Προς το περιεχόμενο

-Εξομολόγηση Σκέψεων-


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά πιστεύω άμα δώσω τον εξοπλισμό μου για κάνα καλό ακουστικό οργανάκι, μια χαρά θα ευφραίνει την καρδία μου.

 

 

Είσαι στο σωστό δρόμο ;)

 

Καλημέρα. Αν μπορείς να φύγεις μη το σκέφτεσαι. Το έκανα εγώ, όχι επειδή ήμουν μάγκας αλλά γιατί ήταν η καλύτερη επιλογή που μπορούσα να κάνω. Τώρα πια που υπάρχει το internet χάνεις πολύ λίγα ζώντας στην επαρχία και κερδίζεις παρά πολλά.  Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα  από μένα.

Αποφάσισα(με) μετά τον διορισμό μου να ζήσουμε οικογενειακά στην κωμόπολη της γυναίκας. Υπήρχε σπίτι μονοκατοικία, το οποίο από μόνο είναι μία τεράστια βελτίωση σε σχέση με τις πολυκατοικίες-κλουβιά της πόλης.

Χάνω απειροελάχιστο χρόνο σε μετακινήσεις καθημερινά, στις υπηρεσίες τελειώνω σε απίστευτο χρόνο, όλοι με ξέρουν δεν χρειάζεται ούτε ταυτότητα.

Ο γιός μου πηγαίνει δημοτικό στο σχολείο που απέχει 50 μέτρα από το σπίτι, ο παιδικός σταθμός που θα πάει του χρόνου η μικρή είναι δίπλα στο δημοτικό.

Βλέπω πράσινο!!!

Έχω πολύ περισσότερο χρόνο για κιθάρα από ότι αν έμενα Θεσσαλονίκη (πάντα βέβαια αν έχεις μικρά παιδιά ο χρόνος αυτός δεν είναι πολύς)

Α ναι, έφτιαξα και ένα πρόχειρο home studio σε ένα δωμάτιο στο ισόγειο, όπου δεν με ενοχλεί κανένας. Νιώθω λίγο τυχερός.

Σου εύχομαι καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

gskar: Ψιλο ζηλεύω και καταλαβαίνω όλα αυτά που λες. Εγώ κάνω 10 λεπτά με το αυτοκίνητο για το κάθε παιδι... (οχι, δεν τα πάω με το ποδήλατο. Εξυπνοι! ;D).

 

Αλλά πώς να παρατήσω ΟΛΗ την οικογένεια; Γονείς μου, γονείς της συζήγου, αδέρφια, ξαδέρφια, φίλους, και να παω εκτός Αθηνών. Είναι ρε μαμώτο, πολύ δύσκολο! Και είναι κρίμα, γιατι μου αρέσει το έξω, δεν έχω πρόβλημα με μικρότερες πόλις (έχω ζήσει Γιάννενα κάποια χρόνια και ημουν πολύ πολύ καλά!) και όλα αυτά...

 

Αλλά... η οικογένεια είναι οικογένεια... δυστυχώς ή ευτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βουκολικοτητα !!..δεν με χαλαει καθολου..απλα θα μου λειψουν ολες οι αστικες μου συνηθειες..και φυσικα οι δικοι μου ανθρωποι.

Ε δεν ειπαμε να παμε και στη ξενιτια, ρε συ Korgious και υπολοιποι, στο κατω κατω δεν ειναι και τοσο μεγαλη η Ελλαδα πια, εννοειται πως θα επισκεπτομαι τους δικους μου και αυτοι εμενα.

Μπραβο σου gskar +1000 για την επιλογη σου, ζηλευω κι εγω φουλ. ;D

Νικολα, Γιαννενα πρωτοπηγα περσι τετοια εποχη, και τα ερωτευτηκα! Και σιγουρα δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απ΄την Αθηνα, αντιθετως μαλιστα η Αθηνα θα πρεπε να τα ζηλευει ;)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον διορισμό μου

Α, ώστε βολεμένος ο κύριος ;D

Αλλά πώς να παρατήσω ΟΛΗ την οικογένεια; Γονείς μου, γονείς της συζήγου, αδέρφια, ξαδέρφια, φίλους

Δεν είναι κρίμα να σε κρατάνε πίσω ενώ θα μπορούσες να είσαι... πασάς στα Γιάννενα?

 

Αν υπάρχει δυνατότητα να βγάζει κανείς σχεδόν τα ίδια χρήματα στην επαρχία (που

σημαίνει πολύ ανώτερη ποιότητα ζωής) είναι παράλογο να σαπίζει εκεί κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια στιγμη:

 

Οσον αφορα το life expectancy που ανεφερα πριν, τραβηξτε ενα line of best fit. Θα δειτε τον λογο για τον οποιο εδωσα αυτο το link. To ανθρωπινο ειδος εχει ανοδικη πορεια (trend) στο life expectancy απο τοτε που πατησε ποδι στον πλανητη. Οταν συνεβη η βιομηχανικη επανασταση, ο πλανητης ξαφνικα "βρωμισε" με αποτελεσμα να πεθαινει ο κοσμος στα αστικα κεντρα σαν τις μυγες, λογω των συνθηκων ζωης κλπ. Και ομως, η οποια προοδος εγινε απο τοτε καταφερε να αστισταθμισει τα προβληματα αυτα, αρκετα ωστε να συνεχιστει αυτο το ανοδικο trend. Τωρα το μελλον μπορει να φαινεται ζοφερο, αλλα αντι να πανικοβαλομαστε, μηπως ειναι προτιμοτερο να προσπαθησουμε να εξελιχθουμε ωστε να βελτιωσουμε τη ζωη μας, οπως γινοταν παντα?

 

Ιmho, πρεπει να καταλαβουμε οτι εθελουσιο undo στην εξελιξη ΔΕΝ υπαρχει.

 

Τωρα αν καποιος αποφασισει οντως να κανει αυτο που ειπε ο Harald και να ζησει μια μινιμαλιστικη ζωη χωρις χρηματα, εμπρος. Του ευχομαι τα καλυτερα, να ευτηχησει, να κανει την οικογενεια του, να βρει την ησυχια του. Ελπιζω ομως οταν το παιδι του παθει ανεμοβλογια να ερθει στα συγκαλα του και να το παει σε ενα γιατρο (ο οποιος δε παιζει να θελει για πληρωμη κατα κατοσταρια κιλα ντοματες) αντι να το αφησει να πεθανει.

 

Περι του αρχικου post τωρα, του οποιου ο κυριος αξονας ηταν οχι το οτι παω στο χωριο, αλλα το οτι παραταω τα χρηματα και αλλαζω ριζικα τροπο ζωης. Προτου συνεχισουμε, μια διευκρινηση:

 

Εννοεις πραγματικα και κυριολεκτικα αυτα που εγραψες στο ποστ και να μην ξαναπιασεις χρηματα στα χερια σου, ωστε να συνεχισουμε να παραθετουμε τρυπες στο ολο σχεδιο, ή ηταν απλα ενα φανταχτερο ποστ με μπολικη φανφαρα για να πεις οτι μετακομιζεις στο χωριο σου για να γλυτωσεις το νοικι?

 

 

Η τρομακτικη πλειοψηφια των ανθρωπινων πολιτισμων, απο αρχαιοτατων χρονων, καθιερωσε ενα κοινο μεσο συνναλαγης με το ονομα χρημα, ειτε αυτο ηταν αλατι, ειτε κοχυλια ειτε κερματα. Και το εκαναν επειδη υπηρχε παρα παρα πολυ καλος λογος να το κανουν. Οποτε να με συγχωρειτε αν φαινομαι αποτομος, αλλα οταν ακουω καποιον να λεει "θα ζησω μια ζωη χωρις χρημα, βασισμενος σε ανταλαγες υλικων αγαθων" το πρωτο που σκεφτομαι ειναι "που πας ρε καραμητροοοοοοοοο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε harald

 

κατ' αρχάς λυπάμαι για το αδιέξοδο στο οποίο έχεις (ή είχες) βρεθεί, και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο τώρα που γυρίζεις σελίδα - ή μάλλον αλλάζεις τόμο

 

ωστόσο θα μου επιτρέψεις ελπίζω:

 

1. μήπως αυτή η περιφρόνηση προς το χρήμα ανάγεται στο "όσα δε φτάνει η αλεπού...";

 

2. πιστεύεις ειλικρινά πως θα ζήσεις χωρίς να ξαναπιάσεις χρήμα;

 

3. την ταινία "into the wild"  την έχεις δει; βασίζεται σε πραγματική ιστορία και σου ταιριάζει γάντι

 

καλή τύχη!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι του αρχικου post τωρα, του οποιου ο κυριος αξονας ηταν οχι το οτι παω στο χωριο, αλλα το οτι παραταω τα χρηματα και αλλαζω ριζικα τροπο ζωης.

Aκριβως.

Ο φιλος Harald αντιμετωπιζει ενα αδιεξοδο(με το δικο του τροπο)και το ριξαμε ολοι

στο οικολογικο και την ωραια κ ξενοιαστη ζωη στο χωριο και ''αντε μεγαλε μπραβο και μεις μαζι σου να σου στελνουμε γραμμα(οχι μειλ)απ την πρωτευουσα..

Φιλε Harald,στο ξαναπα,ΟΛΑ θα στρωσουν.Θαρρος θελει,οχι φιλοσοφια...

Αν θες,καλοκαιρι ερχεται,πηγαινε στο χωριο σου κατσε λιγο,και μη βιαζεσαι..

Καλη τυχη σε ολα φιλε μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε και ηρεμησε το σωμα σου και το μυαλο σου..και ασε τον χρονο να σου δειξει που θα πας φιλε μου! Δεν ειναι στα χερια σου το οποιο χρονοδιαγραμμα,στα χερια σου ειναι οι επιλογες σου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς gdevelek:

1) οι αλεπουδες πλεον ο,τι δε το φτανουν, πηδανε (και μας μαζι) και το πιανουν ;)

2) Θελω να το ελπιζω οσο ουτοπικο κι αν φαινεται, αλλα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι μπορω να μειωσω την εξαρτηση μου απο αυτο. Στη τελικη οτι λιγοστα χρηματα περνουν απ' τα χερια μου απο κανα σεταρισμα η καμια επισκευουλα ισα που με φτανουν να συντηρω τα οργανα μου.

3) Δεν τη ξερω, και μου κινησες το ενδιαφερον. Θα κατσω να το δω.

 

Προς freerock: Επαναλαμβανω για αλλη μια φορα οτι δεν βιαζομαι, και οτι κανω θα γινει μεθοδικα. Αυτο που λεει o Korgious, θα κατσω να ηρεμησω το μυαλο μου και το σωμα μου, αλλα οχι εδω, το κλιμα δεν ενδεικνυται. ;)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εδω...ουτε αναμεσα σε κοινωνικα φορουμ και συζητησεις...πηγαινε εξω..στην εξοχη..στην φυση..σε οικειο δικο σου περιβαλλον..ολοι μας πιανουμε το 0..ολοι μας ανακετευουμε την τραπουλα..ολοι μας τα βλεπουμε απο αλλη οπτικη γωνια...βρες γαληνη,ησυχια και ηρεμια.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου