Προς το περιεχόμενο

Squier Vs Fender Jazz Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σκέφτηκα μια να αλλάξω γέφυρα - μαγνήτες - κλειδιά κ ποτς στο squier μου αλλά τελικά άλλαξα γνώμη...

Φοβήθηκα μήν του χαλάσω τον ήχο  ;D

 

Μπίλαρε είσαι θεός...  ;D

 

Εγώ του τον... χάλασα και υπεύθυνος είσαι εσύ- θυμάσαι τι είχες ποστάρει τον Μάιο;  ;)

 

«Μπράβο στην Squier για την σχέση ποιότητας / τιμής. Νομίζω πως είναι ιδανικό όργανο για αρχάριο. Σκέφτομαι να το αναβαθμίσω ίσως σε κλείδιά - μαγνήτες - ποτενσιόμετρα - γέφυρα...»

 

Εκεί μου μπήκαν οι... ιδέες.

 

 

Πάντως προς αποφυγή παρεξηγήσεων (Γιατρέ μου) έβαλα μια «νορμάλ» γέφυρα και όχι high mass- παρότι οι Badass είναι η αδυναμία μου. Μια Fender Deluxe... που δεν έχει καμία σχέση με την «μητρική».

 

Παρεμπίπτοντος το δικό μου κούτσουρο είναι Ινδονησία, αλλά το hardware αναμφίβολα θα είναι... κινεζιά.

2120970.jpg.00798ee2b26df20b05dfabbef6353c53.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως το δικό μου string through έχει high mass γέφυρα και είναι short scale με EMG active.

Παραμένει αν όχι το καλύτερο, ένα από τα δύο καλύτερα όργανά μου.

Προφανώς ο μάστορας ήξερε τη δουλειά του  ;)

 

Όσο για τις γέφυρες, προσωπικά (πέραν της υπέροχης που έχει το G&L Asat μου) προτιμώ τις Hipsot A-style καθότι:

α) Είναι top loaded και όχι through πράγμα που κάνει το βάλε-βγάλε χορδών, παιχνίδι.

β) Δεν έχουν ράγες για τα βαγονάκια αλλά αποκλειστικό τους διάδρομο

γ) Η χορδή ξαπλώνει, δεν ακουμπάει/σπάει πάνω στα βαγονάκια.

δ) Είναι γέφυρα και όχι  μεταλλοφλίδα που έβαλε ο γερο τσιγκούνης Leo για γρήγορη και φθηνή παραγωγή και το κάναμε mojo (σαν του '51 που ναι της λιποθυμίας).

ε) Είναι όμορφη

στ) Είναι σε λογικά χρήματα

ζ) Είναι επώνυμη άρα χρήσιμη για το μεταξύ μας geek pull-murr.

 

Όσο για την επιρροή της στον ήχο δεν θα πω βρε δεν με ..... πρωινιάτικα αλλά θα πω ότι εάν λύσατε όλα τα άλλα παικτικά ζητήματα σας και έχετε τόση εμπειρία και απαιτήσεις από τα μπάσσα ώστε να σας απασχολεί η διαφορά της hipshot από την badass ή άλλης σοβαρής γέφυρας, δεν χρειάζεστε τη γνώμη μου. Έχετε ήδη αποφασίσει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπίλαρε είσαι θεός...  ;D

 

Εγώ του τον... χάλασα και υπεύθυνος είσαι εσύ- θυμάσαι τι είχες ποστάρει τον Μάιο;  ;)

 

«Μπράβο στην Squier για την σχέση ποιότητας / τιμής. Νομίζω πως είναι ιδανικό όργανο για αρχάριο. Σκέφτομαι να το αναβαθμίσω ίσως σε κλείδιά - μαγνήτες - ποτενσιόμετρα - γέφυρα...»

 

Εκεί μου μπήκαν οι... ιδέες.

 

 

 

Χαχαχα

 

Μα μόλις το είπα.... "Σκέφτηκα μια να...."

 

Στ' αλήθεια κοιτάζω συνέχεια τις αγγελίες για κανένα Fender Jazz,  αλλά κι όταν βρίσκω κανένα που να μου κάνει σε τιμή, η επόμενη σκέψη μου είναι : άστο μωρέ, ,αφού μια χαρά παίζει το κινεζάκι μου...

 

Και είναι αλήθεια ρε παιδιά, οτι με το rig μου παίζει απίστευτα, και μούχει κάτσει και στο χέρι καλά, οπότε δέν βρίσκω λόγο να επενδύσω χρήματα αυτή την στιγμή σε κάτι που να έχει "F" logo στο Headstock.

 

Προσωπικά, το decal της Squier δέν με χαλάει καθόλου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το δικό μου string through έχει high mass γέφυρα και είναι short scale με EMG active.

Παραμένει αν όχι το καλύτερο, ένα από τα δύο καλύτερα όργανά μου.

Προφανώς ο μάστορας ήξερε τη δουλειά του  ;)

 

Όσο για τις γέφυρες, προσωπικά (πέραν της υπέροχης που έχει το G&L Asat μου) προτιμώ τις Hipsot A-style καθότι:

α) Είναι top loaded και όχι through πράγμα που κάνει το βάλε-βγάλε χορδών, παιχνίδι.

β) Δεν έχουν ράγες για τα βαγονάκια αλλά αποκλειστικό τους διάδρομο

γ) Η χορδή ξαπλώνει, δεν ακουμπάει/σπάει πάνω στα βαγονάκια.

δ) Είναι γέφυρα και όχι  μεταλλοφλίδα που έβαλε ο γερο τσιγκούνης Leo για γρήγορη και φθηνή παραγωγή και το κάναμε mojo (σαν του '51 που ναι της λιποθυμίας).

ε) Είναι όμορφη

στ) Είναι σε λογικά χρήματα

ζ) Είναι επώνυμη άρα χρήσιμη για το μεταξύ μας geek pull-murr.

 

Όσο για την επιρροή της στον ήχο δεν θα πω βρε δεν με ..... πρωινιάτικα αλλά θα πω ότι εάν λύσατε όλα τα άλλα παικτικά ζητήματα σας και έχετε τόση εμπειρία και απαιτήσεις από τα μπάσσα ώστε να σας απασχολεί η διαφορά της hipshot από την badass ή άλλης σοβαρής γέφυρας, δεν χρειάζεστε τη γνώμη μου. Έχετε ήδη αποφασίσει.

παρεθετω ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κειμενο σου για να συμπληρωσω ως κακη φωνη πισω απο το κεφαλι σου......."Πες τα ρε κωστα.........τα παντα ξεκινανε απο τα δαχτυλα.....αν τα δαχτυλα δεν βγαζουν ηχο τοτε και τον πάπα να του πεις να σου φτιαξει 1 οργανο και παλι δεν θα βγαζει ηχο"

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι και το δικό μου το κούτσουρο Ινδονησία είναι αλλά δεν αμφιβάλω για την κιτρινιάρικη καταγωγή του hardware του. Εδώ που τα λέμε και των αμερικάνων τα σιδερικά κινέζικα μπορεί να είναι, αλλά είναι σαφέστατα πολύ ανώτερης ποιότητας. Πρέπει κάπως να δικαιολογούν κι αυτά την τιμή τους (και για την τιμή των όπλων). Αν ήταν να ακούγονται τα Squier με μια αλλαγή ηλεκτρικών σαν τα αμερικάνικα ξαδέρφια τους, θα το κλείναν το μαγαζί.

 

Αύριο θα μπουν νέες χορδές στον Ινδονήσιο, να γίνει και ένα μικρό σεταπ (κάτι τριξίματα στα χαμηλά τάστα) αν χρειαστεί και θα επανέλθω με εντυπώσεις σε σχέση με τον (πολύ) ακριβότερο Γιάνκη ξάδερφο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου