Προς το περιεχόμενο

Hawk guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά τις θυμάμαι από διαφημίσεις που είχαν καταχωρηθεί στην εποχή του '83-'85, αν θυμάμαι καλά, στο περιοδικό ΠΟΠ&ΡΟΚ (εποχή Μαλαθρώνα, για όσους θυμούνται...)

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

o σχεδιαστης, εμπνευστης, κατασκευαστης, ειναι ο παλιος φιλος Ορεστης, και το "μαγαζι" του (η ενα απο αυτα) ηταν πανω απ το σπιτι του καπου στη Ν.Σμυρνη, τι μου θυμισατε τωρα.

Ηταν να παιξω κι εγω για διαφημιστικους λογους για βοηθεια με τα οργανα αλλα ηταν ΠΑΝΒΑΡΙΑ και δεν αντεχα για πολυ.

Γενικα, look και ηχος δεν "ταιριαζαν"

Πειραματιζοταν δε και με κατι ΓΟΜΑΡΙΑ μαγνητες (ειδικα για μπασο)

 

Ωραιες εποχες που μαζευομασταν ολοι οι βλαχοαμερικανοι (to be) ;D

 

ΥΓ. Α ναι, και το κειμενο του Κακα μου θυμισε την αγαπημενη του φραση.... "Ρε αρχηγεεε" θεος ο Ορεστης καλη του ωρα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ, ή respect στα βλάχικα  ;), στον Κακανιάρη για αυτή την διήγηση, πέρα από αυτά που λέει, για το πώς τα λέει!

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τι μου θυμίσατε τώρα... τον "αρχηγό" Ορέστη Ψυχοπαιδόπουλο, εμπνευστή και σχεδιαστή των θρυλικών Hawk. Το διαφημιστικό φυλλάδιο το έχω ακόμα στη βιβλιοθήκη μου, και τις κιθάρες είχα την τύχη να τις δω από κοντά και να δω πως έκανε τα σχέδια στο πίσω μέρος, με αερογράφο και με πινέλο.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά την ιστορία του πως είχαν βάλει φωτιά στο μπάσο του οπισθόφυλλου για τις ανάγκες της φωτογράφισης στην Αμερική (ναι, ήταν πραγματική φωτιά, όχι photoshop!)

Ο Ορέστης ήταν ο σημαντικότερος ίσως Έλληνας "προοπτικατζής", αναγνωρισμένος και στο εξωτερικό. Όλα τα μεγάλα αρχιτεκτονικά γραφεία της εποχής συνεργάζονταν μαζί του (Τομπάζης, Βικέλας, ISV, Σκρουμπέλος). Είμαι ευτυχής που τον είχα πρώτα δάσκαλο και κατόπιν δουλέψαμε και μαζί στην πασίγνωστή του σοφίτα στη Νέα Σμύρνη.

Έχουμε χαθεί πολλά χρόνια τώρα, ο καθένας τράβηξε το δρόμο του, άφησα τον Ορέστη με μεγάλο πρόβλημα υγείας - ελπίζω να το ξεπέρασε, δεν τολμώ ούτε τηλέφωνο να τον πάρω μήπως ακούσω κάτι κακό - ένα μεγάλο RESPECT στον δάσκαλο και αρχηγό Ορέστη Ψυχοπαιδόπουλο, έναν άνθρωπο με γνήσιο όραμα και μεράκι.

 

Να' σαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις είχα ξαναποστάρει κάποτε αλλά νομίζω οτι ταιριάζει να μπουν εδω... Δύο κούκλες του συμπαίκτη, τραγουδιστή και κιθαρίστα των Nostos...

 

13052009015.jpg

 

13052009020.jpg

 

13052009003.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου