Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω Fender Stratocaster για death metal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η κιθαρα ειναι μη σου πω και το τελευταιο πραγμα που θα αλλαξει ουσιαστικα τον ηχο...

 

τοτε κατσε με την ibanez  ::)

 

παντως εγω στα ερωτηματα μου απαντηση δεν πηρα...

 

επειδη ολοι εδω περα που σου παμε οχι φεντερ ειμαστε ασχετοι, μη μας κρατησεις κακια...

 

παρε american deluxe οπως ειπες και αλλαξε μαγνητες και θα εισαι kirk hammet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

επειδη ολοι εδω περα που σου παμε οχι φεντερ ειμαστε ασχετοι, μη μας κρατησεις κακια...

 

παρε american deluxe οπως ειπες και αλλαξε μαγνητες και θα εισαι kirk hammet

 

απο εδω πολλοι λιγοι ηταν αυτοι που ειπαν οχι σε φεντερ ... επισης δεν σας κραταω κακια απλα μαθε οταν λες κατι να εχεις και επιχειρημα... αν κατι δεν το εχεις δοκιμασει ποτε τοτε μην εχεις αποψη... ακου μαθε απο ανθρωπους που το εχουν κανει και μετα... βλεπεις οτι ακομη και επαγγελματιες που γραφουν εδω στο φορουμ εχουν αλλη αποψη απο εσενα και εγω τοσες σελιδες δεν διαφωνω μαζι σου απλα σου ζητω παρακλητικα πλεον να μου πεις τα επιχειρηματα σου σχετικα με την τοσο επιμονη αποψη σου... εσυ λοιπον αυτο που κανεις ειναι να επιμενεις χωρις να εχεις δοκιμασει και χωρις να εχεις επιχειρηματρα για το θεμς... οποτε παραπληροφορεις... το μονο που σου ειπα ειναι πες μου ποια φεντερ ειχες και τι μαγνητες εβαλες επανω και δεν σου εκτσε το εγχειρημα... εχω ρωτησει σχεδον ολους οσους εχουν την ιδια αποψη με εσενα και κανεις δεν εδωσε απαντηση... ξερεις γιατι ? γιατι κανενας δεν το εχει δοκιμασει... εγω ομως το δοκιμασα και πετυχε... ο sf ( o πιο πορωμενος φεντερακιας που υπαρχει ) το δοκιμασε και πετυχε ο αλλος που παιζε επαγγελματικα σε death metal mpanta to dokimase kai petyxe... εσυ παλι και πολλοι αλλοι δεν το δοκιμασανε αλλα λετε οτι απετυχε... και δεν διαφωνησα απλα ειπα να πειτε τα επιχειρηματα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επειδη ολοι εδω περα που σου παμε οχι φεντερ ειμαστε ασχετοι, μη μας κρατησεις κακια...

 

παρε american deluxe οπως ειπες και αλλαξε μαγνητες και θα εισαι kirk hammet

 

απο εδω πολλοι λιγοι ηταν αυτοι που ειπαν οχι σε φεντερ ... επισης δεν σας κραταω κακια απλα μαθε οταν λες κατι να εχεις και επιχειρημα... αν κατι δεν το εχεις δοκιμασει ποτε τοτε μην εχεις αποψη... ακου μαθε απο ανθρωπους που το εχουν κανει και μετα... βλεπεις οτι ακομη και επαγγελματιες που γραφουν εδω στο φορουμ εχουν αλλη αποψη απο εσενα και εγω τοσες σελιδες δεν διαφωνω μαζι σου απλα σου ζητω παρακλητικα πλεον να μου πεις τα επιχειρηματα σου σχετικα με την τοσο επιμονη αποψη σου... εσυ λοιπον αυτο που κανεις ειναι να επιμενεις χωρις να εχεις δοκιμασει και χωρις να εχεις επιχειρηματρα για το θεμς... οποτε παραπληροφορεις... το μονο που σου ειπα ειναι πες μου ποια φεντερ ειχες και τι μαγνητες εβαλες επανω και δεν σου εκτσε το εγχειρημα... εχω ρωτησει σχεδον ολους οσους εχουν την ιδια αποψη με εσενα και κανεις δεν εδωσε απαντηση... ξερεις γιατι ? γιατι κανενας δεν το εχει δοκιμασει... εγω ομως το δοκιμασα και πετυχε... ο sf ( o πιο πορωμενος φεντερακιας που υπαρχει ) το δοκιμασε και πετυχε ο αλλος που παιζε επαγγελματικα σε death metal mpanta to dokimase kai petyxe... εσυ παλι και πολλοι αλλοι δεν το δοκιμασανε αλλα λετε οτι απετυχε... και δεν διαφωνησα απλα ειπα να πειτε τα επιχειρηματα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δεν είναι μόνο θέμα ήχου.

 

είναι και αν σου κάθεται καλά στην ταστιέρα, αν συμπεριφέρεται καλά στη χρήση τρέμολου, αν σε βολευει στο ξύσιμο στο δεξί χέρι..

 

αν δεν έχεις πρόβλημα σε όλα αυτά, εντάξει, βαζεις και 2 μαγνητες και μια χαρά θα παίξει..

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω Ibanez και μαλιστα Prestige  και ιεναι μακραν η πιο αθλια και χωρις χαρακτιρα κιθαρα που επαιξα ποτε μου.Γι,αυτο και θα την ανταλλαξω με Fender  αν μου γινει καποια προταση.

 

Οσο για τα προηγουμενα σχολια που εκανες απλα ακου αυτο.

 

 

Μεταλ με κολοκυθοκορφαδες γεμιστους με αγγουρια και φασολακια...Επειδη  οι κιθαρες εχουν ηχογραφιθει με fender μαλλον..

 

Δυστυχώς ο ήχος στο συγκεκριμένο κατά τ' άλλα πολύ καλό κομμάτι είναι πολύ κάτω του μετρίου. Είναι πολύ πριμαριστός, άδειος, χωρίς καθόλου low end και ξύνει ενοχλητικά. Μοιάζει σαν να ηχογραφήθηκε με ΜΤ-2 σε MG Marshall. Για να μην παρεξηγηθώ, απλή κριτική κάνω συμφωνά με αυτά που ακούω. Αν λοιπόν Πεθαμένε (ωραίο nick  :)) o στόχος σου είναι αυτός ο ήχος πρέπει επειγόντως να αναθεωρήσεις. Βέβαια δεν φταίει σε καμία μα καμία περίπτωση η fender.

 

Δεν μου είπες όμως, σε ρώτησα αρκετά πιο πίσω, πόσο τον πήρες τον ENGL;

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια δεν φταίει σε καμία μα καμία περίπτωση η fender.

 

+1 μιας και εγώ έκανα την (παρθενική μου τότε) μίξη.

 

Το κομματι είναι απο το πρώτο μας demo, μιξαρισμένο DIY με πενιχρά μέσα και γνώσεις. Προφανως ο πεθαμένος (μακρια απο εμάς  ;D) μένει στον ήχο του live μας όπου χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια οργανα/εξοπλισμός, και το αποτέλεσμα ήταν εντελώς διαφορετικό. Περί ορέξεως λοιπον.  ;)

 

Cheers

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έιχα το κουράγιο να διαβάσω 13 σελίδες Death Metal, οπότε ξεκινάω από το τέλος.

 

Eπειχηρήματα για να μην πάρεις Fender Stratocaster για Death Metal.

 

α. Είναι ακριβή. Στη μουσική που θέλεις να παίξεις θα χρησιμοποιείς παααρα πολύ γκάζι για να ακούγεται ο οποιοσδήποτε χαρακτήρας κιθάρας. Πάρε μια φθηνότερη κιθάρα που απλά να σου κάθετε καλά στο χέρι. Επένδυσε τα υπόλοιπα λεφτά σου σε μαγνήτες, εφε και ενισχυτές. Στο τέλος της ημέρας θα είσαι πολύ πιο μάγκας.

 

β. Δεν έχει Floyd Rose. Που να παίξεις Death Metal με το "synchronized tremolo" της Fender. Αυτό είναι για κανα Χαβανέζικο το πολύ.

 

γ. Σε πολλές περιπτώσεις δε θα σε βολέψουν τα χαμηλά τάστα και το Vintage Radius της ταστιέρας. Δεν προσφέρονται τόσο για shredding. Πέρισσότερο για ακκόρντοδουλειές.

 

δ. Εν έτει 2010 δεν χρειάζεται να πας σε καφρομαγνήτες για το γκάζι, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν παίρνεις τη χαρά του Surfabilly που είναι οι μαγνήτες της Strat, για να χώσεις τάπα γκάζι. Είναι λίγο άκυρο, δηλαδή σκέψου λίγο πόσο πολλοί άλλοι μαγνήτες κάνουν αυτό που θές καλύτερα. Είπαμε 2010 έχουμε, οι επιλογές είναι ατελείωτες.

 

ε. Το να αναβαθμίσεις μια Strat για να παίξεις metal είναι σαν να αναβαθμίσεις ένα Enduro για να πάρει μέρος σε Moto GP. Aπλά καθυστερημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαστείτε να κατουρηθείτε στα γέλια

 

 

 

 

Υ.Γ. Μια χαρά μπηστάει πάντως  ;D

χαχαχαχαχα... τα σπαει το βιντεακι... "sounds good.... I think"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έιχα το κουράγιο να διαβάσω 13 σελίδες Death Metal, οπότε ξεκινάω από το τέλος.

 

Eπειχηρήματα για να μην πάρεις Fender Stratocaster για Death Metal.

 

α. Είναι ακριβή. Στη μουσική που θέλεις να παίξεις θα χρησιμοποιείς παααρα πολύ γκάζι για να ακούγεται ο οποιοσδήποτε χαρακτήρας κιθάρας. Πάρε μια φθηνότερη κιθάρα που απλά να σου κάθετε καλά στο χέρι. Επένδυσε τα υπόλοιπα λεφτά σου σε μαγνήτες, εφε και ενισχυτές. Στο τέλος της ημέρας θα είσαι πολύ πιο μάγκας.

 

β. Δεν έχει Floyd Rose. Που να παίξεις Death Metal με το "synchronized tremolo" της Fender. Αυτό είναι για κανα Χαβανέζικο το πολύ.

 

γ. Σε πολλές περιπτώσεις δε θα σε βολέψουν τα χαμηλά τάστα και το Vintage Radius της ταστιέρας. Δεν προσφέρονται τόσο για shredding. Πέρισσότερο για ακκόρντοδουλειές.

 

δ. Εν έτει 2010 δεν χρειάζεται να πας σε καφρομαγνήτες για το γκάζι, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν παίρνεις τη χαρά του Surfabilly που είναι οι μαγνήτες της Strat, για να χώσεις τάπα γκάζι. Είναι λίγο άκυρο, δηλαδή σκέψου λίγο πόσο πολλοί άλλοι μαγνήτες κάνουν αυτό που θές καλύτερα. Είπαμε 2010 έχουμε, οι επιλογές είναι ατελείωτες.

 

ε. Το να αναβαθμίσεις μια Strat για να παίξεις metal είναι σαν να αναβαθμίσεις ένα Enduro για να πάρει μέρος σε Moto GP. Aπλά καθυστερημένο.

 

μα δεν το εχεις δοκιμασει και παραπληροφορεις  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου