Προς το περιεχόμενο

Agile guitars, τις ξέρετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου ζητησαν 75 ευρω για ενα ψευτοκοσμημα που ειχε παραγγειλει η γυναικα μου (αξιας 45 δολλαριων)....τους απαντησα οτι εχουν δυο επιλογες (εχω και το email που τους εστειλα)

 

1.να το βαλουν στον πρωκτο τους

2.να το επιστρεψουν πισω (το εκπληκτικο ειναι οτι το επεστρεψαν και οι Αμερικανοι που μου το εστειλαν επαθαν τοσο μεγαλη πλακα απο την υπερβολικη χρεωση που μου ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ τα χρηματα!Κερδισα και 30 λεπτα του ευρω επειδη ανεβηκε η ισοτιμια.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

;D ;D ;D ;D ;D

 

Ε,ναι ρε παιδιά..

Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω δασμούς και ότι προβλέπεται,απλά όχι ότι καπέλο κατέβει στην γκλάβα του κάθε μεσάζοντα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οι εν λόγω κιθάρες είναι πολύ καλές αλλά για όοοοοολους του προαναφερθείς λόγους δεν συμφέρει να τραβήξεις το ρίσκο και τη ταλαιπωρία, και έτσι κρίνοντας και εγώ δεν αγόρασα μια ρέπλικα απο κίνα προ ενός έτους που με είχε ψήσει και πήγα σε πιο κλασσικές λύσεις..το ίδιο σας προτείνω να κάνετε και εσείς, μέχρι να πάμε βόλτα στο αμέρικα και να το φέρουμε οι ίδιοι....αγγελίες, και ευρωπαικά μαγαζιά οργάνων.....Θωμάς και πάλι θωμάς (όταν δεν με συμφέρει να αγοράσω απο το τοπικό κατάστημα...)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οι εν λόγω κιθάρες είναι πολύ καλές αλλά για όοοοοολους του προαναφερθείς λόγους δεν συμφέρει να τραβήξεις το ρίσκο και τη ταλαιπωρία, και έτσι κρίνοντας και εγώ δεν αγόρασα μια ρέπλικα απο κίνα

 

Ρέπλικα προφανώς εννοείς Gibson ρέπλικα από tradetang,κ.λ.π.

 

Επειδή έχω διαβάσει αρκετά για τις Agile δεν τίθεται θέμα ποιοτικής σύγκρισης.

Οι φθηνές Agile κατασκευάζονται στο εργοστάσιο Starsun music στην Κίνα.

Οι ακριβότερες(όπως αυτή που θέλω) στην Κορέα,έχουν ηλεκτρικά της Artec και καλύτερα ξύλα.

Φυσικά δεν θεωρώ τον έβενο,έβενο μαγαδασκάρης,ούτε το σφενδάμι maple AAA..

Πιστεύω για παράδειγμα ότι ο "έβενός" τους είναι παρόμοιο ξύλο χωρίς πόρους,που το κάνουν ebonized με βαφή.

Κάτι παρόμοιο πιστεύω και για το maple,αλλά όχι σε βαθμό να το έχουν εκτυπώσει όπως στις ρέπλικες.

 

Τώρα πως έχουν καταφέρει να αναγράφουν στο επίσημο site τους, στα specs της κιθάρας

-Ebony fretboard

-Solid mahogany (not a multi-ply!) arch top body.

-One piece Mahogany set neck

δεν το γνωρίζω...

 

Αν έχουν καλή φήμη,είναι γιατί συγκεντρώνουν κάποια σχετικά αξιοπρεπή χαρακτηριστικά από το εργοστάσιο,που συνοδεύεται από ένα καλό quality check όταν φθάνουν Αμερική.

 

Οπότε,όσο και αν έχουν προοδεύσει στην αντιγραφή(κυρίως στο αισθητικό μέρος) οι Gibson ρεπλικες,είναι ποιοτικά κατώτερες από τις Agile.

Άλλωστε αν ήταν το ίδιο,δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να παραγγείλω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου