Προς το περιεχόμενο

Laney CUB12R πρόχειρο τέστ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης ξέρεις αν μπορείς να συνδέσεις δύο κιθάρες στα διαφορετικά inputs?

 

λοιπόν έστειλα μέιλ στην λάνευ και μου απάντησαν

 

ερώτηση:

Hello! I would like to know if its possible to connect two guitars, one in each input of the Laney Cub 12. Is there any risk? thank you!

 

απάντηση:

Hi there,

Thank you for your email.

Unfortunately this will not work in the way you intended – connecting a guitar into one socket will cut out the signal from a guitar connected to the other socket.

Thanks

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, άκουσα και τα ντέμο σου και άλλα στο youtube και μου άρεσε πολύ μπορώ να πω

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κι αν είναι ρίσκο να το πω κρίνοντας από λίγα video, έχει μια φλου...Lionheart-ίλα στον ήχο του! Άρα μιλάμε για instant addiction... ;D

 

To reverb αν είναι αντίστοιχο του υπάρχοντος στους Lionheart ναι, θα είναι κάργα "συγκρατημένο" (εμένα μ'αρέσει πολύ αυτό). Επίσης, λογικά το Tone σου ακούει σε 3 θέσεις: Κλειστό, τέρμα ανοιχτό, και ενδιάμεσα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το reverb του lionheart δεν ξερω τι ειναι. το συγκεκριμένο ειναι ψηφιακό, και αν ακουσεις το κομματι που λεω στο σόλο, τετοιο στυλ ακριβως.

 

ρε, ειναι ωραιος ενισχυτής λεμε! ;D

 

το tone, οντως κανει μεγάλες αλλαγες στον ήχο κοντα στην κλειστή θέση και στην ανοιχτή θεση, αλλά αν εισαι σπίτι και ακους καθαρά, εχει νόημα να το βαλεις ας πουμε στο 3 αντι στο 5. Δηλαδή όπως τα λές ειναι, αλλά διαφορές ακούγονται σε όλη τη διαδρομή αν εισαι σε ησυχο μερος.

 

ειμαι τόσες μέρες ακόμα πολύ τρελαμένος με τον ενισχυτάκο μου! του έβαλα και ενα TS μπροστά και αν και μου άρεσε το αποτέλεσμα και οι δυνατότητες που προστίθενται, ωστόσο το ξαναέβγαλα γιατί ψήνομαι πιο πολύ να βλέπω το καλώδιό μου να πηγαίνει κατευθείαν στον ενισχυτή! ;D ;D

 

 

έλεγα κάποια στιγμή να κάνω ένα ντέμο της προκοπής με δυναμικό μικρόφωνο, αλλά έχουν πέσει εργασίες στη σχολή και δε ξέρω ποτε :(

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το reverb του lionheart δεν ξερω τι ειναι. το συγκεκριμένο ειναι ψηφιακό, και αν ακουσεις το κομματι που λεω στο σόλο, τετοιο στυλ ακριβως.

 

Tου Lionheart είναι Accutronics (το οποίο δε θυμάμαι αν είναι ψηφιακό). Σχεδόν "αόρατο" σε ήπια χρήση πάντως.

 

 

 

το tone, οντως κανει μεγάλες αλλαγες στον ήχο κοντα στην κλειστή θέση και στην ανοιχτή θεση, αλλά αν εισαι σπίτι και ακους καθαρά, εχει νόημα να το βαλεις ας πουμε στο 3 αντι στο 5. Δηλαδή όπως τα λές ειναι, αλλά διαφορές ακούγονται σε όλη τη διαδρομή αν εισαι σε ησυχο μερος.

 

Εκτός αν πρόλαβαν να βελτιώσουν το συγκεκριμένο feature, όχι. "Ακούει" μόνο τις τρεις θέσεις που προανέφερα (του θανατά τσεκαρισμενο ;D).

Μακάρι όμως να είναι όπως τα λες, είναι και γαμώ τα χρήσιμα αυτό το knob. :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι πολύ χρησιμο, και ακόμα περισσότερο αν σκεφτείς οτι ενεργεί στο στάδιο του τελικού (δηλαδή μετα το effects return) που σημαινει οτι δε χρειάζεται να ξαναφτιάξω όλους τους ήχους της πεταλιέρας μου απο την αρχή.

 

οπως τα λες μαλλον θα ειναι πιο ενεργητικό απο το tone του lionheart. Εγώ το έχω στο 3.5 και μου ακουγεται διαφορετικό σε σχέση με το 5. Ακόμα μεγαλύτερη διαφορά το 3.5 με το 6.5.

 

ΒΕΒΑΙΑ να πω κι αυτο, ισως γι'αυτο εχεις σχηματισει τετοια αποψη.

Αν εχεις το master δυνατα, ο ηχος ειναι τοσο κομπρεσσαρισμενος ωστε δεν ξεχωριζουν πολυ οι δθακυμανσεις στις συχνοτητες. Το ίδιο γινεται σε μικροτερο βαθμο και με το preamp. Γενικά όσο πιο δυνατα ειναι ο ενισχυτής, τοσο μικρότερη η ικανότητα του να αναδείξει διαφορες στην ενταση περιοχων συχνοτητων.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω master volume στο καθαρό κανάλι.

(Γι'αυτό τις πιό πολλές φορές παίζω με το volume κάπου μεταξύ 0 και 1  ;D)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους!

Επανέρχομαι μετά απο ηχογράφηση με μικρόφωνο 8) (ευχαριστώ το φίλο μου alexediman που παρείχε τα μηχανήματα ;D)

 

*το κλιπακι αποτελείται απο 6 ήχους

*το tone section παραμενει σταθερο και αλλάζουν μονο τα gain και volume

*εχω χρησιμοποιήσει μονο το 1 watt input, που νομιζω ενδιαφερει και πιο πολλους χάρη στη δυνατοτητα τερματισμου. Το 15 watt input λίγα αλλάζει στον ήχο, περα απο την παραμορφωση του ηχειου και το πολυ περισσότερο headroom

*οι ρυθμισεις tone: high 6 / mid 8 / bass 4 / tone 10

 

1) καθαρό: gain 2, volume 5

2)καθαρό, με reverb: ιδια με πριν, μονο που το reverb ειναι στο 7

3)drive: gain 4, volume 5

4)crunch: gain 6-7, volume 5

5)full gain: gain 10, volume 5

6)cranked: gain 10, volume 10 (ρε γμτ ξεχασα να βαλω και ολα τα tone στο τερμα, αλλα τι να γινει :()

 

προσπαθησα να αναδειξω τις δυναμικες και τις δυνατοτητες τοσο σε καθαρους αλλα και σε μαρσαλίζοντες ήχους.

 

Συγγνώμη για το παιξιμο, οσο δυναμωνε η ενταση τόσο τρελαινόμουν απο αυτό που ακουγα και επαιζα βλακειες :)

 

το βίντεο:

 

υπάρχει και συννημένο mp3 αγνώστου ποιοτητας σε σχέση με το youtube

 

ακουστε το δυνατα και... enjoy! :)

laneycub12r.mp3

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψηθεί λέμε... Έχει τρελό ήχο το μηχάνημα, πόσο μάλλον για τα λεφτά του. Μου άρεσαν ιδιαιτέρως τα καθαρά του που είναι και το δικό μου ζητούμενο για compact ενισχυτή.

 

Το μόνο κακό είναι ότι η τιμή πήρε την ανιούσα πριν λίγες μέρες σε Νάκα και thomann που τσέκαρα.

 

Πολύ ωραίο και το κλιπ και εκτενέστατο ηχητικά. Thanks Ηρακλή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ jazzjoker!

παρατήρησα κι εγώ την άνοδο στην τιμή..

επίσης παρατήρησα οτι η τιμή που τον είχα πάρει ήταν ολόιδια (θυμαμαι και τα σεντς) με την τιμή που εχει ο νακας για το cub 10 με 10άρι ηχειο. Οπότε μπορεί να είχαν κάνει λάθος στην τιμολόγηση και να το διόρθωσαν... πάντως ακόμα και στα 300 πιστεύω τα αξίζει τα λεφτά του!

 

θα ήθελα να είχα γράψει και κανεναν καφροενισχυτή απο την rp1000 μεσω του effects loop αλλα δεν ειχα το χρονο, κάποια άλλη φορά ίσως!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου