Προς το περιεχόμενο

Αποτυχημένος .....setuporas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον φιλε μου τα πραγματα ειναι απλα Το να σκαλιζουμε πραγματακια τα οποια δεν κατεχουμε (ασχετα τις παιχτηκες μας γνωσεις) φυσικο και βεβαιο ειναι να γινουν λαθη πολλες φορες και σοβαρα. Γι αυτο λοιπον η συμβουλη μου σαν ειδικος ειναι να μην τα πειραζουμε αν δεν ξερουμε το καθ ενα τι κανει που αποσκοπει και τι σημασια εχει πανω εκει που ειναι. Τωρα εσπασες ενα nut μετα μπορει να χαλασει κατι αλλο.. Το τεχνικο θεμα καθε οργανου ανηκει σε γνωστες!! Ενας μαστορας θα στην σεταριζε ωραιοτατα και με πολυ μικρο κοστος!

 

το μικρο κοστος ειναι τα 40 ευρο (μαζι με το κοστος των χορδων..) για ενα οργανο αξιας 100 ευρο???κανε της οτι θες της κιθαρας...αν μαθεις να τη σεταρεις μονος σου θα γλυτωσεις και εσυ και η τσεπη σου στο μελλον απο τις "γνωσεις" των ειδικων...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το μικρο κοστος ειναι τα 40 ευρο (μαζι με το κοστος των χορδων..) για ενα οργανο αξιας 100 ευρο???κανε της οτι θες της κιθαρας...αν μαθεις να τη σεταρεις μονος σου θα γλυτωσεις και εσυ και η τσεπη σου στο μελλον απο τις "γνωσεις" των ειδικων...

 

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα,και ταυτόγχρονα ξεκαθαρίζω ότι με το να μάθω (άν) να σετάρω την κιθάρα μου,θα με κάνει προσωπικά ευτυχισμένο,και απο την άλλη ποτέ δεν θα με θεωρήσω luthier,φυσικά για οτιδήποτε ειδικότερο θα πάει μάστορα,και θα χαρώ να τον πληρώσω εφόσον με ικανοποιήσει.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκεί και πέρα,το intonation δεν ερχόταν με τίποτε,ειδικά στα καντίνια,δηλαδή με κέντρο συντονισμένη ανοιχτή χορδή,είχα πάντα μείον 25% απόκλιση στο δωδέκατο.Δεν πτοούμαι,θα πάρω μερικά nuts και θα πειραματιστώ,το πολύ πολύ να αποτύχω πάλι και να την πάω σε μάστορα.Δώστε μου όμως τα φώτα σας για το προβληματικό intonation,και μια τελευταία ερώτηση.Ποιά είναι η χρυσή τομή του ελάχιστου action σε συνδυασμό με απουσία fretting buzz,υπάρχει κάποιος κανόνας,ή ρυθμίζεις και ψάχνεσαι μέχρι να σου "κάτσει" καλύτερα ? Και τελικά πειραματιζόμενος υπάρχει περίπτωση να καταστρέψω τελείως το όργανο ή η χειρότερη καγκουριά που μπορούσα να κάνω είναι αυτή που ήδη έκανα ?

Ευχαριστώ

 

Δημήτρης

Phd Setup Defector

Mcsc Strato Destroyer

Διδάκτωρ αποτυχημένος εκτελεστής/συνθέτης.

 

φιλε μου καλησπερα :)

μην τρελλαινεσαι για το Intonation...εχω δει κιθαρες που κοστιζουν 10 φορες σαν την squier (no offense,ειναι τρελλο value for money οργανο..) και να φαλτσαρουν...αυτο που θελω να πω ειναι οτι το Intonation μπορει να μην ερθει και 100% ακριβως...δωσε τοπο στην οργη :P...κ καταστροφεας επειδη δοκιμασες να σεταρεις τη συγκεκριμενη κιθαρα μονος σου δεν εισαι...ισως..το μονο κουλο που παιζει να κανες,ητανε να πας να ξεκολλησεις το Nut μονος σου!!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι για το χάλι μου,και πολύ μου πέφτει η squier,είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο τον ήχο και την αίσθηση της.Το θέμα είναι γαμώτο ότι εαν αρχίσεις να ασχολείσαι και όσο το ψάχνεις,τόσο τρώς απογοήτα.....δηλαδή εν μέρει

αν πείς "δε με νοιάζει,δε θέλω να ξέρω ούτε για intonations,action,και όλα τα σχετικά",θα είσαι ευτυχής,αλλά τελικά προτιμώ να ξετυφλώνομαι,κι ας τσούζει ενίοτε....

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Πάντα, έκανα intonation μόνος μου στην πρωτη μου κιθάρα (αυτή στο avatar) και πείραζα και το ύψος της γέφυρας το οποίο μου άρεσε λίγο ψηλά  ;D , και λάθη έκανα και δεν παίρνανε σωστά οι μαγνήτες αλλά έμαθα πέντε πράγματα. Με τα χρόνια άρχισα να σκαλίζω και truss rod και μια ρυθμισούλα στους μαγνήτες  την κάνω σύμφωνα με τα αυτιά μου (εδώ μπαίνουν και τα χρήσιμα tips του noiz), και από μάστορα ακόμα να την πάρω κάτι σε ύψος  μαγνητών π.χ. παίζει να το αλλάξω ελαφρά. Έτσι, μπορω να πω  ότι η τριβή σε κάνει πιο άνετο με το όργανο, γενικότερα. Κι έχω δει και παραδείγματα. 

    Ένας φίλος, θυμάμαι, πρέπει να έψαχνε κάτι στο τρέμολο της parker του για ώρες. Νομίζω έψαχνε μια βίδα που κλειδώνει τρέμολο- ούτε θυμάμαι πως είναι αυτες οι κιθάρες ;D. Είχε πελαγώσει, μιλάμε, νόμιζε ότι ήταν ελαττωματική(!!!) την παίρνω κι εγώ να δω και λες κι από τύχη το βρήκα με τη μία. Η εμπειρία, λοιπόν, σε κάνει καλύτερο κι αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.

 

 

Κι αν σήμερα είμαι ευχαριστημένος με το πως θα διορθώσω ό,τι προκύψει σε μια κιθάρα ( στο μέτρο των δυνατοτήτων μου γιατί δεν είμαι μάστορας), φανταστείτε ότι στην πρώτη αλλαγή χορδών της fender με το αναθεματισμένο το floyd roseII ( ε, κι εγώ 15 χρονών ήμουν-έρχεται το καλό τώρα ;D) έβγαλα ολόκληρη τη γέφυρα για να δω πως μπαίνουν οι χορδές!!!!!! (γέλια)

    αφου δεν την κατάστρεψα την κιθαρίτσα...... ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρυση τομη μεταξυ fret buzz και χαμηλου action για μενα ειναι απλα να μην εχεις ιδιαιτερα χαμηλο action :P.

Εκτος κ αν παιζεις μονο malmsteen οπου επι τουτου δε σε νοιαζει κ το fret buzz...

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρυση τομη μεταξυ fret buzz και χαμηλου action για μενα ειναι απλα να μην εχεις ιδιαιτερα χαμηλο action :P.

Εκτος κ αν παιζεις μονο malmsteen οπου επι τουτου δε σε νοιαζει κ το fret buzz...

 

ο Malmsteen εχει...ενα-δυο ΠΟΝΤΟΥΣ action... :) :) (οπως και σχεδον ολοι οι παικταραδες ;) )

 

Απο εκεί και πέρα,το intonation δεν ερχόταν με τίποτε,ειδικά στα καντίνια,δηλαδή με κέντρο συντονισμένη ανοιχτή χορδή,είχα πάντα μείον 25% απόκλιση στο δωδέκατο

 

ρε,συ μηπως δεν ξανακουρδιζεις την ανοικτη χορδη καθε φορα που μετακινεις τα σελακια?

 

φυσικα και πρεπει να μαθεις να σεταρεις την κιθαρα ΜΟΝΟΣ σου (το nut ομως γιατι το πειραξες? ;D) ,κιθαριστας που δεν ξερει να σεταρει την κιθαρα του ισουται με οδηγο που δεν ξερεις να αλλαξει λαστιχο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως μη πάρεις τους κανόνες για την αποσταση ταστιέρας-χορδών τοις μετρητοίς.

 

ένας πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας στο πόσο χαμηλά είναι το "πιο χαμηλό δυνατό" action είναι τα τάστα.

 

σε φτηνες κιθάρες συχνά αναγκάζεσαι να ανεβάσεις λίγο το action για να μην ακουμπάει χορδή σε ένα συγκεκριμένο κακοβαλμένο τάστο ας πούμε.

 

γενικά εγώ προτιμώ στις χορδές που παίζω με πιο πολλή ατάκα, στα καντίνια δηλαδή, να έχω όσο το δυνατό λιγότερο μπαζζ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Malmsteen εχει...ενα-δυο ΠΟΝΤΟΥΣ action... :) :) (οπως και σχεδον ολοι οι παικταραδες ;) )

 

ρε,συ μηπως δεν ξανακουρδιζεις την ανοικτη χορδη καθε φορα που μετακινεις τα σελακια?

 

φυσικα και πρεπει να μαθεις να σεταρεις την κιθαρα ΜΟΝΟΣ σου (το nut ομως γιατι το πειραξες? ;D) ,κιθαριστας που δεν ξερει να σεταρει την κιθαρα του ισουται με οδηγο που δεν ξερεις να αλλαξει λαστιχο...

όχι αγαπητέ Νίκο,ασφαλώς και ξανακούρδιζα,γι αυτό μου έμεινε και η απορία γιατί ειδικά τα καντίνια ήταν τόσο εκτός intonation ενω οι τυλιχτές τρωγότανε...το κωλονάτ το πείραξα γιατί βάσει των οδηγιών σου με το καποτάστο στο πρώτο αν θυμάμαι καλά και μέτρηση τσιγαρόχαρτου στο δεύτερο,δεν έμπαινε ούτε τσιγαρόχαρτο.Οπότε σκέφτηκα (αφελώς ίσως) ότι έπρεπε να βγάλω το νάτ κα να βάλω απο κάτω ένα αντίστοιχο φιλεράκι,για να ανυψώσω τις χορδές και να έχω την προαναφερόμενη απόσταση.....πάραυτα τζίφος,αλλά όπως είπες περι οδηγού και λάστιχου,ναι,δεν θα της περάσει,του κερατά,πρέπει να μάθω να τη σετάρω,είναι ....θέμα τιμής πλέον.Τελικά πες μου γιατι δεν έχω καταλάβει κάτι.Τι πειράζει αν έχεις πχ νατ κομμένο για 12ρες,και βάλεις 10ρες ? Αφού στην ουσία το βάθος δεν μας ενδιαφέρει,τι πειράζει να έχει μια σχετική άνεση στο πλάτος η χορδή ? Αν θες λύσε μου την απορία σε παρακαλώ.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου