Προς το περιεχόμενο

Τροποι αναπτυξης τεχνικης αυτοδιδακτου(?)


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω και παλι!

 

Λοιπον, τα δεδομενα ειναι τα εξης:

Ειμαι ενας αυτοδιδακτος κιθαριστας με ολα τα κακα που εχει το "αυτοδιδακτος"(στην περιπτωση μου τουλαχιστον)! Αυτο σημαινει οτι ποτε δεν εμαθα να διαβαζω παρτιτουρες, σημαινει οτι δεν εχω ταχυτητα, σημαινει οτι δεν εχω καλο συγχρονισμο στα 2 χερια, σημαινει οτι το αριστερο μου χερι δεν τα παει και τελεια με την ταστιερα, σημαινει οτι το αριστερο μου πολλες φορες μπορει να χτυπησει και αλλη χορδη μπλα μπλα μπλα!

Παρολαυτα, δεν ειμαι τοσο αθλιος οσο ακουγεται!:-P :lol:

 

Aυτο που θα ηθελα, ειναι να μου προτεινετε ειτε καποιες τεχνικες ωστε καποια απο αυτα να βελτιωθουν, ειτε καποιο βιβλιο που να βοηθαει σε εστω καποιους απο αυτους τους τομεις(υπενθυμιζω οτι δεν ξερω να διαβαζω παρτιτουρες!).

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν και θα με μαλωσει λιγο ο whitenoise που δεν σου απανταω ακριβως σε αυτο που ρωτας :lol: ,θα σου προτεινω να βρεις εναν ΚΑΛΟ δασκαλο.

αυτο τουλαχιστον για τα πρωτα σου 2 χρονια ετσι ωστε να αποκτησεις τις σωστες βασεις πανω στις οποιες ισως μπορεσεις να συνεχισεις την μελετη μονος σου αργοτερα... :wink:

αν δεν βρεις καλο δασκαλο και μπλεξεις με παπατζη θα χασεις και λεφτα και προσανατολισμο ισως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γενικα συμφωνω. Το κακο ειναι οτι οταν πρωτοπηρα κιθαρα, ειχα παει κανονικα σε ωδειο(ηλεκτρικη),αλλα λιγο οτι δεν μου ταιριαζε ο δασκαλος, λιγο οτι ψιλοβαριομουν να διαβασω, τελικα δεν εμαθα ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα(ασχετα αν ο δασκαλος που ειχα ειναι γαμω τα παιδια). Υποτιθεται μαλιστα πως ξαναπηγα πριν 3 χρονια που ειχα και καλα "ωριμασει", αλλα και παλι δεν μπορουσα με τιποτα. Χωρις αμφιβολια ειναι η πιο σωστη πρακτικη.

Απο την αλλη εχω καταληξει πως δεν μπορω να κανω μαθηματα. Προτειμω να το παλεψω μονος μου(ειδικα τωρα που δεν παιζει χρονος για τετοιο πραγμα) και ισως με μια 2 συμβουλες απο σας να διορθωθουν καποια πραγματα! :D

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω μια απο κιθαρα..Θα σου προτεινω ομως να παιξεις οσο πιο απλα γινεται-τουλαχιστον για αρχη... :lol: :lol: 8) 8)

Τα υπολοιπα τα αφηνω στους ειδικους! :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που γραφεις στο πρωτο σου post, συμπεραινω πως εχεις επιγνωση των κιθαριστικων σου αδυναμιων, πραγμα πολυ συμαντικο, μιας και ξερεις τι πρεπει να βελτιωσεις. Μιας και δεν σε κοβω και πολυ διαθετιμενο να ακουλουθησεις το δρομο που σου προτεινε ο takis (ο οποιος ειναι πολυ σωστος :D ) κανε το εξης : παρε ενα μετρονομο και ξεκινα να παιζεις αργα εχοντας ως σκοπο σου την ακριβεια και μονο, ειτε αυτο ειναι στο δεξι χερι ειτε στο αριστερο....

 

Σε προτετοιμαζω και σου λεω πως μην περιμενεις να δεις αποτελεσματα αμεσα, το να χωνεψεις απο μονος σου καποια πραγματα θα σου παρει πολυ χρονο, πολυ περισσοτερο απο το να ειχες εναν ανθρωπο που ξερει ωστε να σου δειξει 5 πραγματα...

 

Σταυρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρο και Τακη και οι 2 ειστε δυστυχως(για μενα)σωστοι. Προφανως με καποιον δασκαλο ειναι πολυ καλυτερα. Παρολαυτα θα ηθελα να το προσπαθησω για ακομα μια φορα. Εχετε υποψην καποιο καλο βιβλιαρακι(το οποιο αν εχει και οπτικο υλικο ειναι ακομα καλυτερα)?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι ποτε δεν εμαθα να διαβαζω παρτιτουρες' date=' σημαινει οτι δεν εχω ταχυτητα, σημαινει οτι δεν εχω καλο συγχρονισμο στα 2 χερια, σημαινει οτι το αριστερο μου χερι δεν τα παει και τελεια με την ταστιερα, σημαινει οτι το αριστερο μου πολλες φορες μπορει να χτυπησει και αλλη χορδη μπλα μπλα μπλα!

[/quote']

 

Αν σε καίει τόσο να μάθεις να διαβάζεις αγόρασε ένα βιβλίο θεωρίας της μουσικής και ξεκίνα σιγά σιγά από τα βασικά! Βοηθάει πάρα πολύ να έχεις ένα μικρό αρμονιάκι...

 

Για να αναπτύξεις ταχύτητα πρέπει ξεκινήσεις αργά. Κάνε εξάσκηση πάντα με μετρονόμο σε χαμηλές ταχύτητες και ανέβαζε μόνο όταν νιώθεις άνετα! Πρέπει να μάθεις να περπατάς πρίν μάθεις να τρέχεις...

 

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι ποιο σημαντικό ενας κιθαρίστας να έχει σωστότατο δεξί χέρι παρά τόσο καλό αριστερό. Ξεκίνα με διάφορες ασκήσεις πάντα αργά και πάντα με μετρονόμο, αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει περισσότερο είναι να αναπτύξης ένα stability, δηλαδή να μπορείς να πάιζεις για αρκετή ώρα χωρίς να κουράζεσε και αυτό το πετυχαίνεις μόνο αν μάθεις τους μυες σου να δουλεύουν σωστά! Πάντα εξάσκηση με μεθοδικότητα και πάντα σταματάς όταν πονάς...

 

Play along! βάλε αγαπημένα σου κομμάτια και παίζε από πάνω, έτσι εξασκείς και το αυτί σου και τα χέρια σου! Και μακριά από ταμπλατούρες! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο βιβλια μονο τα βιβλια του Stetina εχω τσεκαρει (στα χρονια της αγριας νιοτης :lol: ) που ειναι πιο πολυ για rock-metal. Αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο ειναι καλη φαση γιατι καθε βιβλιο εχει και audio files με ολες τις ασκησεις που περιεχει, συν οτι το βρισκεις πολυ ευκολα (Emule κλπ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ καλό βιβλίο που θα σε βοηθήσει είναι το Berklee Practice Method

 

Kαι για θεωρία Μusic Theory Book

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάνει 10 μαθήματα ηλεκτρική...Αυτά που έμαθα και συνέχισα μόνος μου είναι α) Βρες ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ τις νότες από τα κομμάτια που θες να βγάλεις. Είναι μονόδρομος αν θες να κάνεις κάτι χωρίς πολλά πολλά θεωρητικά. β) Βρες φρασούλες που σου αρέσουν και μπορείς να βγάλεις απο κομμάτια και χτίσε σιγά σιγά το "λεξικό" σου. γ) Παίξε για την πλάκα σου και βάλε συναίσθημα...για να ξεχωρίζεις από αυτούς που πάνε σε ωδεία :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου