Προς το περιεχόμενο

Royer r121 vs Coles 4038


PJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για πείτε καμιά γνώμη.

Για να ανάψουν τα αίματα θα ξεκινήσω λέγοντας ότι το GA είναι το πιο "σκληρό" αλλά για τον ήχο που μου αρέσει εμένα το καλύτερο σε όλες τις κιθάρες  :o και το fathead είναι για πέταμα ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για το συγκριτικό ribbon, αλλά από τα mp3 που ανέβηκαν δε μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.Επειδή είμαι από τους τυχερούς που παραβρέθηκαν στο matrix , θέλω να πω πως αυτό που άκουσα σε .wav στο control room  , δεν έχει πολύ μεγάλη σχέση με τα mp3.

Η αίσθηση μου για τα ribbon , είναι πως ηχογραφούν ΤΕΛΕΙΑ  ενισχυτές ηλεκτρικής κιθάρας, με τρόπο που πλησιάζει πάρα πολύ στον ΦΥΣΙΚΟ ήχο του μεγαφώνου που φτάνει στα ΑΥΤΙΑ του κιθαρίστα την ώρα που παίζει.Αυτό είναι κάτι που δεν έχει κάνει για μένα το sm 57 και τα πυκνωτικά μεγάλου διαφράγματος.Επειδή ο καθένας από εμάς ξοδεύει χρήμα και χρόνο για το set up του(κιθάρες,ενισχυτές,εφφέ,καλώδια κλπ) ,νομίζω πως ένα  ribbon , θα αναδείξει τον προσωπικό του ήχο , εύκολα , γρήγορα και οικονομικά .

Για overhead  και  ακουστικές δεν έχω καταλήξει αν θα προτιμούσα τα ribbon από τα 414.

Για τις ηλεκτρικές με βλέπω για GA active και γρήγορα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αίσθηση μου για τα ribbon , είναι πως ηχογραφούν ΤΕΛΕΙΑ  ενισχυτές ηλεκτρικής κιθάρας, με τρόπο που πλησιάζει πάρα πολύ στον ΦΥΣΙΚΟ ήχο του μεγαφώνου που φτάνει στα ΑΥΤΙΑ του κιθαρίστα την ώρα που παίζει.

 

Κάτι θα ξέρεις εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

...να υποθέσω ότι ο Alex τα λέει αυτά ε?  :)

 

 

;D ;D ;D

Τον βρήκες τον ένοχο Νικόδημε (και δεν ήταν ο μπάτλερ) αλλά και εγώ έσκασα στα γέλια με την ιδέα.

 

 

 

θα μιλησετε με τον δικηγορο μου.

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

επιτελους εκατσα και καταφερα να τα ακουσω μια εδω γιατι με αυτα τα ει-τι-ψι δεν βγαζεις ακρη :P ( γιαννη τα SL ειναι?)

 

γενικα νομιζω παραμενουν οι προτιμησεις μου, το οποιο σημαινει οτι τα κοντρολ μας ειναι και συμβατα.

 

λοιπον ΣΕ ΟΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ RESLO! ΧΟΧΟΧΟ.  νταξει νταξει...

 

σαν OH κλινω προς m160, αν και λιγο tight η εικονα τους. 414  ειναι αστεια τα resonances  απο το μεγαλο διαφραγμα.  harry kai yameth, αν θες πριμα σωνει και καλα βαζεις, και επισης τιποτα δεν σε σταματαει απο το να βαλεις και αλλο ζευγαρι OH! (προφανως ομως πρεπει να γινεις Phase detective)

 

coles σκοτωνουν σαν χροια, αλλα πρεπει να το σηκωνει και το κομματι. αλλιως θα καταληγεις να "τρως" την μεγαλοσυνη τους. και στις κιθαρες δεν με εψησαν.

 

τρομερη μποτα απο το m160 DX στο Mono OH.

 

 

ειμαι ο μονος που ακουει αυτο το φτηνο κυκλωμα στο active  golden age? εχει ενα voicing (στο active κυκλωμα πιθανοτατα)  που το κανει να ακουγεται μικρο, αν και καταλαβαινω οτι κατευθειαν κανει cut through σαν χροια. απλα δεν ειναι τρισδιαστατη. αν σας αρεσε αυτο σας προτεινω ανεπιφυλακτα το delta. instant κιθαρα.

 

 

ακουστικες δεν με ενθουσιασε κανενα. ισως και η βιασυνη. μαλλον royer επειδη ειναι καπως "ελβετια". ειναι ουδετερο. η 414.

 

drive στεγνα m160. δεν ειναι χαζοι τοσα χρονια.

 

για αλλη μια φορα λοιπον, φαινεται οτι τα ribbon  εχουν απαραμιλλη "φυσικοτητα". και τωρα να βρουμε λεφτα για ενα ζευγαρι coles....

 

 

alex

 

ps: out of tune  δεν νομιζω οτι ειναι το mp3. εχω και τα wav εδω και η αισθηση ειναι παρομοια. πιο μεγαλη διαφορα κανει οτι τα ακους σε αλλο χωρο με αλλο Monitoring. λεω εγω τωρα.

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Συγνώμη για την 'ανάσταση' του θέματος.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως τυχόν κάποιος φίλος γνωρίζει αν υπάρχει κάπου στην Αθήνα κάποιο στούντιο που να διαθέτει και να διατίθεται να νοικιάσει ένα coles 4038.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, την πρώτη φορά που άκουσα τα coles μπαίνοντας στο control, γύρισα πίσω γιατί πίστεψα ότι είχα ξεχάσει την πόρτα ανοιχτή... 

Καμια σχέση τα ribbon μικρόφωνα με οτιδήποτε άλλο. Ειδικά στα ψηλά. 

Οποιαδήποτε σύγκριση μόνο σε ομοειδή θα είχε νόημα και αυτό υπό συγκεκριμένες συνθήκες (αποστασεις, διαστάσεις, γωνίες κλπ). 

Το royer το έχω γράψει σε κοντραμπάσο να κοιτα στο f hole και είχε πολύ λεπτομέρεια και παρουσία. 

Εάν θα ήταν επιθυμητό μπορεί να κανονιστεί μια συνάντηση και να γίνει ένα συγκριτικό (οχι εύκολα αλλά θα μπορούσε). 

 Coles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου