Προς το περιεχόμενο

Τροποι αναπτυξης τεχνικης αυτοδιδακτου(?)


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+στον δάσκαλο και εγώ γιατί εκτός απο τα βασικά θα σου μάθει όχι μόνο τεχνική αλλά και να "παίζεις" κιθάρα :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να γυρίσουμε πάλι το θέμα σε αυτοδίδακτος vs δάσκαλος(ωδείο) καθως ο forensick ξεκαθάρισε πως έχει επιλέξει να το προσπαθήσει μόνος του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μελέτη είναι μελέτη άσχετα αν πας σε δάσκαλο ή όχι.Θέλω να πω οτι δεν υπάρχουν (αξιόλογα) βιβλία για αυτοδίδακτους και διαφορετικά για ωδειακούς.

 

Μιας και ξεκαθαρίζεις οτι βαριέσαι να μελετήσεις μην περιμένεις τίποτα.

Ο δάσκαλος καθοδηγεί τη μελέτη για να την κάνεις σωστά,ωστε να μη χρειαζεται να μαντεύεις τι εννοεί το βιβλίο.Αφού όπως λες δεν διατίθεσαι να το κάνεις αυτό (να μελετήσεις δλδ),νομίζω οτι οποιοδήποτε βιβλίο είναι περιττό.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, η μελετη ειναι μελετη ειναι μελετη. Πραγματικα δεν μπορω να πω κατι σε αυτους που υποστηριζουν αυτο το πραγμα. Απλα θελω να βρω καποιες ασκησεις οι οποιες θα βελτιωσουν(η τουλαχιστον εκει να αποσκοπουν) την τεχνικη μου καθαρα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα' date=' η μελετη ειναι μελετη ειναι μελετη. Πραγματικα δεν μπορω να πω κατι σε αυτους που υποστηριζουν αυτο το πραγμα. Απλα θελω να βρω καποιες ασκησεις οι οποιες θα βελτιωσουν(η τουλαχιστον εκει να αποσκοπουν) την τεχνικη μου καθαρα.[/quote']

 

Αγαπητέ φίλε δεν μπορείς να ξεκινήσεις από το τέλος προς την αρχή.

Πρώτα αποκτάς την γνώση και μετά εξασκείς την τεχνική σου.

¶ν κατάλαβα θέλεις να μάθεις κάποια πράγματα (σολάκια arpegios κλπ) και να τα παίζεις και εσύ γρήγορα και εντυπωσιακά όπως βλέπεις κάποιους μεγάλους κιθαρίστες να το κάνουν.

 

Δεν είναι ακατόρθωτο εάν έχεις την υπομονή να πάρεις κάποια ξενόγλωσσα βιβλία που κυκλοφορούν τα οποία έχουν και CD με τις ασκήσεις και τα backing tracks και να αρχίσεις σιγά σιγα να μαθαίνεις πράγματα.

 

Πάλι όμως συμπεριλαμβάνεται στην προσπάθειά σου ο παράγοντας μελέτη.

Κάθε άσκηση πρέπει να την δουλεύεις το λιγότερο μία εβδομάδα μέχρι να γίνει κτήμα σου και μετά να πάς στην επόμενη. Φαντάσου ότι είναι το μάθημα που σου έβαλε ο δάσκαλος να μάθεις και θα ξαναπάς την επόμενη εβδομάδα για να σε εξετάσει και να σου βάλει καινούργιο.

 

Μην περνάς τα κεφάλαια "αέρα" θέλοντας να τα παίξεις όλα αυτά με την πρώτη. Παράλληλα θα δεις ότι ακολουθώντας το βιβλίο στο θέμα της πένας Up-Down κλπ και την δακτυλοθεσία που σου δείχνει θα αρχίσει να βελτιώνεται και η τεχνική σου.

 

Τα βιβλια αυτά οι μέθοδοι σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να υποκαταστήσουν τον καλό δάσκαλο.

 

Ένα καλό τέτοιο βιβλίο εάν το αντιμετωπίσεις σαν δάσκαλο και το "ακούς" σίγουρα θα σου δώσει πάρα πολλά τα οποία εάν τα κάνεις κτήμα σου, αργότερα θα τα χρησιμοποιείς στο παίξιμό σου αβίαστα και χωρίς να το καταλάβεις θα αρχίσεις να χτίζεις το δικό σου στύλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη ισως "σειρα" DVD για αυτοδιδακτους που εχει πεσει στα χερια μου ειναι αυτου του μαγκα

 

ειναι πραγματικος ΔΑΣΚΑΛΟΣ (δηλ. δεν προσπαθει να σου δειξει ποσο μεγαλος κιθαριστας ειναι αλλα σου μαθαινει με απλο και γρηγορο τροπο την ουσια της τεχνικης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε δεν μπορείς να ξεκινήσεις από το τέλος προς την αρχή.

Πρώτα αποκτάς την γνώση και μετά εξασκείς την τεχνική σου.

¶ν κατάλαβα θέλεις να μάθεις κάποια πράγματα (σολάκια arpegios κλπ) και να τα παίζεις και εσύ γρήγορα και εντυπωσιακά όπως βλέπεις κάποιους μεγάλους κιθαρίστες να το κάνουν.

 

To καλο ειναι οτι εχω ξεπερασει αυτη την ηλικια και αυτον τον ενθουσιασμο! Ουτε τρεφω αυταπατες, ουτε θελω απο την μια μερα στην αλλη να αρχιζω να κανταω στην κιθαρα. Εχουν περασει οι μερες που ειχα ονειρωξεις βλεποντας τον Petrucci στον υπνο μου να σολαρει :lol: :lol:

Ευτυχως δηλαδη!

Επειδη, ομως δεν εχω αναπτυξει την ικανοτητα μου ως κιθαριστας(λεμε τωτα) στα σολο, περισσοτερο επικεκτρωνομαι στο riffing, το οποιο θελω και να βελτιωσω(οχι στις φρασεις αυτες καθαυτες, αλλα στην καθαροτητα του ηχου και την ...ταχυτητα).

Δεν περιμενω πολλα πραγματα απο την προσπαθεια αυτη που κανω, απλα περιμενω μια μικρη βελτιωση.

 

Οσο για τα υπολοιπα που ειπες, απλα συμφωνω!

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καλοσκεφτεις, δεν χρειαζεσαι απαριτητα καποιο βιβλιο, μιας και ξερεις τα προβληματα σου οπως σου ξαναειπα, αυτο που χρειαζεσαι ειναι πειθαρχια και ενα κινητρο να μελετησεις, το οποιο θα στο προσφερε ο δασκαλος, αλλα τωρα θα πρεπει να το βρεις μονος σου :wink:

 

ΠΧ : Ξερεις οτι εχεις προβλημα στην ακριβεια στο αριστερο χερι και στην ταχυτητα στο δεξι, ξεκινα να παιζεις χρωματικες και να ανεβοκατεβαινεις την ταστιερα με ολους τους πιθανους δαχτυλισμους, εχοντας συνεχεια στο μυαλο σου το alternate picking και σιγα σιγα ανεβαζε το τεμπο.

Γενικοτερα η λογικη ειναι να φτιαξεις και να δουλεψεις ασκησεις οι οποιες θα σε βοηθησουν και θα σε βελτιωσουν.

 

Υ.Γ.1 με τον τροπο που σου προτεινω παραπανω θα πας τοσο μακρια οσο εσυ θελεις.

Υ.Γ.2 εχε στον νου σου πως τιποτα στην τεχνικη της κιθαρας δεν ειναι μαγικο ή μυστικο, ωστε να σου πει καποιος το τροπο για κατι και αμεσως να το παιξεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω και παλι!

 

σημαινει οτι δεν εχω ταχυτητα' date=' σημαινει οτι δεν εχω καλο συγχρονισμο στα 2 χερια, σημαινει οτι το αριστερο μου χερι δεν τα παει και τελεια με την ταστιερα, σημαινει οτι το αριστερο μου πολλες φορες μπορει να χτυπησει και αλλη χορδη μπλα μπλα μπλα!

[/quote']

 

Αυτά πιστεύω πως θα τα διορθώσεις με εξάσκηση(ούτε εμένα μου αρέσει αλλά αναγκάζομαι).

Παίζε πολλές χρωματικές για αρχή,με alternative picking (πάνω κάτω την πενα) και να προσέχεις να είναι ΚΑΘΕΤΑ τα δάκτυλα στην ταστιέρα.

Αν παίζεις και με μετρονόμο ακόμα καλύτερα.

Όταν βελτιωθείς θα δεις πως τουλάχιστον στα 4 πρώτα τάστα θα παίζεις χωρίς να κοιτάς.

Εγώ για αρχή είχα το Debuto(βιβλίο είναι)που λέει ακριβώς πως πρέπει να παίζεις.Είναι για κλασσική μεν αλλά βοηθάει πολύ ακόμα και στο να διαβάζεις τις νότες.Δεν ξέρω αν θα έκανε καλό σε κάποιον που δεν έχει σκοπό να ασχοληθεί με κλασσική όμως(προκειμένου να αναπτύξει τεχνική κλπ).

Αυτο σημαινει οτι ποτε δεν εμαθα να διαβαζω παρτιτουρες

Για αυτό θα σε βοηθήσει ένα βιβλίο θεωρίας.Εγώ χρησιμοποιώ το σχολικό βιβλίο της μουσικής που είχαν τα αδέρφια μου(το έκαναν πριν από 10 σχεδόν χρόνια αλλά μου φαίνεται πολύ καλό).Μάθε τις νότες πολύ καλά και στη συνέχεια από κάποιο βιβλίο ή και μόνος σου μάθε που βρίσκονται στην κιθάρα(το Debuto με βοήθησε πολύ)

Στη συνέχεια βρες ένα κομμάτι και εξασκήσου :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου