Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία Κεφαλής-καμπίνας (τι πρέπει να ξέρουμε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  ...εγω ρε παιδια, εχω εναν peavy 100watt all tube (head, mono) και μια καμπινα με 2 celestion 12" συνολικης ισχυως 130watt (8Ω, 65watt εκαστο).

 

Ο ενισχυτηρας μου εχει 2 εξοδους και λεει paralleled και ενα impedance switch 4-8-16Ω.

Η καμπινα βγαζει 2 καλωδια, ενα για καθε ηχειο που σημαινει οτι το καθε jack μπορει να "αντεξει" εως 8Ω και 65watt ισχυως. Οταν τα συνδεω ΚΑΙ τα δυο πιο impendabce πρεπει να διαλεξω?

 

Εχω παρατηρησει οτι οταν βαζω το ενα ηχειο (8Ω 65watt) και το mpendance switch στο 8Ω, φυσικα, εχει κάπως υψηλοτερη ενταση απο οταν βαζω και τα δυο και αφηνω το imp. sw. στο 8Ω, στην ιδια τιμη του master volume.!

 

τα ηχεία έχεις δει τι γράφουν επάνω ? ή το υποθέτεις?

ΑΝ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΤΑ 8 ΩΜ

 

 

αν όντως είναι στα 8 ΩΜ όπως λες και τα συνδέσεις με δύο διαφορετικά καλώδια πάνω στον ενισχυτή σου με τις παράλληλες εξόδους τότε πρέπει να τον βάλεις στα 4 ΩΜ αλλιώς θα τον κάψεις διοτι συνδεεις παραλληλα δυο 8 ΩΜΑ αρα εισαι στα 4 ΩΜ

 

αν όντως είναι στα 8 ΩΜ τότε όταν συνδέσεις την καμπίνα με ΜΟΝΟ καλώδιο υπάρχουν δυο επιλογές :

 

η πρωτη που φαντάζομαι ότι πρεπει να ισχυει με εσενα ,ότι συνδέονται σε σειρά δυο 8 ΩΜ αρα βγαινει σύνολο 16 ΩΜ και επειδή εσυ αφήνεις τον ενισχυτή στα 8 ΩΜ αφενός δεν καίγεται αλλα αφετέρου ακούγεται λιγότερο δυνατα.

 

η δευτερη επιλογή που δεν νομίζω να ισχύει διότι θα πρεπει να ακουγόταν δυνατότερα και όχι πιο σιγά αν ίσχυε

είναι όταν τα παίζεις ΜΟΝΟ να τα συνδέει παράλληλα και να είναι το σύνολο στα 4 ΩΜ αλλα σε αυτή την περίπτωση κυνδυνεύεις πάλι να κάψεις τον ενισχυτή αν τον αφήσεις στα 8 Ωμ  θα πρεπει να ακουγόταν δυνατότερα.

 

ενας ευκολος τροπος είναι σε κάθε περιπτωση να μετρας με ένα πολυμετρο πανω στο βυσματακι που θα μπει στον ενισχυτή την αντισταση και να εισαι σιγουρος

 

επίσης τα 130 WATT καμπίνα με τον 100'αρη αν τον ανοίξεις πάνω από την μέση την έχεις κάψει στο φτερό.

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο ενισχυτής μάλλον ο μετασχηματιστής εξόδου του ενισχυτή κινδυνεύει να καεί μόνο στην περίπτωση που η καμπίνα είναι σε μικρότερα ΩΜ από αυτά που έχουμε επιλέξει στον ενισχυτή, δηλαδή Π.Χ ο επιλογέας στα 16 Ωμ και η καμπίνα να είναι 8 Ωμ ή να έχουμε συνδέσει δύο καμπίνες στα 16 Ωμ πάνω στον ενισχυτή και να έχουμε ξεχάσει ότι βάζοντας και την δευτερη επάνω πρέπει να τον γυρίσουμε στα 8 ΩΜ

 

Αν ο ενισχυτής έχει ξεχαστεί σε μικρότερα ΩΜ και η καμπίνα είναι σε μεγαλύτερα δεν έχουμε ζημιά απλά παίζει πιο χαμηλά η καμπίνα. Επομένως μπορούμε να παίξουμε 16αρα καμπίνα με τον ενισχυτή στα 8 ή τα 4 χωρίς κανένα πρόβλημα θεωρητικά

Μέγα λάθος από τη στιγμή που μιλάμε για ενισχυτή λυχνίας!

 

Από το αρθράκι,

- Το προς τα πάνω mismatch, δηλαδή υψηλό φορτίο ή ακόμη χειρότερα καθόλου φορτίου (τίποτα στην έξοδο) είναι πολύ πιο επικίνδυνο. Και αυτό γιατί συσσωρεύεται ενέργεια στον Μ/Σ εξόδου που δεν μπορεί να «φύγει», με αποτέλεσμα να δημιουργούνται εσωτερικά arcs που καταστρέφουν τις εσωτερικές μονώσεις, με φυσικό επακόλουθο καπνούς και «ψήσιμο» του εξόδου εκτός και αν είμαστε τυχεροί και ανοίξει πρώτα κάποια ασφάλεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγα λάθος από τη στιγμή που μιλάμε για ενισχυτή λυχνίας!

 

Από το αρθράκι,

 

 

με μετασχηματιστές ασχολείσαι και σίγουρα ξέρεις κάτι παραπάνω , αλλά όπως θα έχεις δει γενικά κυριαρχούν και οι δύο απόψεις για το mismatch του φορτίου προς τα επάνω , εγώ είμαι της άλλης σχολής δυστυχώς , αλλά καλό είναι ο κόσμος ή να εμπιστευτεί την δική σου συμβουλή σαν πιο ειδικός στο συγκεκριμένο θέμα ή να κάνει το ιδανικό να ταιριάξει απόλυτα τα impedances :)))

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ίδιο αρθράκι,

Υπάρχουν κάποια ασφαλή mismatch αλλά θα πρότεινα να μην τα αναφέρουμε εδώ γιατί το πόσο ασφαλή είναι εξαρτάται καθαρά από την κατασκευή του ενισχυτή και σε περίπτωση που σε κάποιον συμβεί ζημιά δεν θα ήθελα να είμαι ο υπαίτιος.  ;D

 

Παίζει πολύ ρόλο η κατασκευή του ενισχυτή (και του μετασχηματιστή)! Υπάρχουν μερικοί ενισχυτές που αν στην έξοδο 8Ω βάλεις 16Ω καμπίνα θα'χεις σίγουρα πρόβλημα. Μέχρι και το κύκλωμα μπορεί να αρχίσει να ταλαντώνει! Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που ότι και φορτίο να βάλεις δεν θα πάθουν τίποτα!  8)

 

Οι περισσότεροι εξόδου που έχω αλλάξει σε επισκευή ήταν από mismatch προς τα πάνω, πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεία έχεις δει τι γράφουν επάνω ? ή το υποθέτεις?

ΑΝ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΤΑ 8 ΩΜ

 

  τα ηχεια ειναι τα Celestion GT12T-75 στα 8Ω (75watt, τελικα!) και ειναι απο την καμπινα

του ART-DST 825 Rules Breaker o οποιος ειναι stereo και εχει 2 εξοδους (L,R), γιαυτο

και τα ξεχωριστα καλωδια!! (ενα για καθε ηχειο!!)

 

 

επίσης τα 130 WATT καμπίνα με τον 100'αρη αν τον ανοίξεις πάνω από την μέση την έχεις κάψει στο φτερό.

 

 

...παιζω πανω απο το 7 και βαζω και το volume boost στα σολιδια!!! wtf?

 

edit

 

dst825.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου