Προς το περιεχόμενο

Αποριες με MIDI Keyboards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αποριες μου ειναι πολυ κοινες και αστειες αλλα εψαξα και δεν εβγαλα ακρη.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα midi keyboard κι εχω τις εξεις απορειες

 

1)Τα midi keyboards συνδεονται με το pc μεσω καρτας ηχου;Κατι τετοιο ας πουμε (http://www.behringer.com/EN/Products/UCG102.aspx) που εχω για ηχογραφηση κιθαρας θα εκανε δουλεια;

2)Λειτουργουν μεσω ολων των γνωστων προγραμματων μουσικης οπως cubase,fruity loops κτλ;

3)Αυτο που κανουν τα knobs και τα sliders ειναι να αντιστοιχουν λειτουργιες του εκαστοτε προγραμματος σε αυτα;

4)Επειδη το θελω κυριως για να δουλευω με vst οργανα αλλα και επειδη μ ενδιαφερουν και τα πληκτρα ως οργανο τι προδιαγραφες θα μου προτεινατε να εχει;Εγω σκεφτομαι κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/maudio_oxygen_49_3rd_gen.htm .Μηπως θα μου ταιριαζε πιο πολυ τελικα ενα synth ή ενα αρμονιο; ???Μπορω να διαθεσω παντως γυρω στα 100-150 ευρω και ισως και παραπανω αν βρω κατι που τα αξιζει.

Σημειωση:ειμαι κιθαριστας και εχω ελαχιστη ιδεα απο πληκτρα (κι απο μουσικη τεχνολογια γενικοτερα)

 

Αυτααα.Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα,

 

1)

το keyboard συνδεεται ειτε με ειτε με usb ειτε με midi καλωδιο.οποτε αυτο που εχεις δεν κανει.**εαν εχεις μια κενη θυρα usb θα εισαι οκ ομως.

 

2)

Yeap,δε θα εχεις προβλημα.

 

3)

Ναι,σε οποιοδηποτε πληκτρο,knob,slider κτλ μπορεις να αναθεσεις οποιαδηποτε λειτουργεια θες μεσω του midi map.

 

4)

Αν και δεν ειμαι ο καταλληλοτερος να προτεινω θεωρω πως οι 4 οκταβες θα σου ειναι υπεραρκετες σε πρωτη φαση.Για πιο συγκεκριμενα θα σε βοηθησουν αλλοι.Σε αυτα τα χρηματα μιλαμε σιγουρα για midi keyboard και οχι synth,το οποιο ειναι και κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απορειες μου ειναι πολυ κοινες και αστειες αλλα εψαξα και δεν εβγαλα ακρη.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα midi keyboard κι εχω τις εξεις απορειες

 

1)Τα midi keyboards συνδεονται με το pc μεσω καρτας ηχου;Κατι τετοιο ας πουμε (http://www.behringer.com/EN/Products/UCG102.aspx) που εχω για ηχογραφηση κιθαρας θα εκανε δουλεια;

2)Λειτουργουν μεσω ολων των γνωστων προγραμματων μουσικης οπως cubase,fruity loops κτλ;

3)Αυτο που κανουν τα knobs και τα sliders ειναι να αντιστοιχουν λειτουργιες του εκαστοτε προγραμματος σε αυτα;

4)Επειδη το θελω κυριως για να δουλευω με vst οργανα αλλα και επειδη μ ενδιαφερουν και τα πληκτρα ως οργανο τι προδιαγραφες θα μου προτεινατε να εχει;Εγω σκεφτομαι κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/maudio_oxygen_49_3rd_gen.htm .Μηπως θα μου ταιριαζε πιο πολυ τελικα ενα synth ή ενα αρμονιο; ???Μπορω να διαθεσω παντως γυρω στα 100-150 ευρω και ισως και παραπανω αν βρω κατι που τα αξιζει.

Σημειωση:ειμαι κιθαριστας και εχω ελαχιστη ιδεα απο πληκτρα (κι απο μουσικη τεχνολογια γενικοτερα)

 

Αυτααα.Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει.  :)

 

1) Όχι, αυτό που έχεις είναι για κιθάρα. Τα Midi keyboard για PC έχουν ένα δικό τους usb καλώδιο και drivers που τους εγκαθιστάς και το βλέπει ο υπολογιστής απευθείας. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

2) Λειτουργούν σε όλα τα προγράμματα γιατι το βλέπουν ως midi input

3) Τα περισσότερα midi keyboards έχουν ένα pitch bend και ένα modulation wheel και διάφορα κουμπια για να αλλάζεις οκτάβες και κάποια που τα προγραμματίζεις εσύ τι κάνουν

4) Αυτό που λες το 49άρι μια χαρά είναι, του βάζεις και vst όργανα (που βρίσκεις και μερικά εξαιρετικά δωρεάν, άσε που μπορει να έχει και κανένα στο cd) και είσαι αρχηγός. Έτσι κι αλλιώς ως κιθαρίστας  (κι εγώ το ίδιο είμαι, λέμε τώρα) θα παίζεις τίποτε συγχορδίες, θα τα πειράζεις λίγο να έρθουν στα ίσα τους απο το midi editor και θα είσαι τσίφτης,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου