Προς το περιεχόμενο

fender precision bass, back to the roots


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γεια το μπασάκι!

 

Πράγματι για τα χρηματα που δίνεις παιρνεις εκπληκτικο όργανο! Τωρα οσο αναφορα για το pickguard θα ηταν ακομα πιο ωραιο αν ειχε ξεθωριασει και σε διαφορα σημεια!

 

Πριν πας σε flat χόρδες σκεψου το πολυ καλα, διοτι η διαφορα θα ειναι μεγαλη. Αν τυχον το κανεις, επιδιωξε αρκετα μεγαλυτερο action απο αυτο που ειχε το οργανο οταν το πηρες, τουλαχιστο παιξε με το action θα διαπιστωσεις διαφορα στο ηχο του και ειδικα στις flat χορδες!

 

Ωραιοι οι μαγνητες που φοραει, αλλα πιστευω μια αλλαγη την χρειαζονται, εγω θα επελεγα τους SD Antiquites   :D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μεγιές!! Πολύ όμορφο και καλόπαιχτο, αλλά τι το διωξες το καϋμένο το jazz :/

 

There are 2 kinds of people. The "jazz bass" ppl and rhe "P bass" ppl  ;D

Με γειά και απο μένα το μπασάκι σου . Καλόπαιχτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πας σε flat χόρδες σκεψου το πολυ καλα, διοτι η διαφορα θα ειναι μεγαλη. Αν τυχον το κανεις, επιδιωξε αρκετα μεγαλυτερο action απο αυτο που ειχε το οργανο οταν το πηρες, τουλαχιστο παιξε με το action θα διαπιστωσεις διαφορα στο ηχο του και ειδικα στις flat χορδες!

Γιατί ;

Ισα - ίσα. Δεν θα τρίζει καθόλου και θα κατεβάσει το action σαυρα. Που ήδη είναι.

Μην μπερδευούμε το excursion από μάρκα χορδής σε διαφορετική με τον τύπο της χορδής.

 

@ SF

To anodised gold πάει μόνο στο 2-tone sunburst (αλλά και στο blue του Precision Deluxe έχει ενδιαφέρον) που είναι μακράν καλύτερο από το 3-tone αλλά δεν μπορώ άλλο sunburst.

 

There are 2 kinds of people. The "jazz bass" ppl and rhe "P bass" ppl  ;D

Και οι in-between  ;D  ;)

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ;

Ισα - ίσα. Δεν θα τρίζει καθόλου και θα κατεβάσει το action σαυρα. Που ήδη είναι.

Μην μπερδευούμε το excursion από μάρκα χορδής σε διαφορετική με τον τύπο της χορδής.

 

Διοτι σε εμενα δεν αρεσει η μουντιλα, απο οτι καταλαβαινω με το κουτο μυαλο μου μεγαλυτερο action πάλλεται περισσοτερο η χορδη κι ετσι εχει μεγαλυτερη διαφορα ο ηχος.

Κι οντως στην πραξη ετσι εγινε!

 

Επισης κατα την ταπεινη μου παλι αποψη τα Fender ειναι οργανα που δεν θελουν χαιδεμα οι χορδες  ;D αυτο για μενα σημαινει οχι πολυ χαμηλο action.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διοτι σε εμενα δεν αρεσει η μουντιλα, απο οτι καταλαβαινω με το κουτο μυαλο μου μεγαλυτερο action πάλλεται περισσοτερο η χορδη κι ετσι εχει μεγαλυτερη διαφορα ο ηχος.

Κι οντως στην πραξη ετσι εγινε!

 

Επισης κατα την ταπεινη μου παλι αποψη τα Fender ειναι οργανα που δεν θελουν χαιδεμα οι χορδες  ;D αυτο για μενα σημαινει οχι πολυ χαμηλο action.

Κανένα από αυτά που ανέφερες (πέρα από την μουντίλα που είναι θέμα πρωτίστως κατασκευής της χορδής) δεν έχει σχέση με flat vs round. Σε ποιά πράξη έγινε έτσι;

Οι flat χορδές για να ξέρεις, μπορούν να "κρύψουν", λόγω κατασκευής, τριξίματα από ελαττώματα του μπράτσου κάτι που δεν θα μπορούσε να γίνει με rounds.

 

Και με τις flats κοπανας to your hearts content. Οπως κάνει και o Harris των Maiden.  ;)

Ασε που δεν έχει σχέση τι μπάσο έχεις με το πόσο κοπάνημα του ρίχνεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγοντας στην πραξη, εννοω πως οταν εβαλα flats στο μπασο μου, διαπιστωσα μια μουντιλα που με χαλασε αρκετα σε σχεση με τις roundwound που φορουσε, επισης διατηρησα το χαλημο action που ειχε, κι οταν λεμε χαμηλο action εννοω αυτο που οι χορδες θελουν λιγο ακομη για να γλυψουν τα ταστα  :P

 

Με τις flat ομως  διαπιστωσα οτι επρεπε να βαλω περισσοτερη δυναμη για να παρω τον ηχο που θελω με αποτελεσμα τα τριξιματα, κι ετσι αποφασισα να σηκωσω το action αρκετα σε σχεση με πριν, με αποτελεσμα να διαπιστωσω οτι δεν ειχε ουδεμια σχεση με πριν το οργανο και εξαφανιστηκε ο αδυναμος μουντος ηχος που ειχε στην αρχη. Φυσικα flat χορδες ειναι δεν περιμενω να βγαλουν ηχο οπως οι roundwound.

 

Επισης εχει μεγαλη διαφορα να παιζεις σε μπασο με active κυκλωμα απ οτι σε μπασο με passive. Στο πρωτο χωρις ιδιαιτερη δυναμη στα δαχτυλα σου(χαιδεμα) βγαζεις ηχο που βγαζεις στο δευτερο με φυσιολογικη δυναμη.

Αυτο εννοω οταν αναφερω:

Επισης κατα την ταπεινη μου παλι αποψη τα Fender ειναι οργανα που δεν θελουν χαιδεμα οι χορδες  ;D αυτο για μενα σημαινει οχι πολυ χαμηλο action.

 

Το μπασο που διαπιστωσα αυτες τις διαφορες με τις φλατς το επισυναπτω σε φωτο παρακάτω. ;)

 

Den_Se_Xalase.jpg.789a0d9cf1fb06196dc72b24e56d4ee5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο καταλαβαίνω τι λες (αν και ψάχνεις λάθος γιατρειές) αλλά να πω ότι άλλη η συμπεριφορά από και προς τις flats και άλλο οι round.

Εξαρτάται τι ζητάς και τι ψάχνεις.

Με τις flats εχω παρατηρήσει ότι έχουν την ίδια συμπεριφορά με το Preci. To οποίο σημαίνει ότι από μόνο του δε λέει πολλά και δεν ενθουσιάζει με την ευελιξία του και τους ήχους (όπως το ομόσταυλο JAzz ας πούμε) αλλά όταν αρχίσουν τα όργανα, μυστηριωδώς, cuts through the mix εξοχότατα. Το ίδιο και οι flats

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που εχω το παλιο Harris του 2001 οι SPB-3 ΣΠΕΡΝΟΥΝ!Οπως και το οργανο γενικοτερα το θεωρω πολυ καλυτερο απο το τωρινο reissue

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που εχω το παλιο Harris του 2001 οι SPB-3 ΣΠΕΡΝΟΥΝ!Οπως και το οργανο γενικοτερα το θεωρω πολυ καλυτερο απο το τωρινο reissue

Περί ορέξεως ......  ;)

Το πρώτο ήταν με τα χρώματα της West Ham (άλλο μπλε όχι sparkle και με wine pickguard) ?

Το πρώτο αν δεν απατώμαι ήταν basswood και το τωρινό alder, σωστά;

Ωραίο μπάσο, όπως και να χει. Αν και χρωματικά (και μαγνητικά) το καινούριο μου πάει καλύτερα.

Αν και αυτό το άσπρο με το διπλό binding που είχε σε κάποιες συναυλίες, μου άρεσε επίσης πολύ.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου