Προς το περιεχόμενο

Τροποι αναπτυξης τεχνικης αυτοδιδακτου(?)


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και να προσέχεις να είναι ΚΑΘΕΤΑ τα δάκτυλα στην ταστιέρα.

 

Ναι αυτο ειναι πολυ σημαντικο και πιο παλια δεν το κανα.

Η αλλη απορια που εχω ειναι, πως ακριβως κρατας την πενα. Οκ, με αντιχειρα και δεικτη, αλλα πως? Η δεν υπαρχει default θεση και απλα την κρατας οπως σε βολευει?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστω jmone! Και ευχαριστω φυσικα και ολους τους υπολοιπους που απαντησαν!

Φυσικα αν σας ερθει και καμια αλλη προταση στο μυαλο, εδω ειμαστε!

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλη απορια που εχω ειναι' date=' πως ακριβως κρατας την πενα. Οκ, με αντιχειρα και δεικτη, αλλα πως? Η δεν υπαρχει default θεση και απλα την κρατας οπως σε βολευει?[/quote']

 

Αν παρατηρήσεις σε κάθε θέση που την κρατάς έχει και διαφορετικό ήχο... Οπότε ψάξε εσένα πως σ'αρεσει. και ανάλογα και το τι παιζεις κάθε φορα.

 

(Δεν μιλάω για το πως στερεώνεται στα χέρια σου αλλά για την γωνία της πένα ς έτσι όπως χτυπάς τις χορδές....)

 

Αν ενοείς στο χέρι αρκεί να την κρατάς απαλά χωρις να την σφίγκεις και αλλά και να μην σου φέυγει. Φυσικά όταν ''χώνεις'' την κρατάς δυνατότερα εκείνη την ώρα.

 

Αυτά ξέρω και κάνω εγώ. Αν σε κάτι κάνω λάθος διωρθώστε με :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τα κάθετα δάχτυλα είναι βασικός κανόνας στην κλασσική κιθάρα, αλλά δεν έχω δει πολλούς γνωστούς και μεγάλους κιθαρίστες να το ακολουθούν στην ηλεκτρική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τα κάθετα δάχτυλα ποτέ δεν μπόρεσα να το εφαρμόσω στην ηλεκτρική. Όσες φορές έχω πιάσει κλασική όμως τα δάχτυλα πήγαιναν απο μόνα τους κάθετα λόγω της "αραιής" ταστιέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος παιζει με πολλα σηκωματα τοτε αμφιβαλλω αν θα μπορει να παιζει μονο με καθετα τα δακτυλα στην ταστιερα...

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θες κυρίως τεχνική εγώ λέω να αρχίσεις να παίζεις κλίμακες.

Βρες κανένα φυλλάδιο με κλίμακες οπουδήποτε, και ΠΑΝΤΑ με ένα μετρονόμο παίζε τις.

Όχι πεντατονικές κλίμακες, τις κανονικές.

Τα άλλα για τη θέση του χεριού και τέτοια νομίζω όταν παίζεις κλίμακες το χέρι προσαρμόζεται από μόνο του.

 

Αργά-αργά.

 

Είναι και διασκεδαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οι πεντατονικες ειναι ψευτικες?

 

Και επισης αν θελει ο φιλος να παιζει μπλουζοειδη μουσικη δεν θα του ειναι χρησιμη και μια μικρη εξασκησουλα στην πεντατονικη?

 

 

edit: επειδη ξανακοιταξα αυτο που εγραψα και μου φανηκε καπως εριστικο, να τονισω οτι ΔΕΝ σου εκανα καποια επιθεση! :D

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ειμαι ο καταλληλος(οντας μετριος αυτοδιδακτος κιθαριστας) σου προτεινω το εξης

1.ταχυτητα μονο με χρηση μετρονομου θα φτασεις σε αυτο που θελεις,νομιζω ειναι μονοδρομος

2.την πενα την κρατας οπως σε βολευει εσενα

3.αρχισε απο τα απλα πραγματα παντα και αφου τα κατεχεις προχωρα

4.κανε ασκησεις για τα δακτυλα κλιμακες κτλ γιατι χρειαζονται

5.βρες κομμματια που σου αρεσουν και προσπαθησε να τα παιξεις(αρχισε απο τα πιο απλα)και 8α ανταμοιβεται ο κοπος σου

 

Καλη τυχη

 

 

Υ.Γ.αν καποιος εχει καποια ασκηση να μου δωσει για βιμπρατο με ολα τα δακτυλα(αν ειναι σε guitar pro καλυτερα)τον ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου