Προς το περιεχόμενο

Απο εξωτερικο eSATA hdd σε --> FireWire port για τις ηχογραφησεις;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ψαχνοντας για νεο external hdd, πεφτω σε κατι μου μου διαφευγει ισως καιρο, και δεν εχω παρει ειδηση:

 

Μπορω να παρω εναν οποιοδηποτε eSATA hdd και μεσω του παρακατω να τον συνδεσω στην firewire port του macbook;

 

http://www.amazon.com/Macally-G-S350SUA-Hi-Speed-FireWire-Enclosure/dp/B000P1NAMO

 

Δηλ.

1) αξιζει τον κοπο ενας γρηγορος 3,5" esata σε συνδεση firewire για τα audio projects μου; ή

2) Απλα ενας νεος external firewire hdd;

3) Αν ναι, ποια η καλυτερη χρηση: α) για backup ή β) για πραγματικο recording;

 

 

Thanx!

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που θα τον συνδέσεις μέσω firewire, δεν έχει σημασία αν ο σκληρός διαθέτει και άλλες θύρες.

 

Γενικά οι εξωτερικοί είναι καλοί για backup, οι εσωτερικοί είναι προτιμότεροι για την εργασία. Βέβαια σε Laptop αναγκαστικά πας σε εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια διευκρινηση

ο eSATA ειναι εξωτερικος συνδεσμος δλδ port εξωτερικο σαν το usb και το firewire

στο λινκ που εδωσες ειναι κουτι για SATA σκληρο το οποιο εχει

συνδεσεις firewire/usb/eSATA

 

το eSATA ειναι αρκετα γρηγορο αλλα οχι πιο γρηγορο απο το firewire 800

το κουτακι εχει συνδεση firewire αλλα οχι για 800 νομιζω μονο για 400 (αν κανω λαθος διορθωστε με) οποτε.......

 

εσυ θελεις να εχεις μεσα στον εξωτερικο ΚΑΙ το DAW σου που θα γραφεις ? ή μονο τα project σου ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

εσυ θελεις να εχεις μεσα στον εξωτερικο ΚΑΙ το DAW σου που θα γραφεις ? ή μονο τα project σου ?

 

Σκεφτομουν αντι για νεο εξωτερικο firewire hdd (εχω εναν lacie FW), αν θα ηταν πιο γρηγορος ενας εσωτερικος 3.5", ετσι ωστε με αυτο το enclosure να μετατραπει σε firewire.

 

Αν οχι πιο γρηγορος... χμμ...πιο οικονομικος;;;

 

Απο το hdd του mac δουλευω το logic, εκει μονο τα audio (και ισως με raid για backup, ισως..)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχηγέ μου, τελείς υπό σύγχυση. Όσο γρήγορος και να είναι ο δίσκος και ό,τι θύρες και αν έχει, η μέγιστη ταχύτητα που θα δεις στη χρήση καθορίζεται αποκλειστικά και μόνο από τη θύρα που διαθέτει το μηχάνημά σου. Αφού συνδέεται σε firewire 800 θα πιάσει το μέγιστο ρυθμό διαμεταγωγής που επιτρέπει η συγκεκριμένη θύρα: ~80MB/sec. Το esata είναι πιο γρήγορο από το Firewire 800, αλλά στο ξαναλέω αυτό το όφελος δεν θα το δεις με την υπάρχουσα θύρα. Για να το δεις χρειάζεται να εγκαταστήσεις esata interface στο φορητό σου (γίνεται αν διαθέτει express card θύρα) που θα σου πάει κάπου 50 € (και μόνο αν έχεις την απαιτούμενη express card θύρα επαναλαμβάνω).

 

Για λογική daw χρήση σε υπερκαλύπτει το firewire 800. Δεν καλύπτει πολύ βαριά βίντεο αρχεία π.χ. αλλά εσύ για audio το θες από ό,τι καταλαβαίνω.

 

Κάτι άλλο, η κάρτα σου πώς συνδέεται; Μήπως είναι και αυτή firewire; Δεν είναι πάντα ό,τι καλύτερο να βάλεις και κάρτα και δίσκο στην ίδια θύρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Κάτι άλλο, η κάρτα σου πώς συνδέεται; Μήπως είναι και αυτή firewire; Δεν είναι πάντα ό,τι καλύτερο να βάλεις και κάρτα και δίσκο στην ίδια θύρα.

 

Συνδεεται στην fw θυρα του mac με την Presonus Firestudio Project (και αυτη 400αρα καρτα ηχου)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεεται στην fw θυρα του mac με την Presonus Firestudio Project (και αυτη 400αρα καρτα ηχου)

Έχεις δύο firewire αν κατάλαβα καλά; Έχεις macbook προ του 2008; Ή τα συνδέεις σε μία θύρα με chain;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το macbook pro late '09,  unibody με μια θυρα  fw800. Εκει συνδεω πρωτα τον εξ σκληρο, και πανω του (εχει 2 ports) την καρτα ηχου.

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ίδια φουρνιά macbook pro 15,6. Μπορείς να προσθέσεις και εσωτερικό δίσκο αφαιρώντας το dvd-rw. Το έκανα και δεν μετάνιωσα, αλλά πρέπει να το κάνεις μόνος σου (σχετικά εύκολο αλλά θέλει προσοχή) και έχει εκτός από το σκληρό και ένα κόστος κάπου 30-35 € για μία μεταλλική θήκη από Αμερική όπου βιδώνει πάνω ο σκληρός και έτσι αποκτά ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις και υποδοχές για βίδες με το εσωτερικού dvd. Βέβαια έτσι πρόσθεσα 750 Gb εσωτερικής ταχύτητας και έλυσα το πρόβλημα του 2ου δίσκου. Αν έχεις είσοδο για expresscard 34 μπορείς επίσης να προσθέσεις κάρτα με esata εξόδους και έχεις πολύ καλές ταχύτητες. Η κάρτα κάνει γύρω στα 50 €. Οι δίσκοι με esata όμως είναι πιο τσιμπημένοι από τους απλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου