Προς το περιεχόμενο

Squier vintage modified jaguar review


Gianniss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου δεχτηκα σε παλιοτερο thread να γινω το πειραματοζωο και να παρω πρωτος μια απ'τις καινουριες κιθαρες της squier, θα προσπαθησω να κανω ενα συντομο review για την jaguar της σειρας vintage modified.

Την παρηγγειλα απο musicstore και ηρθε σε μια περιπου εβδομαδα. Οι πρωτες εντυπωσεις ηταν, οπως παντα, οι καλυτερες! Πανεμορφη, με πολυ προσεγμενο φινιρισμα, πολυ καλα τοποθετημενο το μανικι στο σωμα, θα ελεγα λιγακι βαρια(αρκετα πιο βαρια απ'την tele μου που ειναι πουπουλο, και λιγο πιο ελαφρια απ'την LP.), και καλο σεταρισμα με μια πρωτη ματια. Το σωμα, χωρις να ειμαι ειδικος, φαινεται να αποτελειται απο τεσσερα κομματια ξυλου. Αυτο που με χαλαει λιγο ειναι η γεφυρα. Δε μου πολυαρεσει εμφανησιακα, αλλα ηθελα ετσι κι αλλιως σταθερη γεφυρα, και λειτουργικα ειναι μια χαρα. Επισης, ηρθε με 10αρες, οποτε δε χρειαζεται καν να αλλαξω χορδες.

Την πηρα, λοιπον, χθες στην προβα για να δω πως τα παει και στην ουσια, δηλαδη το παιξιμο σε ενισχυτη. Την δοκιμασα σε ενα marshall valvstate(αυτος βρισκοταν διαθεσιμος χθες). Σε λιγα λεπτα καταλαβα οτι δεν ηταν και πολυ καλα ρυθμισμενος ο bridge μαγνητης. Ηταν λιγο πιο ψηλα απ'οτι επρεπε, με αποτελεσμα να παραμορφωνει σε καποιες περιπτωσεις ο καθαρος ηχος. Το διορθωσα και μετα ηταν μια χαρα. Οι μαγνητες, χωρις να ειναι οι καλυτεροι που εχω ακουσει, ειναι μια χαρα και δε χρειαζεται αμεση αλλαγη. Ωραια καθαρα απ'τον neck, και ισως λιγο πιο μπασαριστα/θολα απ'οτι θα ηθελε το γουστο μου απο τον bridge. Ξαναλεω οτι ηταν η πρωτη δοκιμη και μπορει να επανελθω στο μελλον με διαφορετικη αποψη. Στα βρωμικα, χωρις να τα τεσταρω σχολαστικα, οι duncan designed μου φανηκαν επισης μια χαρα. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ''fenderish'' σκασιμο στα καθαρα, ειδικα στον neck. Τελικα αρχιζω να πιστευω πως εκτος απο τους μαγνητες(single coil - humbuckers), παιζει ρολο και η κατασκευη της κιθαρας(πχ. bolt-on neck) ως προς αυτο το ηχητικο αποτελεσμα. Απο αποψη σταθερου κουρδισματος, intonation κλπ, δεν εντοπισα κανενα προβλημα. Ξερω οτι πολλοι θα πειτε '' αυτη η κιθαρα απλα δεν ειναι jaguar'', και συμφωνω, αλλα οπως και να 'χει δεν την πηρα για να εχω τον ηχο της jag, αλλα την εμφανιση μονο. Και παρολ'αυτα, οπως ειπα πετυχαινει και ενα αρκετα ικανοποιητικο fender-like καθαρο ηχο.

Anyway, αυτα τα ολιγα προς το παρον, αν εντοπισω στο μελλον κατι αξιοσημειωτο θα επανελθω. Κανω μια επισυναψη ενος clip, δυστυχως μεσω guitar rig, στο οποιο περιεχονται δυο μισα πασιγνωστα κομματια, ωστε να την ακουσετε με πολυ βρωμια, με πολυ λιγο overdrive και καθαρη. Ακολουθουν φωτογραφιες... :)

squier_jag.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι υπολοιπες. Παραπανω ξεχασα να αναφερω το ωραιο feature της ξεχωριστης εντασης και tone για καθε μαγνητη στο ιδιο knob(θα καταλαβετε απο τις fotos) :)

1764504087_0634.thumb.jpg.29e1aaf9f30716a6a22d4fec5c41a85b.jpg

1191142965_0636.thumb.jpg.2a0c916e786992865d0cde30829cef5b.jpg

672253031_0637.thumb.jpg.c694a739973e428be273eba35fc1c0d4.jpg

1857003970_0638.thumb.jpg.1da88d076465c892fbaa811cd6845845.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγειες φιλε μου,φαινεται πολυ ωραια!

οντως το κολπο με το tone και το volume πολυ χρησιμο φαινεται,επισης το switch για τους μαγνητες ειναι ευχρηστο.εγω πηρα προσφατα την classic player και για να αλλαξω μαγνητη θελω αλλο ενα χερι  ;D ;D.η γεφυρα παντως ειναι λιγο ασχημη και δεν πολυταιριαζει στην jaguar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγειες φιλε μου,φαινεται πολυ ωραια!

οντως το κολπο με το tone και το volume πολυ χρησιμο φαινεται,επισης το switch για τους μαγνητες ειναι ευχρηστο.εγω πηρα προσφατα την classic player και για να αλλαξω μαγνητη θελω αλλο ενα χερι  ;D ;D.η γεφυρα παντως ειναι λιγο ασχημη και δεν πολυταιριαζει στην jaguar.

 

Ευχαριστω πολυ magicu  :). Ενταξει, εσυ ομως πηρες jaguar, εγω οχι ;D. Για τη γεφυρα το ξερω :(. Ισως καποια στιγμη να αλλαχτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενα update. Χθες και προχθες εβγαλα live με την κιθαρα για να δω πραγματικα ποσο αξιοπιστη ειναι. Δυστυχως στα μισα εβγαλε προβλημα με τα ηλεκτρικα. Στην αλλαγη μαγνητη με το switch καποιες φορες mutαρε ο μαγνητης που επελεγα και επρεπε να το ζορισω λιγο μπρος-πισω για να ''πιασει''. Κατα τ'αλλα ηταν ok, επαιζα ανετα με το (λιγο στενο) μανικι της, και δεν ειχε θεματα κουρδισματος. Επισης ο bridge μαγνητης ειναι λιγο μουντος για τα γουστα μου.

Αυτα. Αν καποιος ξερει να μου πει για το θεμα με τα ηλεκτρικα(θελει πολυ δουλεια? ειναι ακριβο? κλπ) θα το εκτιμουσα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου