέντες για να στρώσει),

- το nut αν δεν έχει και λίγο μολύβι περασμένο στα slots,

-η βέργα που μπορεί να είναι αρκετά χαλαρή σε relief.

Ειδικά στο τρέμολο, τα βαγονάκια ίσως να θέλουν αρκετή μετακίνηση ώστε να δεις αποτέλεσμα και ένα tip για το τρέμολο:

 

  Στην πλάτη της κιθάρας, στις τρύπες της βάσης του τρέμολο που μπαίνουν οι χορδές, βάλε ένα allen κατάλληλο και χτύπησέ το λίγο με ένα σφυράκι ώστε να σπρώξει πιο μέσα το "κεφαλάκι" της χορδής. Εφάρμοσέ το και στις εξι χορδές. Θα δεις ότι το κούρδισμα θα χαλάσει κι αυτό είναι καλό, ξανακουρδίζεις και έχεις πλέον μια σταθερότερη (σε κούρδισμα) κιθάρα!

 

Υ.Γ.: δες και το παρακάτω λινκ για συμβουλές:

http://www.projectguitar.com/tut/tutorial1.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους σας,θα κάνω και το κολπέτο στο ιουιο,προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.Νάστε καλά όλοι.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου