Προς το περιεχόμενο

Απορία: Κατάλληλο ύψος ενισχυτή


koronios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα  συμφορουμίτες, 

 

Θα ήθελα  την άποψη σας  σχετικά  με το ύψος τοποθέτησης  ενός  ενισχυτή  ή  μιας καμπίνας  σε σχέση  με τον κιθαρίστα,  όπως  και την απόσταση  από αυτόν.

Μου αρέσει    ηχητικά ,  στα προβάδικα , να τοποθετώ τον ενισχυτή ή καμπίνα  στο πάτωμα  και να σετάρω τον ήχο μου σύμφωνα με αυτό που ακούω,  αλλά  στην περίπτωση  ενός  live  που θα μπει  ένα μικρόφωνο  και  ο ήχος  θα σεταριστεί  βάση  της  θέσεως  του μικροφώνου (που πάντα σχεδόν  το κρεμάνε  από  πάνω), τι γίνεται? 

Οπότε κατά τη γνώμη σας και εμπειρία σας , πως θα πρέπει  τοποθετήσω  τον ενισχυτή στο προβάδικο - σπίτι  ώστε  να σετάρω τον ήχο μου και να μην έχω τεράστια απόκλιση σε ένα Live  (μόνο φυσικά  από αυτή τη παράμετρο).

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει    ηχητικά ,  στα προβάδικα , να τοποθετώ τον ενισχυτή ή καμπίνα  στο πάτωμα  και να σετάρω τον ήχο μου σύμφωνα με αυτό που ακούω

Ελπιζω να ακουν καλα τα ποδια σου  ;D γιατι εκει αναγκαστηκα θα τον δυναμωνεις παραπανω φανταζομαι. Γιατι δεν τον σεταρεις ξεκινωντας απο πιο ψυλα;

 

Καλημέρα  συμφορουμίτες, 

  αλλά  στην περίπτωση  ενός  live  που θα μπει  ένα μικρόφωνο  και  ο ήχος  θα σεταριστεί  βάση  της  θέσεως  του μικροφώνου (που πάντα σχεδόν  το κρεμάνε  από  πάνω),

Αλλο λαθος. Εχω δει μεχρι και μπροστα στην γρυλια σε κεφαλη να το βαζει ο βοηθος του ηχολυπτη.

οποτε παλι μαλλον ψηλά πρεπει να τον βαλεις για να ακους καλυτερα αυτο που βγαινει απο τον ενισχυτη με μονη αποκλυση την αποσταση του αυτιου σου σε σχεση με το μικροφωνο που θα ειναι κοντα στο ηχειο σε λαιβ

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά από ένα παλιό θέμα που είχε ανοίξει είχε συζητηθεί κάτι παρόμοιο. Πολλοί στήριζαν ότι ιδανική θέση του ενισχυτή είναι το να βρίσκεται χαμηλά αλλά με κλίση έτσι ώστε το ηχείο να "σημαδεύει" τον κιθαρίστα. π.χ. οι φεντερ ενισχυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδανικο ειναι διαφορετικο για καθε κιθαριστα-περιπτωση  ;)

το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι πρεπει

το ηχείο να "σημαδεύει" τον κιθαρίστα.

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Το ότι κρεμάνε τα μικρόφωνα απ'τα χερούλια των ενισχυτών είναι γενικό απαράδεκτο φαινόμενο ..... το θέμα είναι ότι μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε φέρνοντας τη δική μας βάση για το μικρόφωνο ΜΑΣ .  ;)

 

Μια έξυπνη τοποθέτηση του ενισχυτή σου στο stage είναι να σε κοιτάει περίπου στο στήθος .

Έτσι και ακούς τον ήχο σου όπως πρέπει ΚΑΙ ακούς και τους υπόλοιπους  :)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατανοώ ότι ο ενισχυτής  πρέπει  να  είναι  προς  το  αυτί  του παίχτη, και κάτω  που τον είχα  τον έγερνα  λίγο προς τα πίσω  αλλά  όταν  έσκυβα  να ακούσω  και  ήμουν σε ευθεία  από το κέντρο του κώνου  ξενέρωνα, με ξύριζε κανονικά,  γι΄αυτό  και δεν τον ανέβαζα. 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ότι κρεμάνε τα μικρόφωνα απ'τα χερούλια των ενισχυτών είναι γενικό απαράδεκτο φαινόμενο ..... το θέμα είναι ότι μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε φέρνοντας τη δική μας βάση για το μικρόφωνο ΜΑΣ .  ;)

 

Μια έξυπνη τοποθέτηση του ενισχυτή σου στο stage είναι να σε κοιτάει περίπου στο στήθος .

Έτσι και ακούς τον ήχο σου όπως πρέπει ΚΑΙ ακούς και τους υπόλοιπους  :)

Σωστοοοοοοος

Το κατανοώ ότι ο ενισχυτής  πρέπει  να  είναι  προς  το  αυτί  του παίχτη, και κάτω  που τον είχα  τον έγερνα  λίγο προς τα πίσω  αλλά  όταν  έσκυβα  να ακούσω  και  ήμουν σε ευθεία  από το κέντρο του κώνου  ξενέρωνα, με ξύριζε κανονικά,  γι΄αυτό  και δεν τον ανέβαζα. 

 

αν εκοβες πριμα δεν γινεται δουλεια;

και το μικροφωνο αυτον τον ηχο ζιλετ θα παρει

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ενισχυτη μου στο προβαδικο τον εχω σε ειδικη βαση με γωνια για να χτυπαει μονο εμενα να ακουω καλα χωρις να ενοχλω τους αλλους.

τωρα στα λαιβ αμα ειναι να βγω με μικροφωνο την παιρνω μαζι μου.

αμα ομως δεν θα μπει μικροφωνο βαζω 3 κασες απο μπυρες και βαζω πανω τον ενισχυτη προσπαθοντας να του δωσω την καλυτερη κατευθηνση για να ακοω και εγω καλα αλλα και οι ακροατες.

μια λεπτομερια που πολλοι ξεχνανε ειναι τον ενισχυτη το ρυθμιζουμε και τον ακουμε κοιτοντας το μεγαφωνο. λογικο εαν γυρισουμε την πλατυ μας μετα να ακουμε περισσοτερα μπασα. αμα ομως βαλουμε και αλλα πριμα οι ακροατες μας θα χασουν μερικες συχνοτιτες και δεν θα ερθουν να μας ξαναδουν ποτε......

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλά τα πράγματα...

 

Η συνηθισμένη περίπτωση:

1.jpg

 

Mια πιο "εκλεπτυσμένη" αντιμετώπιση:

2.jpg

 

Στην έσχατη των περιπτώσεων αυτοσχεδιασμός ή:

3.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δευτερη φωτο σου,,,,με τρομάζει,,,σκεψου σε πρόβα... να εχεις πιει καμια μπυρα παραπανω,,,

 

μπουμμμμμ  ;D

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου