Προς το περιεχόμενο

Mac Mini Για μουσικές εφαρμογές, κάνει?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τότε...απλά μας προσβάλλει! ;D ;D

 

Και λίγα λες  ;D ;D ;D

Πάντως όσον αφορά την ερώτηση του OP δε νομίζω ότι υπάρχει pc ή mac αυτή τη στιγμή που να μην μπορεί να παίξει 10-12 tracks ταυτόχρονα.

Μπορείς και με το παραπάνω.

Και εφέ μπορείς να βάλεις και ότι θέλεις.

Αρκεί να του φέρεσαι με φροντίδα, στοργή και proderm  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν λέει wave φαντάζομαι ότι εννοεί τα αρχεία με extension .wav  ;)

Oh Yes!

Τότε...απλά μας προσβάλλει! ;D ;D

;D ;D OK, άρα δεν θα έχω πρόβλημα με τα tracks.

 

Και λίγα λες  ;D ;D ;D

Πάντως όσον αφορά την ερώτηση του OP δε νομίζω ότι υπάρχει pc ή mac αυτή τη στιγμή που να μην μπορεί να παίξει 10-12 tracks ταυτόχρονα.

Μπορείς και με το παραπάνω.

Και εφέ μπορείς να βάλεις και ότι θέλεις.

Αρκεί να του φέρεσαι με φροντίδα, στοργή και proderm  ;)

Ποιος είναι ο OP?

Η αλήθεια είναι ότι κανένα απ'τα 3 PCs που έχω δεν είναι φορτωμένο με άχρηστα πράγματα και σε μερικές περιπτώσεις πάλι έχω ένα μικρό θέμα με τα tracks, αλλά το ότι θέλω να πάω σε mac έχει να κάνει με το τρόπο που δουλεύουν τα προγράμματα και το λειτουργικό, που καθώς φαίνεται έχουν ένα συν στη ποιότητα κατά την εγγραφή και αναπαραγωγή audio.

Δεν μπορώ να πω 100% αν είναι απ'το λειτουργικό ή απ'το εκάστοτε πρόγραμμα (σε mac), αλλά διαφορές έχω ακούσει και.....Θέλω και εγώ ;D !

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μπορώ να πω 100% αν είναι απ'το λειτουργικό ή απ'το εκάστοτε πρόγραμμα (σε mac), αλλά διαφορές έχω ακούσει και.....Θέλω και εγώ ;D !

 

 

Αν περιμένεις βελτίωση στη ποιότητα του ήχου θα απογοητευτείς γιατι δεν υπάρχει καμία διαφορά , κατα τ῎αλλα μετα απο λιγο καιρό συνύπαρξης με mac δεν πρόκειται να ξανα ανοιξεις τα pc σου  :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμένεις βελτίωση στη ποιότητα του ήχου θα απογοητευτείς γιατι δεν υπάρχει καμία διαφορά

Δεν υπάρχει διαφορά? Κι όμως ίδιο σετάπ σε PC και Mac με ίδια κάρτα ήχου και είχε διαφορές, ειδικά ως προς τον θόρυβο, η κάρτα ήχου στο Mac συμπεριφερόταν λες και ήταν άλλη απ'αυτή του PC, αυτό βέβαια πριν απο 3 χρόνια σε ένα Mac Book, σήμερα δεν ξέρω...

 

κατα τ῎αλλα μετα απο λιγο καιρό συνύπαρξης με mac δεν πρόκειται να ξανα ανοιξεις τα pc σου  :) :) :)

Λες μετά από 23 χρόνια ενασχόλησης με τα PC να το γυρίσω έτσι απότομα? (Δεν αποκλείω τίποτα αν δε δω στην πράξη όμως)

 

OP=Original Poster

ΑΑΑΑΑ! ;D ;D

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά ως προς τον θόρυβο, η κάρτα ήχου στο Mac συμπεριφερόταν λες και ήταν άλλη απ'αυτή του PC,

Tι εννοείς θόρυβο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει διαφορά? Κι όμως ίδιο σετάπ σε PC και Mac με ίδια κάρτα ήχου και είχε διαφορές, ειδικά ως προς τον θόρυβο, η κάρτα ήχου στο Mac συμπεριφερόταν λες και ήταν άλλη απ'αυτή του PC, αυτό βέβαια πριν απο 3 χρόνια σε ένα Mac Book, σήμερα δεν ξέρω...

Λες μετά από 23 ενασχόλησης με τα PC να το γυρίσω έτσι απότομα? (Δεν αποκλείω τίποτα αν δε δω στην πράξη όμως)

ΑΑΑΑΑ! ;D ;D

 

 

Εγω δεν άκουσα καμία διαφορά , βέβαια δεν εκανα και τεστ επι τουτου , γιαυτό και κρατάω μια πισινή  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοείς θόρυβο?

Να σου εξηγήσω.

Υπήρχε ένα σετάπ που αποτελείτο από, μία Ibanez Steve Vai (όχι δεν έχω τέτοιο πράμα ;D ), κάρτα ήχου Edirol UA-25, προενίσχυση SM Audio λαμπάτη και εφέ ένα TC G-Sharp (ρύθμιση με hall βάθος και λίγο Chorus).

Έγιναν 2 ηχογραφήσεις, μία σε laptop και μία σε Mac Book.

To Laptop έγραψε με Cubase 4 και το Mac Book με Logic (δεν θυμάμαι έκδοση).

Οι ρυθμίσεις στο Hardware ήταν όλες ίδιες, η διαφορά όμως στον ήχο ήταν αισθητή.

Στο Laptop (με το Cubase)άκουγες ένα φύσημα που πιστέψαμε ότι προέρχονταν απ'τη φθηνή προενίσχυση, έλα σου όμως που στο Mac δεν ακούγαμε τίποτα.

Πως εξηγείτε αυτό?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Laptop (με το Cubase)άκουγες ένα φύσημα

Το φύσημα είχε περάσει και στην ηχογράφηση? Ή το ακούγατε real time?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φύσημα είχε περάσει και στην ηχογράφηση? Ή το ακούγατε real time?

Real Time δεν ακούγαμε τίποτα ("άκρα του τάφου σιγή" ;D και στα δύο), μόνο στην ηχογράφηση ακουγόταν.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου