Προς το περιεχόμενο

ESP EC-1000: Που μπορώ να την βρω για τεστ drive Αθήνα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συγκεκριμενη κιθαρα εχει καθολου χαρακτηριστηκα λες πολ ? Η μονο το σχημα ? δεν μιλαω για ηχο , αλλα για αισθηση ,  μπρατσο κτλ...

Η ESP Eclipse I CTM Full Thickness  ΝΑΙ  ειναι παρομoια με την Les Paul custom, και λεω παρομοια γιατι διαφερει το μπρατσο το οποιο ειναι πιο βολικο ( ειναι απρομοιο με το μανικι της  Horizon  σου) και τα ταστα τα οποια ειναι XJ. H Eclipse I ctm ( οχι η full thickness) εχει ιδιο παχος με την Eclipse II. H  Eclipse II μεν( την οποια ειχα παλια) εχει 24 ταστα και τρια knobs  και ιεναι απιστευτα βολικη σε πολυωρα παιξιματα.Oπως και να χει κοστιζει τα μισα λεφτα της gibson  και σε ποιοτητα και playability υπερτερει (κατα την προσωπικη μου γνωμη και εμπειρια εχοντας παιξει και με gibson αι με Εclispe ;) )

eclipse-i_ctm_ft_gbk_10.thumb.jpg.7c54bffdc5a54088309f8697dcd0a3d3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πριν μερικά το μέλος kkaravolas είχε δοκιμάσει μια EC-1000 κάπου στα Εξάρχεια, δεν θυμάμαι το μαγαζί.

 

Αν θες, ρίξε μια ματιά με το search του Νοιζ, πιστεύω θα βρεις την αναφορά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ESP Eclipse I CTM Full Thickness  ΝΑΙ  ειναι παρομoια με την Les Paul custom, και λεω παρομοια γιατι διαφερει το μπρατσο το οποιο ειναι πιο βολικο ( ειναι απρομοιο με το μανικι της  Horizon  σου) και τα ταστα τα οποια ειναι XJ. H Eclipse I ctm ( οχι η full thickness) εχει ιδιο παχος με την Eclipse II. H  Eclipse II μεν( την οποια ειχα παλια) εχει 24 ταστα και τρια knobs  και ιεναι απιστευτα βολικη σε πολυωρα παιξιματα.Oπως και να χει κοστιζει τα μισα λεφτα της gibson  και σε ποιοτητα και playability υπερτερει (κατα την προσωπικη μου γνωμη και εμπειρια εχοντας παιξει και με gibson αι με Εclispe ;) )

 

Τι ήθελες και την έβαλες την φωτογραφία;  ;D

ΙΜΗΟ η eclipse σε vintage black με το χρυσό hardware είναι χαλαρά το ομορφότερο μουσικό όργανο ever. EVER.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η γκίμπσον το έχει παράχε.......σει να πούμε με τις τιμές. Για κάτσε ρε μάγκες να πούμε για κάτσε. Δηλαδή γιατί να πρέπει να δώσει κανείς το κορμί του για να αγοράσει γκίμπσον τις φρασιας !  Ήμαρτον... Από όσες εχω δοκιμάσει , περί τις 30 περίπου , μέχρι και τα 2 χιλιάρικα δεν άξιζε καμία... Ούτε η στάνταρντ για το δικό μου χέρι βέβαια... Από εκεί και πάνω οκ... Από εκλιψ δεν εχω δοκιμάσει να δω τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pathosray κάτι ακόμα... Η εκλιψ 2 με τους ντάνκαν έχει και ήχο λες πολ ;

 

Τι είναι ο ήχος les paul ρε συ?Αν θες ήχο λες πολ πάρε λες πολ πολύ απλά.Ήχο esp έχει η έρμη.Τι είναι ο ήχος esp?? ??? ???

 

-What is the les paul sound?

-Nothing,its just something Pavlovian. ;D

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_Pavlov  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχάλη οι λες πολ έχουν χαρακτηριστικό ογκώδη γεμάτο ήχο. Το ξέρεις καλύτερα από εμένα. Άλλο ήχος λες πολ και άλλο ήχος esp . Εδώ έχουμε όμως περίπτωση λες πολ που είναι esp. Οπότε αναρωτιέμαι. Αυτή η κιθάρα ακούγεται σαν esp η σαν λες πολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχάλη οι λες πολ έχουν χαρακτηριστικό ογκώδη γεμάτο ήχο. Το ξέρεις καλύτερα από εμένα. Άλλο ήχος λες πολ και άλλο ήχος esp . Εδώ έχουμε όμως περίπτωση λες πολ που είναι esp. Οπότε αναρωτιέμαι. Αυτή η κιθάρα ακούγεται σαν esp η σαν λες πολ.

 

Μπαααα...Πάρε την esp που λες (με ίδιο βάρος μιας λεσ πολ) και βάλτης μαγνήτες gibson!voila!Εξάλλου και όλες οι superstrats με διπλούς τον ήχο αυτό θέλουν να πλησιάσουν.Αυτό γίνεται και είναι πολύ ρεαλιστική και φτηνή (σχετικά με μία gibson των 5000 ευρώ) λύση.Μη μασάτε ρε!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη ειναι λεπτο το ζητημα σε αυτο το θεμα γιατι:

 

1) γενικοτερα υπαρχει ενας ηχος σαν les paul στο μυαλο μας αλλα μπορει να οριστει ακριβως; Και απο ποια les paul;

 

2) καποιος μπορει να σου πει πως les paul=gibson οποτε οτιδηποτε αλλο απλα δεν θα εχει ηχο les paul.

 

3) εγω μπορω να σου πω πως η κιθαρα μου, η οποια ειναι αυτη --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_white_finish.asp ειναι esp και εχει ηχο les paul (μιας και εχει ολα της τα χαρακτηριστικα κατασκευαστικα, και παλι...).

 

Συμπερασμα: τρεχα γυρευε...μην το ψαχνεις καλυτερα, αστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3) εγω μπορω να σου πω πως η κιθαρα μου, η οποια ειναι αυτη --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_white_finish.asp ειναι esp και εχει ηχο les paul (μιας και εχει ολα της τα χαρακτηριστικα κατασκευαστικα, και παλι...).

 

.

 

Μπορείς αν δεν σου είναι κόπος να μας κάνεις ένα πρόχειρο review της κιθάρας?Έχει tummy cut?Γιατί δεν της έχει στο site της esp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου