Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης για..... μπουζούκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O κολλητός μου φίλος και κιθαρίστας  έχει ένα "Αντώνη" που αγόρασε πανάκριβα πρό 30ετών. Μιλάω για ένα επαγγελματικό μπουζούκι με μεγάλο σκάφος και φαρδύ (σχεδόν κιθαρίστικο) μανίκι. Το μπουζούκι αυτό έχει περάσει τα πάνδεινα, ατυχήματα πτώσεις κλπ και στο τέλος τέλος ένας μπομπιρας θεώρησε καλό να χώσει το πόδι του μέσα στο σκάφος του με τραγικό αποτέλεσμα, μπόλικες σφαλιάρες και μερικές μυνήσεις. Αφού προσπάθησαν διάφοροι οργανοποιοί να το συνεφέρουν -αποτυχημένα- τελικά ο φίλος μου το εμπιστεύτηκε στον μπασίστα μας που είναι επαγγελματίας χορδιστής πιάνων (κάνει restoration σε πανάκριβα πιάνα και διάφορα άλλα όργανα που χρειάζονται επισκευή) μην πιστεύοντας ότι μπορεί κάτι να γίνει....

Τελικά ο "γάτος" έδρασε και πάλι φτιάχνοντας το μπουζούκι καλύτερο και από καινούριο, διορθώνοντας λεπτομέρειες που εξ αρχής μπορούσαν να κάνουν την διαφορά...

Νέα Jumbo 6100 τάστα αγκύρια στις ενώσεις μανικιού και σκάφους, ντούγιες καπάκια κλπ επισκευάστηκαν όλα και εμείς πάθαμε πλάκα όταν το είδαμε και περισσότερο όταν το ακούσαμε.

Τα ηλεκτρικά του μπουζουκιού έχουν χαθεί (είχε έναν asso και παλαιότερα έναν Ideal) αλλά πάνε.

Σκεφτήκαμε λοιπόν να κάνουμε κάτι και εκεί δική μου άποψη είναι να βάλουμε έναν Bridge μαγνήτη από G&L ASAT, άλλοι προτείνουν την πεπατημένη *EMG, από την άλλη πάλι μπορώ να βρώ έναν ολοκαίνουριο Ideal πείτε καμμιά ιδέα, υπόψιν ότι το όργανο έχει φοβερό όγκο.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

από την άλλη πάλι μπορώ να βρώ έναν ολοκαίνουριο Ideal πείτε καμμιά ιδέα, υπόψιν ότι το όργανο έχει φοβερό όγκο.....

 

Αν μπορεις να βρεις Ideal βαλε Ideal,ο ακουστικος ηχος του μπουζουκιου ετσι κι αλλοιως ελαχιστο ρολο στον ηχο θα παιξει ;),φυσικα θα το βαλεις στον super να κατεβει ο θεος ;) (εννοειται με το reverb στο...11... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω τον IDEAL λές???

Φυσικά στον Super 6 (άλλη κλάση φυσικά) παίζει....

Αν και ο Brunnetti MC2 είναι μανούλα για αυτό το πράγμα... *Λαμπάτο βάθος και πεντακάθαρος.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω τον IDEAL λές???

 

αν θες ηχο Χιωτη δεν υπαρχει αλλη επιλογη,απιστευτα παιζει και ο....Joe Barden tele neck (εχω βαλει παλια σε ενα μπουζουκι)!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χιώτης είχε Custom Ιdeal.... (πιό hot από τους normal) αλλά τι μηχανήματα είχε δεν ξέρω ???

Λέω να βάλω το μπουζούκι στην Digitech και να ψάξω τις προσομειώσεις

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χιώτης είχε Custom Ιdeal.... (πιό hot από τους normal) αλλά τι μηχανήματα είχε δεν ξέρω ???Λέω να βάλω το μπουζούκι στην Digitech και να ψάξω τις προσομειώσεις

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

 

με εναν Gibson Falcon 15w επαιζε νομιζω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σκέφτηκα για Tele μαγνήτη και λόγω του ότι ο Bridge είναι ακόμα και τρυπημένος λέω να κάνω μερικές δοκιμούλες (φυσικά θα πάρω και τον σφραγισμένο Ideal).

 

με εναν Gibson Falcon 15w επαιζε νομιζω.

Φτου κάτσε να ψάξω μπας και βρώ κανένον τέτοιον στo net (είχα δει έναν αλλά ήθελε επισκευή και βαρέθηκα να ασχοληθώ - ήθελα περισσότερο έναν GA)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει Piezo για μπουζούκι ???

Όλα παίζουν...απλά οι piezo έχουν τον δικό τους ήχο, και δεν θα σου αρέσει (μάλλον)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε μην βάλω κανένα Mini Humbucker και με φασκελώνει μέχρι του χρόνου ο SF

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου