Προς το περιεχόμενο

CD με συνθέσεις μελών του www.noiz.gr


Go_Forth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με Abraxas και Boody. Επίσης σημειώνω ότι αυτά τα πράγματα δεν γίνονται κατά παραγγελία. Η ελληνική μουσική σκηνή πάσχει από απίστευτη (ελπίζω γόνιμη) ανομοιομορφία και αυτό δεν μπορεί να "θεραπευτεί" όσο καλές προθέσεις και να υπάρχουν.

 

Με την πάροδο του χρόνου, οι μουσικοί θα πρέπει να αναζητήσουν κοινά σημεία με άλλους μουσικούς και να εργαστούν για την υλοποίηση του κοινού τους μουσικού οράματος. Αν υπήρχε ένας κρίσιμος αριθμός ανθρώπων που να έμπαιναν σε αυτή τη διαδικασία, τότε θα γινόντουσαν διάφορα "μαγικά" πράγματα: θα είχαμε ενδιαφέρον από το κοινό, το οποίο θα μετατρεπόταν σε ενδιαφέρον από την μεριά παραγωγών-εταιρειών.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με την πάροδο του χρόνου' date=' οι μουσικοί θα πρέπει να αναζητήσουν κοινά σημεία με άλλους μουσικούς και να εργαστούν για την υλοποίηση του κοινού τους μουσικού οράματος. Αν υπήρχε ένας κρίσιμος αριθμός ανθρώπων που να έμπαιναν σε αυτή τη διαδικασία, τότε θα γινόντουσαν διάφορα "μαγικά" πράγματα: θα είχαμε ενδιαφέρον από το κοινό, το οποίο θα μετατρεπόταν σε ενδιαφέρον από την μεριά παραγωγών-εταιρειών.[/quote']

 

Να σημειώσω κάτι σημαντικό...

 

Αγοράζω από το guitar9 και άλλα σχετικά sites. Πιθανώς να υπάρχουν sites όχι μόνο για φίλους της κιθαριστικής μουσικής, αλλά και της ηλεκτρονικής, της χορωδιακής και δεν ξέρω τι άλλο.

 

Το ζήτημα είναι ότι μέσα από τέτοια κανάλια και με ανεξάρτητες παραγωγές γιατί εκεί είναι το μέλλον, όπως έχουν διαπιστώσει ακόμα και απόλυτα καταξιωμένοι καλλιτέχνες, μπορεί τόσο ο δημιουργός να κερδίσει αυτά που δικαιούται, όσο και ο ακροατής να βρει ποικιλία και εξαιρετικές τιμές.

 

Γιατί άλλο είναι να δίνεις 20 Ευρώ για ένα CD και άλλο 8-10. Έτσι μόνο θα χτυπηθεί η πειρατεία. Και φυσικά άλλο είναι να κερδίζεις 0.3 Ευρώ για κάθε δίσκο σου, και άλλο να βγάζεις 4-5 Ευρώ...

 

Και ούτε εταιρείες να κυνηγάνε τα sites με tabs και στίχους, ούτε τίποτα... :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GO FORTH έχεις μόλις 2 δημοσιεύσεις στο νοιζ και ενδιαφέρεσαι κιόλας για την κυκλοφορία των καλλιτεχνικών ανησυχιών των μελών του?? ύποπτο!!!!! 8O

θα συμφωνησω με τον γερασιμο!!! :evil:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα που είμαι άσχετος ψιλοκουφό μου φένεται :-/

Να ρωτήσω απο περιέργια... για μια τέτοια περίπτωση δεν χρειάζεται και μια δισκογραφική να το αναλάβει την όλη φάση? Τι διαδικασία πρέπει να γίνει για να βγεί ένα cd-lp ? Υπάρχει παρόμοιο θέμα στο noiz? Θυμάται κανείς? Με την αναζήτηση δεν μου βγάζει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, problematic, γεια σου!

...Όχι, μια δισκογραφική εταιρία δεν είναι απαραίτητη για να βγει ένα CD / LP στην ελληνική και ξένη αγορά. Αυτό μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε.

υτή είναι η δική μας ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nepal, όλα τα απαιτούμενα έξοδα, αλλά και ο ΦΠΑ 19%, αναφέρονται αναλυτικά στην προηγούμενη σελίδα του θέματος και μάλιστα στο πρώτο post μου. Από τη στιγμή που ένας καλλιτέχνης είναι και ο παραγωγός της δουλειάς του και οι συνθέσεις του είναι 100% δικές του και όχι διασκευές, μπορεί ανετότατα και νομιμότατα να κυκλοφορήσει όσα CD επθυμεί και σε όσα αντίτυπα αυτός θέλει.

Όσον αφορά το CD του noiz.gr, αν οι καλλιτέχνες που θα συμμετάσχουμε ΔΕΝ είμαστε μέλη της ΑΕΠΙ, αλλά, ανεξάρτητοι καλλιτέχνες και δώσουμε την άδεια κυκλοφορίας των συνθέσεων μας σε έναν άνθρωπο ( μουσικό παραγωγό, οποίος και θα "πληρώσει" για την όλη παραγωγή-στην ουσία εμείς θα του δώσουμε τα χρήματα, γι αυτό και βάζω εισαγωγικά- ), η δουλειά είναι πλέον εφικτή και σύμφωνα με το νόμο. Αυτός θα είναι ο υπεύθυνος κυκλοφορίας του CD για το νόμο, στο όνομά του θα κοπούν οι αποδείξεις κλπ. .

Οι δισκογραφικές πλέον δεν έχουν κανένα νόημα ύπαρξης, τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε ότι για να βγάλει ένας νέος καλλιτέχνης ένα CD με μια εταιρία θα πρέπει να πληρώσει από πάνω και την εταιρία, αντί η εταιρία να πληρώσει με χιλιάδες ευρώ προκαταβολικά το νέο καλλιτέχνη για να προτιμήσει τη συγκεκριμένη εταιρία!

Ακόμα κι όταν θέλω να κυκλοφορήσω ένα solo album, γιατί να δώσω 10.000 ευρώ σε μια εταιρία μόνο και μόνο για να μου βάλει τη στάμπα της πάνω στο CD, τη στιγμή που με το 1/5 των χρημάτων αυτών μπορώ να κάνω μόνος μου τη δουλειά και τα υπόλοιπα 4/5 να τα δώσω για προώθηση της δουλειάς μου στα ΜΜΕ;

υτή είναι η δική μας ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι όταν θέλω να κυκλοφορήσω ένα solo album, γιατί να δώσω 10.000 ευρώ σε μια εταιρία μόνο και μόνο για να μου βάλει τη στάμπα της πάνω στο CD,

 

Γιατί αλλιώς θα πρέπει να κάνεις μόνος σου το marketing plan και την προώθηση.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και προτιμώ να κάνω εγώ με τους συνεργάτες μου το marketing plan και την προώθηση παρά η εταιρία. Αν και μεταξύ μας, δεν είναι και λίγοι οι καλλιτέχνες που έχουν πληρώσει χιλιάδες ευρώ σε εταιρίες και εξακολουθούν να βρίσκονται στην αφάνεια! Πολλές φορές η προώθηση ενός νέου καλλιτέχνη από μια εταιρία είναι από κακή έως και ανύπαρκτη. Μη νομίζεις πως επειδή θα σε αναλάβει μια δισκογραφική εταιρία, θα έχεις και πολύ καλή προώθηση! Εταιρία και άριστη προώθηση είναι 2 πράγματα που δεν συμβαδίζουν απαραίτητα! Επειδή τυχαίνει να είμαι μέσα στο χώρο και ορισμένοι φίλοι μου-τραγουδιστές να είναι παιδιά μεγάλων επιχειρηματιών της νύχτας, ξέρω πάρα πολύ καλά τί σου λέω.

υτή είναι η δική μας ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Go_Forth, κατατοπιστικότατες οι απαντήσεις σου, απλά το μόνο που δεν μου κάθεται καλά ειναι τα χρήματα που πρέπει να πληρώσει και απο πάνω ο καλλιτέχνης στην εταιρία. Δεν είμαι ψαγμένος περι του θέματος αλλα απο όσο γνωρίζω στέλνεις ενα demo στην εταιρία και άμα της αρέσει πέρνει το κομμάτι για ενα γελοίο ποσό (πχ. 100 - 300 ευρό) και αντε γειά, εκτός αν οι παραγωγή σου είναι πολύ καλή, οπου σε αυτή την περίπτωση θα πάρεις και ένα μικρό ποσοστό. ¶μα τώρα είναι σίγουροι οτι το κομμάτι σου θα πουλήσει γιατί είναι κορυφή , συνεπάγεται: πολλά φράγκα για την εταιρία ... και πές οτι εσύ το παίξεις ζόρικος μετά την πρώτη πρόταση που σου κάνανε (προφανός γιατί έχεις πίστη στον εαυτό σου και στο ταλέντο σου) τότε θα σε πάνε σε ενα πολύ καλό ποσοστό (20%-30% απο τα καθαρά) και θα σου δώσουν και μία προκαταβολή 800 - 1000 ευρά. Σε περίπτωση τώρα που μιλάμε για top εμπορικό καλλιτέχνη που τα κοριτσάκια παίζουν κουτουλίδια στους τοίχους για πάρτι του τότε οι εταιρίες κανουν τ****ούκι στον καλλιτέχνη αυτό και του κάνουν μέχρι και 80% των καθαρών (να μή πω 90% που το κάνουν αρκετές μεγάλες εταιριες σε περίοδο διαφημηστικού πολέμου ή κρίσης).

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς μερικές περιπτώσεις που ο καλλιτέχνης θα πληρώσει και απο πάνω την εταιρία?

(εκτός την περίπτωση που οι παραγωγές είναι της πλάκας οπότε δεν δέχεται κανείς να τις υπογράψει χωρίς μαρούλι ή είναι κορυφαίες και απλά ανήκουν σε ένα είδος που δέν υπάρχει, οπότε δεν στηρίζεται απο καμιά εταιρία... και ο καλλιτέχνης επειδή ειναι πωρωμένος ή έχει πίστη, αναλαμβάνει να τα πληρώσει όλα αυτός και να είναι για πάρτι του 'και θεός μαζί του').

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου