Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Fender Stratocaster για death metal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+175824596218098546538990924524

 

χωρίς παρεξήγηση μου ακούγεται εντελώς ΚΟΥΦΟ! είναι σαν να πάρω μια BC RICH σε σχήμα νυχτερίδας για να παίζω herman's hermits...

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλο το παιχνίδι παίζεται στους μαγνήτες.

 

SLAYER : black magic (guitar cover, show no mercy , 1983)

 

ακριβεστατα , και οχι μονο στους μαγντες , αλλα πολυ περισοτερο και στους ενυσχητες αλλα και στα πεταλια... οσο για τα ξυλα των φεντερ που ειπε παραπανω ο φιλος , λεω οτι η η φεντερ βαζει alder στις περισοτερες κιθαρες... το αλντερ κατα την γνωμη μου ειναι το πιο ευκολο ξυλο ωστε να συνδιασεις μαγνητες... ειδικα για μεταλ προσωπικα για εμενα το αλντερ ειναι το κορυφαιο ξυλο με την διαυγεια που δινει... και η τζακσον , σαρβελ ,esp σε καποια μοντελα , και πολλες αλλες μεταλοκιθαρες ειναι φτιαγμενες απο alder... οποτε και τα ξυλα των φεντερ μια χαρα ειναι για μεταλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αλντερ κατα την γνωμη μου ειναι το πιο ευκολο ξυλο ωστε να συνδιασεις μαγνητες...

Μπα...αυτο θα ειναι το Basswood..Τελειως ουδετερο..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σε κατι γενικο...Γιατι να σκασεις 1400 ευρω να παρεις μια στρατ και μετα να της αλλαξεις τους μαγνητες σε γκαζατους ενω μπορεις με ποιο λιγα χρηματα να παρεις μια κιθαρα για αυτη τη δουλεια?και αν η φεντερ προοριζε τις στρατ της (και)για τετοιες δουλεια γιατι να βγαλει κιθαρες οπως η showmaster?Απο προσωπικη εμπειρια(στρατ με ακτιβ emg)δεν με ψυνει η ιδεα...Αντιθετα ο κιθαριστας μου με μεταλ καταβολες παιζει μια σεκτερ η οποια σκοτωνει στα γκαζια...τωρα περι ορεξεως...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε μία όπως την θές, εγώ έχω τρείς τέσσερις μεταλοκιθάρες φτιαχτές, από στρατ μέχρι τελέ.......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια.

 

Παιζω τεχνικο grind/death metal σε μια μπαντα εδω και λιγους μηνες, και γενικα μεταξυ αλλων το metal  ειναι το ειδος που παιζω πιο πολυ.Εχω φαει ενα κολλημα με τις Fender τελευταια γι,αυτο και θελω μια που να ανταποκρινεται καλα στο ειδος μουσικης που παιζω.

Εχετε να μου προτεινετε καποια  με γκαζιαρικους μαγνητες και να ανταποκρινεται σε κουρδισμα το λιγοτερο εναν τονο κατω?.

Να σημειωσω οτι δεν θελω καποια αλλη μαρκα ή stratoειδη κιθαρα(ουτε jimmy root telecaster).Θελω να ειναι Fender stratocaster.

 

Ευχαριστω για οτν χρονο σας.

 

καλημέρα........χμ....λοιπόν το grind/death metal όπως το αναφέρεις είναι μάλλον μεγάλη κατηγορία και μάλλον θα έπρεπε να είσαι πιο συγκεκριμένος σχετικά με τον ηχητικό προσανατολισμό.......

αν θέλεις ήχο σε στυλ πχ. Morbid angel δε νομίζω ότι θα τα καταφέρεις με μία στρατοκάστερ με μονούς ….

Αν πάλι σε ενδιαφέρει ήχος σε φάση converge οι στρατοκάστερς με δυνατούς μονούς μαγνήτες πχ. Texas special,lace sensors (βλ. τη κατηργημένη σειρά plus) και κουρδισμένες από drop C και κάτω είναι τζετ…..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα το δυσκολο..

 

Παιρνεις μια οποιαδηποτε strat & της βαζεις εναν humbucker EMG η εναν οποιονδηποτε hot humbucker στη θεση bridge.

 

Δινεις οσο λιγοτερα λεφτα μπορεις για να εχεις μετα να πληρωσεις τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ που ειναι και το 99% του ηχου στη μουσικη αυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα το δυσκολο..

 

Παιρνεις μια οποιαδηποτε strat & της βαζεις εναν humbucker EMG η εναν οποιονδηποτε hot humbucker στη θεση bridge.

 

Δινεις οσο λιγοτερα λεφτα μπορεις για να εχεις μετα να πληρωσεις τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ που ειναι και το 99% του ηχου στη μουσικη αυτη.

 

καλά ... αυτό που αναφέρεις εννοείται.........

 

απλά εγώ αναφέρομαι σε πράγματα που έχω κάνει και  σε fender που μπορείς απλά να βρεις στην αγορά και χωρίς να κάνεις modifications.......

 

εννοείται ότι σε ultra hi gain παίζεις και με σκουπόξυλο....να είναι καλά οι emg και ο rectifier ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή παίζει σίγουρα μέταλ (δες τιμή ;D ).

http://www.thomann.de/gr/fender_stdstrat_fr_hss_rw_aw_2009.htm

 

Βάλε και αυτούς:

http://www.thomann.de/gr/emg_set_sasa81_black.htm

 

Και είσαι έτοιμος!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου