Προς το περιεχόμενο

Agile guitars, τις ξέρετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελλάδα στέλνει , αλλά:

 

Πληρώνεις τελωνείο όπως προαναφέρθηκε

 

Τα μεταφορικά βγαίνουν πάνω από 100 ευρώ (όταν το είχα τσεκάρει από τη φόρμα στο site δλδ,και ήταν μόνο με fedex).

 

Αν έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα η κιθάρα,δεν υπάρχει υποστήριξη στην ευρώπη και δε φέρει η rondo καμία ευθύνη.

 

 

H μόνη βιώσιμη λύση είναι να έχετε middle man (ή woman αν είναι καμιά θείτσα) στην Αμερική.

 

 

H ιντερνετική κοινή γνώμη είναι πως πρόκειται για καλές κιθάρες για την τιμή τους,που καλύπτουν ακόμα και entended range,fanned frets, κτλ.

 

 

 

Σημειωτέον,1-2 φορές το χρόνο ο Curt ανοίγει τα semicustom orders,όπου μπορείς να επιλέξεις από κάποια σχήματα agile ένα μικρό κατάλογο με επιλογές (αριθμό χορδών,scale,fretboard,body,finish,pickups),και νομίζω μια φορά το χρόνο το custom shop,με περισσότερες επιλογές από το παραπάνω.Εικάζω πως αν θέλει κάποιος να πάρει το ρίσκο δίχως ενδιάμεσο φίλο/συγγενή στο 'Murica,το custom shop είναι η καλύτερη επιλογή,καθώς υποτίθεται δίνεται λίγο παραπάνω προσοχή στο όργανο (όχι ότι δε μπορεί να ξεφύγει κάτι βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως έχουμε πει συχνά όσοι έχουμε ασχοληθεί με agile, η "agile" δεν είναι αμερικανική εταιρία (η rondo music είναι απλά εισαγωγέας τους). "Agile" είναι άλλο ένα όνομα/λογότυπο του εργοστασίου της Starsun music στην Κίνα η οποία παράγει τις Agile, SX, Douglas, Hawk, Gipsy rose, Starsun και άλλες κιθάρες.

Η διαφορά με πολλά κινεζικά εργοστάσια είναι στο ότι έχει Αμερικανό μηχανικό/master luthier για τη σχεδίαση των μουσικών οργάνων και αυτό συνεπάγεται υψηλότερα standards και καλύτερη ποιότητα σε εξίσου χαμηλή τιμή.

 

http://www.starsunmusic.com/e_qyjj2005.htm

 

Αν κάποιος θέλει να δει από κοντά κάτι στην ποιότητα agile μπορεί να βρει άνετα μια sx ακόμη και στην Αθήνα (Μοναστηράκι: Σαμουελιάν). Οι SX ή Gypsy rose κυκλοφορούν στην Ευρώπη και στο ebay καθώς έχουν Ισπανό εισαγωγέα(sx guitars Spain).

  Εννοείται σε κάθε περίπτωση ότι οι κιθάρες αυτές, όπως και κάθε κιθάρα παραγωγής σήμερα, θέλουν ένα σετάπ/ρυθμιση για να παίξουν σωστά και στο 100% των δυνατοτήτων τους.  Αυτό το λέω διότι πολλοί κατηγορούν τον Κινέζο και όχι το μαγαζάτορα για τη σκόνη και την έλλειψη ρύθμισης του οργάνου που αγοράζουν.

 

http://www.sxguitarspain.com/

 

http://www.armeniancommunity.gr/musiceshop/

 

http://www.teamintlco.com/

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174107.0

 

http://www.gypsyroserocks.com.au/

 

http://www.sxguitarspain.com/sx_indice.htm

 

Επίσης,πέρα από όλες τις παραπάνω εταιρίες, με το starsun εργοστάσιο συνδέεται και η γνωστή εταιρία value 4 money εφφέ Joyo και τώρα θα ξεκινήσουν παραγωγή λαμπάτων fender-replica ενισχυτών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σκέφτομαι στις γιορτές να το κάνω το κασκαντεριλίκι.. ;D

 

Και να προλάβω κανέναν,η Agile δεν έχει παράστημα στην Ευρώπη και με ενδιαφέρει κιθάρα που ανάλογων specs,όσο αφορά τις διαστάσεις(wide neck κυρίως),δεν υπάρχει άλλη.

 

Διάβασα τον μπούσουλα του superfunk και θα γράψω όπως τα κατάλαβα και όποιος ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει.

Το post του είναι παλιό(μικρότερο ΦΠΑ,κ.λ.π.) και με κόκκινο έχω προσθέσει λέξεις&νούμερα εγώ.

 

π.χ. η δηλωθησα αξια της κιθαρας+βαλιτσα ειναι 284  ευρω & το κοστος των μεταφορικων 108 ευρώ

πληρωνεις

(284+108=394) χ 3,5%=13,72  δηλ.συνολο αξιας με δασμο 394+13,72=405,72

& μετα  405,72 χ 23%= 93,31  

 

Δηλαδή συνολικά θα πληρώσω 405,72+93,31=499,03 ευρώ

Σωστά; ??? ;D

Ο δασμός είναι σωστά στο 3,5%;

 

Αυτό που γράφει η rondo,"International Economy" και ζητάει 108 ευρώ είναι το απλό USPS EMS που λέει ο superfunk που θα μου έρθει με τα ΕΛ.ΤΑ.ώστε να γλιτώσω από courier,κ.λ.π.;

 

Δεν θα ρωτήσω πως μπορώ να αποφύγω το τελωνείο,έχω αποδεχθεί ότι πρέπει να πληρώσω.

Θέλω όμως να ρωτήσω για την περίπτωση που η rondo στέλνει μόνο με Fedex(έτσι γράφει ένα post του 2011) πως μπορώ να εκμεταλλευτώ τον συγγενή μου στην Καλιφόρνια και τι ακριβώς να του ζητήσω;

Άντε και την παρήγγειλε την κιθάρα με βαλίτσα..

Μετά,με τι πρέπει να μου την στείλει για να έρθει με ΕΛ.ΤΑ.;

 

Εδώ είναι και το site για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά ή αν μπορεί να καταλάβει για τι μεταφορική μιλάμε.

http://www.rondomusic.com/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν στέλνουν εκείνοι απευθείας USPS, πες στον καλιφορνέζο να την παραλάβει με FEDEX και να στη στείλει εκείνος με USPS.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν στέλνουν εκείνοι απευθείας USPS, πες στον καλιφορνέζο να την παραλάβει με FEDEX και να στη στείλει εκείνος με USPS.

 

Aπλά οι εγκαταστάσεις της rondo είναι από την πλευρά του ατλαντικού και η Καλιφόρνια βρέχεται από ειρηνικό και σκέφτομαι μήπως πηγαίνει μπρος-πίσω η κιθάρα,χωρίς τελικά να κερδίσω κάτι.

Είναι και άσχετος ο συγγενής μου από κιθάρες..

Άντε να του πω να την ξεκουρδίσει..Δεν πρέπει να βάλει και την κιθάρα μαζί με την βαλίτσα σε κούτα;Πρέπει..

 

Εγώ λέω να στείλω mail στον Kurt της Rondo,που μου είχε φανεί φιλικός και εξυπηρετικός,μήπως μπορούμε να το κάνουμε απλή αποστολή..

Αλλά για μια εταιρεία που δεν δέχεται επιστροφές,δεν αυξάνει το ρίσκο;

 

Τα χρήματα υπάρχουν και μπορούν να δωθούν ακόμη και με courier και σε ότι άλλο πρέπει να πληρώσω σύμφωνα με το νόμο.

Aπλά δεν θέλω να μπλέξω με τις χριστουγεννιάτικες ορέξεις του κάθε εκτελωνιστή ή να πληρώσω την courier λες και μου φέρνει καμιά custom shop.

 

Εδώ προχθές έστειλα μια κούτα με ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκη->Αθήνα και από το standard των 10 ευρώ που πλήρωσα τον Οκτώβρη,πλήρωσα για το ίδιο κουτί 25 λίτρων,15 ευρώ και όταν ρώτησα γιατί μου είπαν ότι είναι για το δώρο τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διάβασα τον μπούσουλα του superfunk και θα γράψω όπως τα κατάλαβα και όποιος ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει.

Το post του είναι παλιό(μικρότερο ΦΠΑ,κ.λ.π.) και με κόκκινο έχω προσθέσει λέξεις&νούμερα εγώ.

 

 

 

επειδη ειχα κατσει παλια κ ειχα διαβασει το ποστ του Σουπερφανκ,επιασα μολυβι κ χαρτι κ ιδου ο τυπος:

(κοστος Χ3,5%) + ( κοστος χ 23%) + ( κοστος χ 3,5%Χ 23%)=αυτο που θα πληρωσεις.

οπου κοστος (τιμη κιθαρας + μεταφορικα)

 

με την προυποθεση αποστολης με usps

 

Αυτο που ηθελε (μαλλον) να γραψει ο Σουπερφανκ (στο δικο του παραδειγμα)ηταν:

(1100 Χ3,5%) + ( 1100 χ 19%) + ( 1100 χ 3,5%Χ 19%)=254,8....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα κατσει παλια κ ειχα διαβασει το ποστ του Σουπερφανκ,επιασα μολυβι κ χαρτι κ ιδου ο τυπος:

(κοστος Χ3,5%) + ( κοστος χ 23%) + ( κοστος χ 3,5%Χ 23%)=αυτο που θα πληρωσεις.

οπου κοστος (τιμη κιθαρας + μεταφορικα)

 

 

Και εγώ έτσι τα υπολόγισα παραπάνω και τα έβγαλα 499 ευρώ

Η αλήθεια είναι ότι το μετά με ανησυχεί,όπως έγραψε και ο RayDTutto.

 

Aν μπορούσα να έχω εκτυπωμένη μία φόρμα εκ των προτέρων, με ότι ακριβώς πρέπει να πληρώσω κατά τον εκτελωνισμό,θα το ήθελα για να αποφύγω τον "αυθορμητισμό" των τελωνειακών.

Γιατί διαβάζοντας παρόμοια θέματα στο noiz,δεν έχω δει κοινή γραμμή στη χρέωση..

Επίσης φοβάμαι μη δει κανείς απόδειξη με τόσο χαμηλή αξία όπως έχουν οι Αgile και νομίζει ότι είναι καμία μεγαλύτερης αξίας κιθάρα που την υποτιμολόγησαν..

 

Το καλύτερο είναι,να μην παρέμβει ο συγγενής και να μου την στείλουν μέσω ΕΛ.ΤΑ. και όχι courier..

Θα γράψω ένα mail στον Kurt,αν στέλνουν κιθάρες με απλό ταχυδρομείο και όταν μου απαντήσει θα ενημερώσω και στο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας και υπάρχει 1 περίπτωση να περάσει και έτσι αλλά δύσκολο ολόκληρη κιθάρα ..... αν συνεννοηθείς με τ κατάστημα και σου βάλει μια μικρότερη τιμή ? λέμε να πάρεις και σκληρή θήκη να τη βάλει μέσα και να φαίνεται η απόδειξη μόνο της θήκης  :P μια σκέψη κάνω δεν ξέρω αν υπάρχει καμιά τέτοια περίπτωση !!!!

 

 

πάντως πολύ 7χορδη ρε παιδί μου!!!!!

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας και υπάρχει 1 περίπτωση να περάσει και έτσι

τελευταια τα ψαχνουν αρκετα στο τελωνειο. εχουν κολλησει παραγγελιες, των 90$ και των 300.

Aν μπορούσα να έχω εκτυπωμένη μία φόρμα εκ των προτέρων, με ότι ακριβώς πρέπει να πληρώσω κατά τον εκτελωνισμό

για αξια 360 ευρω περιπου ειχα πληρωσει 99 ευρω. πριν κανενα 2μηνο για 440 ευρω πληρωσα 135.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου