Προς το περιεχόμενο

Το χρονικό κατασκευής του νέου μου home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια Νίκο, φαίνεται πολύ καλή δουλειά! Και σε λογικό κόστος.

 

Μια μικρή παρατήρηση αν μου επιτρέπεις: αφού έχεις ήδη φτιάξει τόσο ωραία πράγματα, θα έλεγα να ανεβάσεις τις απαιτήσεις στον τομέα των studio monitors.  ;) Σε ένα τέτοιο χώρο έχουν θέση monitors τουλάχιστον της μεσαίας κατηγορίας τιμής (600-700 ευρώ το κομμάτι). Επίσης δεν πρόσεξα αν αναφέρεσαι και σε ακουστικά. Τέλος, η FF800 είναι εξαιρετική (και αν τη βρεις μτχ σε ευκαιρία ακόμα καλύτερα), πάντως η RME έχει βγάλει ήδη τον αντικαταστάτη της (http://www.rme-audio.de/en_products_fireface_ufx.php). Και ξενοιάζεις για ΠΟΛΛΑ χρόνια.  ;)

 

Μπράβο και πάλι για την καλή δουλειά!  :)

 

Ευχαριστω έχεις δίκιο είμαι σε κατάσταση αναβάθμισης ,Τα ΒΧ8 θα φύγουν και κοιτά για τα focal Be6 ,πάντως με τα YAMAHA NS10m είμαι ευχαριστιμένος 100% όσο αφορά τις μίξεις .

Η RME ff UFX είναι θαύμα ,αυτή δεν είναι απλά μια κάρτα είναι τα πάντα !!! Φοβερό προιόν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ καλή δουλειά! Συγχαρητήρια!!

 

Διακρίνω ένα 70's jazz σε μια φώτο! Μη λάηκ!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω έχεις δίκιο είμαι σε κατάσταση αναβάθμισης ,Τα ΒΧ8 θα φύγουν και κοιτά για τα focal Be6 ,πάντως με τα YAMAHA NS10m είμαι ευχαριστιμένος 100% όσο αφορά τις μίξεις .

Η RME ff UFX είναι θαύμα ,αυτή δεν είναι απλά μια κάρτα είναι τα πάντα !!! Φοβερό προιόν.

 

Τα έχω ακούσει τα Focal και μου άρεσαν πολύ... βέβαια η μείξη ήταν ακουστική κιθάρα και φωνή, και ο μηχανικός μου είπε ότι υπερέχουν ιδιαίτερα σε φωνητικά. Τα Yamaha δεν υπάρχει λόγος να τα πετάξεις βέβαια...

 

Η RME η αλήθεια είναι ότι εμπίπτει στο νόμο του diminishing return, όπως όλα τα ακριβά εργαλεία. Αλλά και οι εναλλακτικές πάλι ακριβές είναι σ'αυτή την κατηγορία. Παρεμπιπτόντως, μέσα από τις Αγγελίες του Noiz είναι συχνό το φαινόμενο να προκύπτουν διαμάντια στην κατηγορία Studio, τα οποία μένουν απούλητα για καιρό λόγω μη ενδιαφέροντος των περισσότερων για τέτοια πράγματα.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω ακούσει τα Focal και μου άρεσαν πολύ... βέβαια η μείξη ήταν ακουστική κιθάρα και φωνή, και ο μηχανικός μου είπε ότι υπερέχουν ιδιαίτερα σε φωνητικά. Τα Yamaha δεν υπάρχει λόγος να τα πετάξεις βέβαια...

 

Η RME η αλήθεια είναι ότι εμπίπτει στο νόμο του diminishing return, όπως όλα τα ακριβά εργαλεία. Αλλά και οι εναλλακτικές πάλι ακριβές είναι σ'αυτή την κατηγορία. Παρεμπιπτόντως, μέσα από τις Αγγελίες του Noiz είναι συχνό το φαινόμενο να προκύπτουν διαμάντια στην κατηγορία Studio, τα οποία μένουν απούλητα για καιρό λόγω μη ενδιαφέροντος των περισσότερων για τέτοια πράγματα.

 

 

 

 

 

 

Το ξέρω και μόλις έχω σταμπάρει μια πολύ καλή ευκαιρία με μια RME FF800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω με τα focal εδώ και 3 χρόνια, πολύ ευχάριστα και ξεκούραστα ηχεία. Οι μίξεις μεταφράζονται σωστά στα περισσότερα συστήματα αλλά υπάρχει ένα θεματάκι στα μεσαία το οποίο βέβαια όπως και τα θεματάκια του χώρου σου τα μαθαίνεις και ζεις με αυτά. Τα προτείνω ανεπιφύλακτα αν και νομίζω πως σε αυτή την κατηγορία δεν αγοράζεις κάτι επειδή στο πρότεινε κάποιος στο internet, ακούς και κρίνεις με τ' αυτιά σου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μετά απο λίγο ψάξιμο η κατα μήκος διάσταση του control room ( παρ/λη με τον αξονα των ηχείων) μου επιτρέπει μέχρι και 47,7 Hz απροβλημάτιστα ( επειδή θέλω να είμαι και λίγο πιο ρεαλιστής απο 50 με 52 Hz ) .Καταστάλαξα τελικά στα Genelec 1030A τα οποια φτάνουν τα 55Hz .Τα πήρα και λειτουργούν πολύ καλά .Το ξέρω ότι οι επιλογές στις 6,5 ίντσες είναι πολλές ,απλά τα άκουσα μοθ άρεσαν ήταν και σε καλή τιμή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το νέο look του Control με τα Genaleκάκια  :D ,κατα μήκος του δωματίου με σαφώς πιο βελτιωμένο ακουστικό αποτέλεσμα . Thanks for looking .

DSCN6818.JPG.0e40eae96572cb75ab38c5a447b551ae.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μπράβο,...

... για την επιλογή του snowspeeder πάνω απ' το μόνιτορ  ;D

May the force be with you.  8)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου