Προς το περιεχόμενο

-Εξομολόγηση Σκέψεων-


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το δημόσιο το έφερα ως παράδειγμα, μπορώ να προσθέσω τους φαρμακοποιούς

 

δεν μίλησα για κανόνα ότι "αυτοί που πετυχαίνουν δεν είναι οι πραγματικά άξιοι", ούτε υποστήριξα πως "αυτοί που ανέρχονται 'υπογείως' είναι περισσότεροι με αυτούς που ανέρχονται με την αξία τους"

 

έγραψα απλά πως υπάρχουν αρκετά τέτοια παραδείγματα που ανατρέπουν το "αν αξίζεις, θα ανταμειφθείς, αν όχι, θα πατώσεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εκεί είναι που διαφωνούμε (ή και όχι ίσως). Όπως το βλέπω, το ότι υπάρχουν αρκετά όντως παραδείγματα "ανάξιων", δεν σημαίνει ότι η προσπάθεια δεν αξίζει τον κόπο και ότι δεν σου αυξάνει τις πιθανότητες να πετύχεις. Να προσπαθείς όμως, όχι να αξίζεις αξιωματικά και αόριστα. Άλλωστε, το να μην προσπαθείς εξ ορισμού δεν σε βοηθά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξαναφερνω στην επιφανεια για να μην περασει στο ντουκου!

 

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να εισαι σχεδον ανεργος σχεδον πεντε χρονια!

Λες αν καταλαβα καλα πως δεν εχεις δουλεψει καθολου την τελευταια 2ετια.

Αν επιτρεπεται –και χωρις να το εκλαβεις σαν προσωπικη επιθεση- πως ζεις όλα αυτά τα χρονια?

 

Και κατι ακομα!

Λες πως εισαι χρεωμενος σε καποια τραπεζα λογω της αγαπης σου για την μουσικη?

Δηλαδη?

Δεν ειχες μονιμη δουλεια και σταθερο εισοδημα, αλλα πηγες και πηρες καποιο δανειο για να αγορασεις κιθαρα?

 

 

 

εγω εξακολουθω να ενδιαφερομαι για τις απαντησεις στα δυο πραγματα που ρωτησα παντως.

απο αυτες τουλαχιστον εξαρτωνται ορισμενες σκεψεις ακομα, που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας αφου απαντησει ο φιλος που ανοιξε το θεμα.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να εισαι σχεδον ανεργος σχεδον πεντε χρονια!

Λες αν καταλαβα καλα πως δεν εχεις δουλεψει καθολου την τελευταια 2ετια.

Αν επιτρεπεται –και χωρις να το εκλαβεις σαν προσωπικη επιθεση- πως ζεις όλα αυτά τα χρονια?

 

Και κατι ακομα!

Λες πως εισαι χρεωμενος σε καποια τραπεζα λογω της αγαπης σου για την μουσικη?

Δηλαδη?

Δεν ειχες μονιμη δουλεια και σταθερο εισοδημα, αλλα πηγες και πηρες καποιο δανειο για να αγορασεις κιθαρα?

Σχεδον ανεργος για σχεδον 5 χρονια, δεν ειπα. Ειπα οτι εχω να εργαστω μονιμα σχεδον 5 χρονια, δηλαδη πριν 5 χρονια παρα κατι, ναι, ειχα μονιμη εργασια που την αφησα λογω στρατιωτικων υποχρεωσεων. Τη τελευταια 2ετια εχω εργαστει κατα καιρους αλλα δε στεριωσα πουθενα, με ολο το φταιξιμο δικο μου. Ισως γιατι δεν εριξα αρκετα τον εγωισμο μου, οχι γιατι δε με καλυπταν τα χρηματα αλλα γιατι δεν μου εμενε χρονος και ενεργεια να ζησω και λιγο αυτα που εβγαζα...

Με συντηρουν οι γονεις μου, και οταν λεω με συντηρουν, εννοω τη στεγη, τη τροφη, ρευμα, νερο και οχι "πατερα σκασε κανα 20αρι να παω να βολταρω". Τα λιγοστα εξοδα που εχω καθε μηνα τα καλυπτω με κανα σερβις η επισκευη οργανου η PC η οτιδηποτε αλλο περναει απ'το χερι μου σε κανα φιλαρακι και οταν το επιτρεπει ο καιρος street music ;)

Χρεωμενος στη τραπεζα, δηλαδη, το καιρο που δουλευα σε εκεινη τη μεγαλη εταιρια, μαζι με το λογαριασμο μισθοδοσιας μεσω της τραπεζας, πηγαινε πακετο και πιστωτικη.

Ε ειχα ξεμεινει απο κιθαρα εκεινο το καιρο, ο marshallακος μου ειχε τα μαυρα του τα χαλια, ε δεν αντεξα και εκανα τη κινηση, λαθος η σωστη δε ξερω, αλλα σιγουρα δε το μετανοιωνω. Μη φανταστεις οτι πηγα και πηρα και κανα VOS με SOLDANO, ενα Epi Les Paul custom, 2 seymour duncan και ενα kustom defender.

 

Σε θαυμαζω που δουλευεις σε τηλ. κεντρο, το δοκιμασα αλλα δεν ειχα τα αποθεματα υπομονης που χρειαζονται για κατι τετοιο...

 

Αυτο που επισης θελω να επισημανω, ειναι οτι πλεον ο δυτικος κοσμος εχει αδειασει απο παραγωγικες εργασιες και εχει γεμισει "παροχους υπηρεσιων". Εννοειται πως και οι δυο τομεις ειναι αναγκαιοι αλλα πλεον ο ζυγος εχει κατσει στο δευτερο σκελος. Γι' αυτο και εχουμε γεμισει απο πλεον οχι απλα ανεργους αλλα και αεργους εκπαιδευτικους, δημοσιους υπαλληλους, στελεχη επιχειρησεων κτλ. Τσαγκαρηδες, καφεκοπτεια, επιπλοποιοι, παντοπωλεια, ψαραδικα και ενα σωρο αλλα, τους δωσαμε μια κλωτσια και τους βγαλαμε εκτος, χαρην των αντιστοιχων μεγαλοκαταστηματων ξενικων "ενδιαφεροντων".

 

Να πω οτι το ποστ μου δεν ηταν για να συζητησουμε το "εγω" αλλα το "εμεις", γιατι μεχρι τωρα εχουμε ασχοληθει με το αν θα παω εγω στο χωριο, γιατι εγω ειμαι ανεργος, γιατι εγω ειμαι χρεωμενος... Τι εγινε, τα υπολοιπα αποσιωπηθηκαν; ::)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου