Προς το περιεχόμενο

Hawk guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποτε είχαμε ξανασυζητήσει αυτό το θέμα, για τις κιθάρες Hawk που στη 10ετία του 80 (?) ήταν από τα πρώτα Ελληνικά Customshop.

Ο φίλος μου Κώστας Κακανιάρης, μου έδωσε το "sales book" (:P) της εταιρίας και το σκανάρισα για να το μοιραστώ μαζί σας, γιατί λογικά πρέπει να θεωρείται συλλεκτικό. Δεν ξέρω εάν ήταν καλές ή κακές κιθάρες, δεν έχω άποψη...εκείνη την εποχή δεν είχα σχέση με το χώρο και έλειπα από την Ελλάδα. Απλά μου φάνηκε ενδιαφέρον το ότι κάποιος είχε μία ιδέα και όνειρα και κατάφερε να τα εκπληρώσει...δεν έχει σημασία εάν πέτυχε ή όχι.

Επίσης δεν έχει σημασία, εάν (σήμερα) είναι ωραίες ή όχι αυτές οι κιθάρες. Εκείνη την εποχή αντιπροσώπευαν κάτι που έχει πιά ιστορική αξία.

Έχω ζητήσει από τον Κώστα να μου γράψει ένα κειμενάκι (γιατί είχε συμμετοχή στο project), και μόλις το δώσει θα το ανεβάσω...

οι παλιοί, ας φανερωθούν ;D

Hawk.pdf

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν τις θυμήθηκα πριν καν ανοίξω το pdf. Θυμόμουν το σκαλιστό γεράκι. Αν θυμάμαι και καλά, τις έπαιζε και κάποιος γνωστός Έλληνας κιθαρίστας τότε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμόμουν το σκαλιστό γεράκι.

Το όλο εγχείρημα δείχνει ότι κάποιοι ασχολήθηκαν σοβαρά...μόνο το σχεδιασμό να δείς, καταλαβαίνεις ότι υπήρχε ταλέντο...βέβαια έχει και κάποια άλλα καταπληκτικά...

Τίτλος εξωφύλλου "Εν τούτω νίκα"? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια έχει και κάποια άλλα καταπληκτικά

 

το πλεον καταπληκτικο ειναι το "you are going to make me RICH".... ;D ;D

 

YEAH RIGHT.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλεον καταπληκτικο ειναι το "you are going to make me RICH".... ;D ;D

 

Ναι, και αυτό...γι αυτό έγραψα

Απλά μου φάνηκε ενδιαφέρον το ότι κάποιος είχε μία ιδέα και όνειρα και κατάφερε να τα εκπληρώσει...δεν έχει σημασία εάν πέτυχε ή όχι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοιγε καμμια καφετερια ή κανα ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ καλυτερα.... ;D,μονο με αυτα κονομας στο GREECE..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοιγε καμμια καφετερια ή κανα ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ καλυτερα.... ;D,μονο με αυτα κονομας στο GREECE..... ;D

Kαι όμως δεν έχεις δίκιο...κάτι θυμόμουν ;D ;D

Οι κιθάρες αυτές είναι και θα παραμείνουν μοναδικές καθώς δεν υπήρξε συνέχεια, όταν το επιχείρημα ανάπτυξης εταιρείας με προοπτικές εξαγωγής, (μάλιστα είχαν πουληθεί κάποια κομμάτια στην Αμερική σε πολυ υψηλές τιμές) σταμάτησε όταν ο συνέταιρός του κέρδισε το... Προ-Πο!

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168671.0#quickreply

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν έχει σημασία, εάν (σήμερα) είναι ωραίες ή όχι αυτές οι κιθάρες. Εκείνη την εποχή αντιπροσώπευαν κάτι που έχει πιά ιστορική αξία.

εεε....................εμφανισιακά και για τα 80s ακόμα ήταν ρυθμού baroque.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε....................εμφανισιακά και για τα 80s ακόμα ήταν ρυθμού baroque.. ;D

Mπααα... εδώ, άλλοι, τις βγάζουν ακόμα και σήμερα ;D

folklegend_large.jpg

http://www.exoticguitars.com/

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου